به محض دیدن علائم سرماخوردگی این غذا ها را بخورید

به گزارش شیوا مارکت، زمانی که علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را تجربه می کنید، تامین آب مورد احتیاج بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به محض دیدن علائم سرماخوردگی این غذا ها را بخورید

به گزارش، بی اشتهایی از جمله مواردی است که امکان تجربه آن در زمان ابتلا به بیماری وجود دارد. با این وجود، دریافت مواد مغذی و تامین آب مورد احتیاج بدن، به ویژه زمانی که احساس ناخوشی می کنید، اهمیت دارد.

انواع مختلف خوراکی ها می توانند با انواع مختلف بیماری مقابله نمایند. به عنوان مثال، فردی مبتلا به گلودرد ممکن است از فواید بعضی مواد غذایی بهره ببرد که یاریی به فردی مبتلا به حالت تهوع نمی نمایند و بالعکس.

در ادامه فهرستی از خوراکی هایی که می توانید مصرف آن ها را در زمان ابتلا به بعضی بیماری های شایع مد نظر قرار داده و مواردی که باید از آن ها پرهیز کرد، ارائه شده است.

گرفتگی بینی، سرفه، و گلودرد از علائم شایع سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستند. خوراکی های زیر می توانند به تسکین گرفتگی و التهاب و تقویت سیستم ایمنی یاری نمایند.

زمانی که علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را تجربه می کنید، تامین آب مورد احتیاج بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چای های گیاهان دارویی می توانند بعضی علائم بیماری را تسکین داده و تنفس بخار آن ها می تواند به پاکسازی مخاط در سینوس ها یاری کند.

افزودن پودر زردچوبه به یک فنجان آب داغ و نوشیدن آن ممکن است به تسکین گلودرد یاری کند. پژوهش ها نشان داده اند که زردچوبه دارای خواص ضد التهاب و ضد عفونی نماینده است.

برگ های چای سرشار از ترکیبات گیاهی طبیعی مانند پلی فنول ها، فلاونوئید ها و کاتچین ها هستند. این ترکیبات به تقویت سیستم ایمنی یاری می نمایند. به طور خاص، کاتچین ها ممکن است در برابر بعضی انواع ویروس آنفلوآنزا از شما محافظت نمایند.

بعضی افراد نوشیدن چای اکیناسه برای کوتاه تر کردن دوره علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را توصیه نموده اند. با این وجود، به پژوهش های علمی بیشتر برای تایید قطعی چنین اثری احتیاج است.

گلودرد می تواند به واسطه یک عفونت باکتریایی شکل گرفته باشد. عسل از خواص ضد میکروبی برخوردار است و می تواند به پاکسازی این نوع عفونت ها یاری کند.

عسل ممکن است در درمان سرفه های بچه ها نیز موثر باشد، اگرچه دادن آن به نوزادانی که کمتر از 12 ماه سن دارند، توصیه نمی گردد.

طی یک آنالیز که در سال 2018 منتشر شد، پژوهشگران تاثیرگذاری عسل را با دارو های بدون نسخه ضد سرفه بچه ها، یک دارونما و عدم درمان مقایسه کردند.

آن ها دریافتند که عسل در مقایسه با دیفن هیدرامین و سالبوتامول که اغلب در دارو های ضد سرفه استفاده می شوند، موثرتر عمل نموده است. همچنین، استفاده از عسل نتایجی مشابه با دکسترومتورفان، یکی دیگر از ترکیبات رایج در دارو های ضد سرفه داشت.

با این وجود، پژوهش ها در این زمینه محدود بوده و به مطالعات بیشتر برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه احتیاج است، زیرا بیشتر مطالعات سرفه های حاد طی یک شب را مورد آنالیز قرار داده اند.

مرکبات مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت سرشار از فلاونوئید ها و ویتامین C هستند. این ترکیبات به کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی یاری می نمایند که ممکن است به مبارزه با تب یاری کند.

بعضی مطالعات نشان داده اند که یک فلاونوئید به نام کوئرستین که در توت ها نیز وجود دارد ممکن است به درمان عفونت های رینوویروس یاری کند. این ویروس مسئول بیشتر موارد سرماخوردگی است.

آبمیوه های منجمد نیز می توانند اغلب به تسکین گلودرد یاری نمایند.

لبنیات ممکن است فراوری مخاط را افزایش دهد، اگرچه شواهد علمی پشتیبان آن محدود هستند. افزایش غلظت مخاط می تواند گرفتگی سینوس را تشدید کند.

کافئین می تواند موجب کم آبی بدن گردد که احتقان را تشدید می نماید. با این وجود، بعضی نوشیدنی های کافئین دار، مانند چای و قهوه، حاوی آنتی اکسیدان های تقویت نماینده سیستم ایمنی هستند و ممکن است مصرف متوسط آن ها مفید باشد.

الکل می تواند موجب کم آبی بدن شده و محرکی برای یک واکنش التهابی باشد که علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را تشدید می نماید.

زمانی که فردی به یک یا تعداد بیشتری از این علائم مبتلا است، مصرف غذا هایی که ناراحتی معده را تسکین می دهند، اهمیت دارد. انجام این کار به بازیابی اشتهای فرد نیز یاری خواهد نمود.

پژوهش ها نشان داده اند که زنجبیل می تواند به کاهش آثار حالت تهوع و استفراغ یاری کند، اگرچه به مطالعات بیشتری برای تایید قطعی نتایج احتیاج است.

شما می توانید چای زنجبیل را با افزودن یک یا دو قاشق چایخوری زنجبیل تازه به یک فنجان آب داغ آماده کنید. اجازه دهید این چای برای پنج دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف نموده و مصرف می کنید. در صورت تمایل برای شیرین شدن چای می توانید اندکی عسل به آن اضافه کنید.

حد اعتدال باید در مصرف زنجبیل کریستاله رعایت گردد، زیرا محتوای قند زیادی دارد.

مواد غذایی برات شامل موز، برنج، سس سیب و نان تست می شوند. این مواد غذایی رفتاری ملایم با معده دارند.

یک رژیم غذایی سرشار از نشاسته و فیبر کم می تواند به تسریع فرایند بهبود اسهال یاری کند.

از دیگر غذا هایی که می توان به یک رژیم غذایی برات اضافه نمود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- کراکر ها

- جو دوسر

- هندوانه

- سیب زمینی پخته

فرد بیمار باید طی چند ساعت نخست به آرامی و جرعه جرعه آب مصرف کند و پس از آن، مایعات دیگر مانند آب سیب یا آب گوشت را به تدریج مصرف کند.

اگر آرامش معده برقرار شده است مصرف غذا های جامد برات ممکن است بی خطر باشد.

افرادی که به گلوتن حساسیت دارند باید گزینه های فاقد این ماده را انتخاب نمایند.

به طور معمول، بازگشت به یک رژیم غذایی عادی تر پس از حدود 48 ساعت بی خطر خواهد بود.

ناراحتی معده معمولا زمانی رخ می دهد که دیواره داخلی معده ملتهب شده باشد. ترکیباتی به نام تانن ها که در آب نارگیل وجود دارند ممکن است به کاهش این التهاب یاری نمایند.

همچنین، آب نارگیل سرشار از مواد معدنی مانند سدیم و پتاسیم است. آن ها می توانند به آبرسانی سریع تر به بدن پس از اسهال یا استفراغ یاری نمایند.

یک مطالعه نشان داد که آب نارگیل ممکن است سطح آبرسانی مشابه با یک نوشیدنی ورزشی را ارائه کند. این در شرایطی است که آب نارگیل گزینه ای سالم تر محسوب می گردد، زیرا حاوی هیچ گونه قند افزوده نیست. با این وجود، باید اشاره داشت که این مطالعه تنها با حضور 12 شرکت نماینده اجرا شده بود.

غذا های چرب حاوی سطوح بالای چربی ها هستند که گوارش آن ها سخت است و می توانند معده را تحریک نموده و حالت تهوع را تشدید نمایند.

فلفل های چیلی حاوی کپسایسین هستند که این ماده شیمیایی می تواند دیواره داخلی معده را تحریک نموده و موجب درد و ناراحتی گردد.

کافئین به عنوان یک محرک عضله عمل نموده که می تواند موجب کرامپ های معده و افزایش حرکات روده گردد.

لبنیات حاوی قندی به نام لاکتوز هستند که گوارش آن پس از اسهال می تواند سخت باشد و موجب نفخ و حالت تهوع گردد.

شیرین نماینده های مصنوعی می توانند دارای یک اثر ملین باشند.

یبوست

کلید بهبود یبوست افزایش مصرف فیبر است.

فیبر به دو دسته محلول و نامحلول تقسیم می گردد. فیبر محلول آب را در مدفوع نگه داشته و با نرم تر کردن آن عبور از روده بزرگ را تسهیل می نماید. همچنین، این ماده باکتری های روده را تغذیه می نماید. فیبر نامحلول حجم مدفوع را افزایش می دهد و به پاکسازی روده ها یاری می نماید.

توجه داشته باشید که مصرف فیبر غذایی بیشتر می تواند موجب ایجاد گاز اضافی گردد. فرد بیمار باید مصرف فیبر خود را به تدریج افزایش دهد تا از بروز نفخ پیشگیری گردد.

همچنین، فیبر محلول آب زیادی جذب می نماید، از این رو، فرد باید آب فراوان بنوشد.

یک فنجان جو دوسر حدود 4 گرم فیبر دارد که حدود 16 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای یک بزرگسال را تامین می نماید.

در شرایطی که جو دوسر تنها حاوی جوانه جو دوسر است، سبوس جو دوسر حاوی پوسته فیبری نیز است. از این رو، سبوس جو دوسر 5.7 گرم فیبر در هر فنجان ارائه می نماید و همچنین برای گوارش بهتر است.

جو دوسر خام نسبت به جو دوسر پخته حاوی فیبر بیشتر در هر وعده است که آن را به یک افزودنی عالی برای اسموتی ها تبدیل می نماید. در حالت خام، جو دوسر پرک (Rolled Oats) راحت تر از بلغور جو دوسر (Steel-cut Oats) گوارش می گردد.

زمانی که جو دوسر خشک مصرف می کنید، هیدراته نگه داشتن بدن اهمیت دارد. فیبر اضافه از مخلوط میوه ها نیز به تسکین یبوست یاری خواهد نمود.

همه میوه ها منبع خوبی برای فیبر هستند، اما میوه های خشک مانند زردآلو، انجیر، و آلو به طور معمول دارای بالاترین سطوح فیبر هستند.

این میوه ها حاوی یک ملین طبیعی به نام سوربیتول هستند که حرکات روده را با کشیدن آب بیشتر به این اندام بهبود می بخشد.

همچنین، آلو و زردآلو حاوی پلی فنول ها هستند که می توانند مقدار باکتری های سالم روده، مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم را افزایش دهد. این باکتری ها به تحریک روده یاری می نمایند.

به واسطه محتوای فیبر محلول زیاد، بذر کتان برای پشتیبانی از حرکات منظم روده مفید هستند.

همچنین، بذر کتان منبع عالی برای اسید های چرب امگا-3 است. شواهدی مبنی بر توانایی اسید های چرب امگا-3 در کاهش التهاب روده، شرایطی که می تواند پس از یبوست بلند مدت رخ دهد، وجود دارند.

پوسته بیرونی بذر کتان قابل گوارش نیست، از این رو، افراد باید پودر بذر کتان را مصرف نمایند. این به بدن در جذب مواد مغذی مفید یاری می نماید.

پودر بذر کتان را می توان به فرنی و اسموتی ها اضافه نمود یا در غذا های پختنی از آن استفاده کرد.

غذا های فرآوری شده معمولا حاوی چربی و نمک زیاد هستند و فیبر کمی دارند. گوارش چربی ها سخت است در شرایطی که نمک سطوح رطوبت در مدفوع را کاهش می دهد.

غلات فرآوری شده مانند برنج و نان سفید فاقد سبوس و جوانه هستند. این ها بخشی هایی هستند که بالاترین سطوح فیبر را ارائه می نمایند.

کافئین و الکل هر دو موجب کم آبی بدن می شوند و آب مورد احتیاج برای نرم کردن مدفوع را تخلیه می نمایند.

منبع: عصر ایران

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16307

به "به محض دیدن علائم سرماخوردگی این غذا ها را بخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به محض دیدن علائم سرماخوردگی این غذا ها را بخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید