بیانیه پایانی یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک

به گزارش شیوا مارکت، نشست وزیران اوپک و غیر اوپک با صدور بیانیه به کار خود پایان داد و قرار شد نشست بعدی این گروه 11 آذرماه در وین برگزار شود.

بیانیه پایانی یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک روز شنبه، 17 خردادماه به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در این نشست بر حقوق ملت ها و حاکمیت دائمی آن ها بر ثروت و منابع طبیعی تاکید شد.

در این نشست به تعهد کشور های تولیدکننده حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) بر منافع مشترک کشور های تولیدکننده، عرضه کارآمد، مقرون به صرفه و مطمئن برای مصرف کنندگان و بازگشت منصفانه سرمایه گذاری و بازار پایدار تأکید شد.

در این نشست از کشور های اکوادور، اندونزی، ترینیداد و توباگو به عنوان ناظر استقبال شد.

در این نشست همچنین بر توافق دهمین نشست فوق العاده اوپک و غیر اوپک در 12 آوریل سال 2020 برای کاهش تولید تدریجی نفت خام تاکید شد.

در این کنفرانس به کاهش مازاد عربستان (1 میلیون بشکه در روز)، امارات متحده عربی (100 هزار بشکه در روز)، کویت (80 هزار بشکه در روز) و عمان (10 تا 15 هزار بشکه در روز) در ماه ژوئن اشاره شد، همچنین کاهش تولید داوطلبانه چند کشور، از جمله نروژ و کانادا و بیانیه های شرکت های نفتی درباره برنامه های کاهش تولید با توجه به نبود توازن ناگهانی و حاد بازار های جهانی نفت، مورد توجه قرار گرفتند.

در این نشست تأکید شد که کاهش تولید در ماه مه و کاستن از اقدام های کنترلی برای مقابله با بیماری همه گیر کووید -19 در سراسر جهان بر کسب وکار ها و احیای شرایط اقتصادی، به بهبودی نسبی و بازگشت ثبات به بازار نفت کمک کرده است.

با این وجود، انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در کل سال 2020 حدود 9 میلیون بشکه در روز کاهش یابد، که تثبیت این بهبود تدریجی به تعهد مداوم و تلاش های شدیدتر از کشور های مشارکت کننده در بیانیه همکاری و همه کشور های تولید کننده عمده نیاز خواهد داشت.

با توجه به این واقعیت ها و اصول بنیادی در پی توافق حاصل شده در نشست 179 اوپک، همه کشور های شرکت کننده:

1. بر تصمیم های گرفته شده در ماه آوریل تاکید کردند.

2. کشور های تخطی کننده از سهمیه کاهش تولید، متعهد شدند که پایبند نبودنشان در ماه های مه و ژوئن را جبران کنند و با پایبندی کامل (100 درصد) تعهد های خود را در ماه های ژوئیه، اوت و سپتامبر اجرا کنند.

3. با تمدید کاهش تولید کنونی ماه های مه و ژوئن تا یک ماه دیگر موافقت کردند.

4. تاکید کردند که استمرار توافق کنونی مشروط بر آن است که بند های 1 و 2 را تحقق بخشند.

5- بدون هیچ مخالفتی توافق کردند که اجرای کامل و به موقع توافقنامه براساس پنج اصل کلیدی غیر قابل نقض است و بر بیانیه توافقنامه همکاری که به این بیانیه مطبوعاتی ضمیمه شده است، تأکید کردند.

در این نشست همچنین از تولیدکنندگان عمده نفت خواسته شد با توجه به کاهش تولید کشور های اوپک و تولیدکنندگان عضو ائتلاف اوپک پلاس شرکت کننده در توافقنامه همکاری، به نوبه خود به برقراری ثبات در بازار نفت کمک کنند.

به منظور رعایت اجرای صحیح، به موقع و عادلانه موارد یادشده، از کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) خواسته شد تا با بررسی دقیق شرایط عمومی بازار انرژی و عوامل مرتبط با آن، مقدار تولید نفت و سطح پیروی از توافقنامه همکاری را به کمک کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک (JTC) و دبیرخانه اوپک بررسی کند. بر این اساس مقرر شد که کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) تا ماه دسامبر ماهانه نشست هایی برگزار کند و تاریخ نشست بعدی آن ها 18 ژوئن 2020 (29 خرداماه) خواهد بود.

در این نشست مقرر شد که نشست بعدی وزیران نفت و انرژی اوپک و غیر اوپک موسوم به اوپک پلاس نیز در تاریخ یکم دسامبر سال 2020 (11 آذرماه) در وین پایتخت اتریش برگزار شود.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20865

به "بیانیه پایانی یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید