تصاویر تابوت های باستانی رها شده در محوطه ایلامی جوبجی ؛ اجساد نابود شدند؟ ، میراث خوزستان: سیل آمد، پول نداشتیم ؛ باستان شناسان هم تعلل کردند

به گزارش شیوا مارکت، ماه ها از کشف تابوت های باستانی در محوطه ایلامی جوبجی در شهرستان رامهرمز می گذرد اما هنوز برای جابجایی آن اقدامی نشده است.

تصاویر تابوت های باستانی رها شده در محوطه ایلامی جوبجی ؛ اجساد نابود شدند؟ ، میراث خوزستان: سیل آمد، پول نداشتیم ؛ باستان شناسان هم تعلل کردند

خبرنگاران: مجتبی گهستونی نوشته است: کارگر حاضر در محل کشف تابوت ها می گوید 12 ماه است که در این محل حضور دارد اما برای انتقال این تابوت ها هیچ اقدامی صورت نگرفته است. این کارگر تاکید می نماید که جسد موجود در تابوت ها سالم بودند اما به دلیل شرایط بد نگهداری و عدم مراقبت جسدهای باستانی نابود شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میراث فرهنگی استان خوزستان در واکنش به این اظهارات با بیان اینکه به زودی این تابوت ها جابجا می شوند گفت: نبود اعتبارات کافی دلیل باقی ماندن تابوت های باستانی در محل کشف ایلامی جوبجی در شهرستان رامهرمز است. البته هیات باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی نیز تعلل داشته است.

حکمت الله موسوی ادامه داد: بعضی از تابوت ها پس از کشف به خاطر کمتر آسیب دیدن به طور موقت تدفین شده بودند و برای بقیه نیز مرمت های اولیه انجام گرفته بود اما متاسفانه انتقال آنها به کارگاه مرمت انجام نشده بود.

وی با بیان اینکه آب و برق خوزستان به دلیل حفر کانال آب زراعی کشاورزی در این منطقه قرار بود اعتبارات حفاری باستان شناسی را نیز تامین کند به ایرنا گفت: بروز سیل در خوزستان باعث تعلل در تامین اعتبارات شد.

موسوی اضافه کرد: گرمای هوا مانع حفاری جدید در محوطه شده اما تابوت های کشف شده طی یکی دو روز آینده به کارگاه مرمت منتقل می شوند. در این مدت نیز به دلیل جلوگیری از دزدی این تابوت ها یگان حفاظت و نیروهای محلی در محل حضور داشتند.

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید:

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: چمدان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9329

به "تصاویر تابوت های باستانی رها شده در محوطه ایلامی جوبجی ؛ اجساد نابود شدند؟ ، میراث خوزستان: سیل آمد، پول نداشتیم ؛ باستان شناسان هم تعلل کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر تابوت های باستانی رها شده در محوطه ایلامی جوبجی ؛ اجساد نابود شدند؟ ، میراث خوزستان: سیل آمد، پول نداشتیم ؛ باستان شناسان هم تعلل کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید