برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می گردد یا نه ، انتظار داریم ایران به میز مذاکرات بازگردد

به گزارش شیوا مارکت، نماینده ویژه آمریکا در امور عراق گفت: آمریکا انتظار دارد که تحریم ها ایران را به میز مذاکرات بازگرداند.

برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می گردد یا نه ، انتظار داریم ایران به میز مذاکرات بازگردد

ایسنا نوشت: برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با شبکه رووداو گفت که تحرکات نفتکش های ایرانی را به طور مداوم رصد می کنیم. خسارت هایی که در اثر تحریم های آمریکا به ایران وارد شده است تقریبا به 50 میلیارد دلار می رسد.

وی با بیان اینکه ایران قدرت سابق خود در اداره جنگ ها به وسیله نمایندگانش در خاورمیانه را از دست داده است، گفت: ایران و نیروهای اجاره ای آن امروز خیلی ضعیف تر از دو سال و نیم پیش شده است.

بریان هوک گفت: ایران را مجبور به تغییر رفتار خود خواهیم کرد زیرا این کشور اموال کافی در دست ندارد اضافه کرد: انتظار داریم که تحریم ها ایران را به میز مذاکرات بازگرداند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ادامه این گفت وگو که متن کامل آن به زودی منتشر خواهد شد، در رابطه با نقش جمهوری اسلامی ایران در عراق مدعی شد که ایران بغداد را تهران غربی می داند.

برایان هوک پیش از این نیز در پاسخ به این سوال که آیا تنش های اخیر میان آمریکا و ایران به درگیری نظامی منجر خواهد شد یا نه، گفت: این تنها در صورتی خواهد بود که ایران تصمیم بگیرد اختلافاتش با ما را به وسیله نظامی حل نماید. ما به وضوح بیان نموده ایم که می خواهیم آن ها به وسیله دیپلماسی با دیپلماسی ما روبرو شوند، اما متاسفانه ایران به وسیله نظامی با دیپلماسی ما روبرو شده است. این سوال که آیا خطر درگیری در منطقه وجود دارد یا نه را باید از حکومت ایران پرسید. آن ها چند نفت کش و خطوت نفتی را منفجر نموده و به پهپاد آمریکایی که در حریم هوایی بین المللی بود حمله کردند. بنابراین ایران از رویکرد ترور و خشونتش استفاده می نماید چرا که نمی خواهد نه بشنود.

ادعاهای این مقام آمریکایی علیه ایران در حالی مطرح می گردد که آمریکا با خروج در توافق هسته ای در سال 2018 و به دنبال آن اعمال تحریم های متعدد بر ایران، خود موجب گسترش تنش در منطقه شده است.

بر اساس این گزارش، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیش از این درباره گزینه آمریکا برای مذاکره در راستای دستیابی به توافقی جدید گفت که مذاکرات را نادیده نمی گیرد اما مذاکرات باید بر مبنای احترام متقابل و نه لزوما بر اساس اطمینان متقابل باشد، چرا که توافق هسته ای موجود بر اساس عدم اعتماد دوجانبه اجرا شده است اما [این توافق] مبتنی بر این واقعیت است که دو کشور یک دیگر را به عنوان شرکای در حال مذاکره ای به رسمیت می شناسند که به کلمات و امضای خودشان احترام می گذارند. [این دو طرف مذاکره] به سادگی یک توافق را ترک نمی نمایند و این توافق، توافق معمول نبوده و دارای سازوکاری برای حل وفصل کردن مجادله ها است.

وزیر خارجه کشورمان گفت که فکر نمی نماید اگر آمریکا درباره تمایلش به مذاکرات جدی بود از فرصتی که زمان، مکان و دسته ای از اصول تعیین را برای مذاکرات جدی در اخیارش می گذاشت، رویگردان می شد.

وی همچنین درباره ادعاهای آمریکا نسبت به نقش ایران در منطقه گفت: ما بر این باوریم که اگر ایران سیاست خود را دنبال نمی کرد، اکنون عاملان متخاصمی همچون داعش بر قلمروهایی از منطقه حکومت می کردند.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10656

به "برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می گردد یا نه ، انتظار داریم ایران به میز مذاکرات بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می گردد یا نه ، انتظار داریم ایران به میز مذاکرات بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید