تولد سه دریاچه جدید در فلات مرکزی ایران

به گزارش شیوا مارکت، وقوع بارش های ابتدای سال 99 منحر به ایجاد سه دریاچه وسیع در فلات مرکزی ایران شده است.

تولد سه دریاچه جدید در فلات مرکزی ایران

خبرنگاران- الهام مصدقی راد: بارش قابل توجه باران در ابتدای سال گذشته، به جز ایجاد سیلاب در بخش های شمالی، غربی و جنوبی کشور به پر آب شدن تالاب ها و جاری شدن آب در رودخانه های فصلی نیز انجامید. تالاب هایی که در چند دهه اخیر با کم آبی و در بعضی موارد با بی آبی روبرو بودند جان دوباره یافتند. بارندگی های اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری نیز تاثیر قابل توجهی بر تالاب ها گذاشت و نه تنها دوباره آن ها را پر آب کرد، بلکه به دلیل تفاوت در توزیع زمانی و مکانی بارندگی ها، اتفاق جالب دیگری نیز به همراه آورد.

تالاب بزرگ جازموریان که حدود 20 سال خشک و بی آب بود، بهار سال گذشته و بعد از وقوع بارندگی های شدید پر آب شد. اما در طول سال و به دلیل تبخیر آب، بخشی از این تالاب دوباره آب خود را از دست داد. بارندگی های اخیر در روزهای گذشته اما دوباره شرایط خوب و قابل توجهی در جازموریان ایجاد کرد و ساز تالاب کوک شد.

  • اختصاصی مجله تالاب های ایران

مسعود باقرزاده کریمی، مدیر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگاران می گوید که هم اکنون 80 هزار هکتار از تالاب جازموریان آبگیری شده و می توان گفت تالاب دیگر پر شده است.

غیر از این روایت اما، اتفاق جالب دیگری نیز در کشور و بعد از وقوع بارش های ابتدای سال 99 رخ داد و آن هم ایجاد سه دریاچه وسیع در فلات مرکزی ایران است. جنوب غرب شاهرود، شمال غرب جندق و منطقه ای در شرق کشور هر کدام در حال حاضر دریاچه های جدیدی را در دل خود جای داده اند. دو دریاچه ایجاد شده در شاهرود و جندق هر کدام وسعتی 45 هزار هکتاری دارند و دریاچه ایجاد شده در شرق نیز 11 هزار هکتار است.

مسعود باقرزاده کریمی به خبرنگاران می گوید: ایجاد این دریاچه ها در این نقاط بی سابقه بوده است اما تاثیرات بسیار مثبتی بر محیط زیست خواهد گذاشت. این دریاچه ها مورد بهره برداری قرار نخواهند گرفت، کسی آن ها را آلوده نخواهد کرد، هوا را تلطیف کرده و دیگر اینکه از ایجاد گردوغبار جلوگیری خواهند کرد.

نقاطی از کشور که سه دریاچه جدید در آن ها ایجاد شده است از جمله مناطق درگیر ریزگرد نیز هستند و مرطوب شدن خاک با یاری دریاچه های جدید تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از ریزگردها خواهد داشت.

دریاچه های ایجاد شده هنوز عمرسنجی نشده و معین نیست تا چه زمان برقرار خواهند ماند. اما مدیر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است، تاثیر این دریاچه ها بر مرطوب نگاه داشتن خاک تا انتها سال ادامه دارد. حتی غیر از این مورد، پس از گذشت مدتی، اطراف دریاچه ها پوشش گیاهی ایجاد خواهد شد که همین موضوع نیز نقش موثری در جلوگیری از فرسایش خاک و ایجاد ریزگرد دارد. البته که می توان امیدوار بود این سه نقطه جدید از کشور بتواند به مقصدی برای پرندگان مهاجر نیز تبدیل گردد.

بارندگی های قابل توجه سال گذشته دریاچه های جدید ایجاد نکرد و مسعود باقرزاده کریمی، مدیر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص به خبرنگاران گفته است که بارندگی های اواخر سال 98 و اوایل سال 99 در نقاط خشک و تشنه و در بهترین زمان ممکن، یعنی زمانی که خاک تا حدودی مرطوب است رخ داد. شدت بارش های سال جاری نیز نسبت به سال گذشته کمتر بود و همین موارد موجب بهره وری بیشتر از آب باران شد که شکل گیری سه دریاچه جدید ناشی از همین موارد است.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18486

به "تولد سه دریاچه جدید در فلات مرکزی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد سه دریاچه جدید در فلات مرکزی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید