بخشی از بستر انهار ولیعصر از ته سیگار سفید شده است

به گزارش شیوا مارکت، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در مورد مشکلاتی که ته سیگارها برای چنار های ولیعصر ایجاد نموده و چرایی بعضی درختان بی سر این خیابان شرح داد.

بخشی از بستر انهار ولیعصر از ته سیگار سفید شده است

به گزارش شهر، سید آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به مشکلاتی که ته سیگارها برای درختان ولیعصر ایجاد می نماید، اعلام کرد: آلودگی فیلتر و نیکوتینی که ته سیگار دارد، به خاک و گیاه آسیب می زند. اگر در مکانی تجمع انسانی چندان نباشد، ته سیگارهای انداخته شده در کانال های آب به اندازه ای است که آب آنها را می برد اما در مکان هایی که تجمع صنوف و مراجعان زیاد است، تعداد ته سیگارها بیشتری دیده می گردد و آب هم قادر به جابجایی آنها نیست.

او با بیان اینکه کف بستر بخش هایی از انهار ولیعصر از ته سیگار سفید شده است، اضافه نمود: نیکوتین سیگار در داخل خاک، نفوذ و ترکیب خاک را دچار مشکل می نماید و چون به آب هم منتقل می گردد، روی ریشه درختان تأثیرات منفی دارد و ممکن است درختان را با بیماری های مختلف روبه رو ساخته و موجب کاهش عمر آن گردد یا فرایند خشک شدگی آنها را سرعت بخشد.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اقدامات اصلاحی شهرداری در خیابان ولیعصر (عج) اضافه نمود: شهرداری با هزینه زیادی بستر انهار و کانال های آب را اصلاح نموده و چنارهای 15 ساله در مناطق مختلف این محور کاشته است اما میزان ته سیگار انداخته شده در بستر خاک و انهار خیابان ولیعصر به اندازه ای زیاد است که ایجاد مشکل می نماید.

حسینی میلانی ادامه داد: راهکار این است که کمپینی به نام نه به ته سیگار ایجاد گردد و از شهفرایندان خواسته گردد که ته سیگارهای خود را به بستر انهار و خاک نیندازند. البته سطل زباله خاص ته سیگار هم باید وجود داشته باشد. اگر مردم در این زمینه مشارکت داشته باشند، این مشکل قابل حل است.

امید به احیای درختان نیمه قطع شده ولیعصر او درباره علت بی سر شدن و قطع شدن بعضی از چنارهای خیابان ولیعصر، گفت: بیشتر قریب به اتفاق درختان قطع شده، چنارهایی هستند که یا خشک شده یا بیمار بوده اند و همین مسئله موجب قطع درختان یا بخشی از آنها شده است.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه درختان خشک شده به لحاظ ایمنی خطرناک هستند و به اجبار قطع می شوند، اضافه نمود: دلیل نیمه قطع شدن تنه آنها این است که این امید وجود دارد که با عملیات گیاه پزشکی، درخت قطع شده مجدداً احیا گردد یعنی در گام اول حیات منقطع نمی گردد و سر برداری انجام می گردد که ایمنی درختان رفع گردد.

به گزارش ایمنا، حسینی میلانی اضافه نمود: مدتی کوشش می گردد آن درخت احیا گردد ولی اگر چنین اتفاقی نیفتد، ممکن است بیماری به پایه های سالم نیز سرایت کند؛ در این زمینه، کمیسیون ماده 7 باید فرایند قطع درخت را تصویب کند. بنابراین درختان به سرعت قطع نمی شوند بلکه در چندین نوبت و در یک فرایند چند مرحله ای درخصوص آن ها تصمیم گیری می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24989

به "بخشی از بستر انهار ولیعصر از ته سیگار سفید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشی از بستر انهار ولیعصر از ته سیگار سفید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید