بهره برداری از پروژه های بنیاد برکت در جزیره هرمز

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، با حضور سعید جعفری مدیرعامل و محمود عسکری آزاد رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت، علاوه بر بازدید از پروژه های اشتغال زایی، عمرانی و زیربنایی در دست اقدام بنیاد برکت، چند پروژه از جمله اولین هتل جزیره به بهره برداری رسید.

بهره برداری از پروژه های بنیاد برکت در جزیره هرمز

بر اساس این گزارش، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از طریق بنیاد برکت با تهیه سند محرومیت زدایی و پیشرفت و آبادانی همه جانبه جزیره هرمز، از ابتدای سال 97 به طور جدی توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این جزیره را با تمرکز بر اقتصاد مردمی و مسئولیت پذیری و مشارکت مردم بومی منطقه در دستور کار قرار داده است.

دهکده صنایع دستی برکت جزیره هرمز از جمله این پروژه هاست که به همت خود مردم منطقه و به ویژه زنان با هدایت، راهبری و حمایت بنیاد برکت و با توجه به الگوهای توانمندسازی و اشتغال زایی این بنیاد به بهره برداری رسیده و در حال فعالیت است.

17 گروه 15 نفره از بانوان هرمزی با توجه به ظرفیت های بالای جزیره در حوزه تولید صنایع دستی با حمایت بنیاد برکت شکل گرفته، فعال شده و آموزش دیده اند و در حال فعالیت در این بخش هستند. محصولات تولید شده در دهکده صنایع دستی برکت جزیره هرمز می تواند جایگزین بسیاری از کالاهایی شود که از جنوب شرق آسیا وارد کشور می شود. این محصولات که حاصل دست رنج و هنر زنان هرمزی است حتی قابلیت صادرشدن به سایر کشورها را نیز دارد. بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) رساندن این محصولات به بازارهای هدف را در دستور کار دارد.

این بنیاد در چند ماه گذشته بیش از 1500 نفرساعت آموزش برای توانمندسازی و ترغیب و تشویق مردم هرمز به فعالیت و مشارکت در فعالیت های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی داشته است.

هم چنین توسعه صنعت گردشگری و بوم گردی هم با توجه به جذابیت های طبیعی جزیره هرمز مورد توجه ویژه قرار گرفته و به همین دلیل، اولین هتل جزیره در جریان سفر وزیر کشور، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت مورد بهره برداری رسمی قرار گرفت. این هتل توسط بخش خصوصی و با تسهیلات 22 میلیارد ریالی بنیاد برکت ساخته شده است.

بنیاد برکت هم چنین در ادامه نهضت ایجاد اشتغال در مناطق محروم تا به امروز 450 طرح اشتغال زایی را در قالب مدل های اقتصادی سحاب و آسمان به شکل مستقیم در جزیره هرمز به بهره برداری رسانده است. تعداد شاغلین در این طرح ها علاوه بر کسانی است که در طرح های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت مشغول به فعالیت هستند. در حال حاضر معضل بیکاری در جزیره هرمز به طور اساسی ریشه کن شده و می توان گفت که این جزیره به نیروی کار غیربومی نیاز دارد.

بنیاد برکت این طرح های اشتغال زایی را با دو رویکرد شناسایی زمینه های ایجاد اشتغال و فعال کردن مردم منطقه در جزیره هرمز به بهره برداری رسانده یا در دست اقدام دارد. هم چنین تا به امروز 250 نفر در زمینه حمل و نقل مسافران در این جزیره مشغول به کار شده اند.

بهسازی بافت های فرسوده، احداث نوار ساحلی، تعویض لوله های انتقال آب، تأمین روشنایی، خانه های گردشگری و بوم گردی و رینگ دور جزیره از جمله اقدامات و فعالیت های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در هرمز است.

هم چنین با توجه به تأکیدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر حفظ محیط زیست و و با عنایت به تعداد زیاد گردشگران، جمع آوری و تفکیک زباله ها و پسماندهای جزیره هرمز در حال انجام است. از سوی دیگر، به سازی نوار ساحلی جزیره به پایان رسیده و احداث رینگ دور جزیره که برای پیاده روی و دوچرخه سواری گردشگران تدارک دیده شده نیز، تا پایان اردیبهشت سال 98 مورد بهره برداری خواهد گرفت.

بنیاد برکت هم چنین برای انتقال مصالح به جزیره هرمز جهت کارهای عمرانی و زیرساختی اقدام به اجاره یک فروند شناور لندینگ کرافت کرده که در تسریع فعالیت ها بسیار مؤثر بوده است.

با فعالیت های یک ساله و هزینه کرد بالغ بر 400 میلیارد ریال توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در جزیره هرمز و مشارکت و همت مردم منطقه برای ساختن آینده ای بهتر و فردایی روشن، چهره این جزیره قابل قیاس با سال گذشته نیست.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4232

به "بهره برداری از پروژه های بنیاد برکت در جزیره هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از پروژه های بنیاد برکت در جزیره هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید