جراحی های زنانه در دوران کووید 19

به گزارش شیوا مارکت، بسیاری از خانم ها در این روزها که ترس از ابتلا به بیماری کرونا همچنان قوت دارد از مراجعات پزشکی زنانه به مراکز درمانی و کلینیک ها برای درمان یا حتی معاینات معمول پرهیز می نمایند. در این میان برای بسیاری از زنان، مسأله به تعویق افتادن درمان هایی که پیش از این برایشان ضروری شناخته شده بود نگران نماینده شده است.

جراحی های زنانه در دوران کووید 19

چنین دغدغه ای موجب شد با دکتر آمنه لاهوتی، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری گفت وگو کنیم.

در حوزه زنان و زایمان نیز مانند بسیاری از دیگر رشته های پزشکی دو نوع جراحی داریم. برخی از جراحی ها اورژانسی هستند که در صورت انجام نشدن به آسیب جدی یا فوت بیمار منجر می شوند. برخی دیگر از جراحی ها غیراورژانسی هستند و می توان بدون نگرانی از تهدیدآمیز بودن آنها برای سلامت بیمار انجام آنها را تا مدتی به تعویق انداخت. اما در هر حال صورت دریافت جراحی های غیراورژانسی نیز برای بیمار لازم است و نمی توان برای همواره از آن صرف نظر کرد.

جراحی تان را به بعد از کرونا موکول کنید

خود اعمال جراحی های غیرضروری به سه دسته ضروری، نیمه ضروری و غیرضروری تقسیم بندی می شوند.

دکتر لاهوتی در این باره شرح می دهد: اعمال جراحی ضروری در این دسته شامل مواردی است که این ظرفیت را دارد که به سرعت وخیم تر گردد تا جایی که ممکن است انجام جراحی ها حالت اضطراری پیدا کند. مثال این مورد در حوزه زنان انواع سرطان های زنان و جراحی های مرتبط با آنهاست. یا مواردی مثل خونریزی نه چندان شدید ولی مداوم که به حدی شدید نیست که تهدیدکننده جان بیمار باشد و عمل جراحی اورژانسی را طلب کند، اما آنقدر هست که به درمان دارویی جواب نداده و در طولانی مدت باعث کم خونی شدید و آسیب به بیمار می گردد.

این متخصص زنان می افزاید: عمل جراحی فریز تخمک یا تخمدان در خانمی که به علت سرطان سینه قرار است رادیوتراپی گردد، اما هنوز فرزند ندارد و می خواهد در آینده صاحب فرزند گردد، ضروری محسوب می گردد. این اعمال جراحی را می توان تا یک ماه به تعویق انداخت اما نهایتا با رعایت نکات ایمنی مربوط به جراحی در زمان شیوع کرونا باید انجام شوند و نمی توان بیش از یک ماه آنها را عقب انداخت.

جراحی فیبروم ها را کمی به تعویق بیندازید

اعمال جراحی نیمه ضروری آنهایی است که اگرچه باعث ایجاد درد، اختلال عملکرد یا ناتوانی در بیمار می گردد، اما بعید است به سرعت وخیم یا اضطراری گردد. دکتر لاهوتی با بیان این مطالب شرح می دهد: مثلا انجام کولپوسکوپی (روشی تشخیصی برای آنالیز مقیاسی روشن از دهانه رحم و اندام تناسلی زنان) در بیماری که در پاپ اسمیر گزارش مشکوک یا غیرطبیعی داشته است، می تواند تا سه ماه به تعویق بیفتد. ولی بهتر است تا زمانی که بیماری کرونا در شرایط قرمز است، انجام نگردد. همچنین برداشتن فیبروم رحمی در خانمی که علائم ناشی از عظیم شدن فیبروم را دارد و گریزی از عمل جراحی نیست می تواند مدتی به تعویق بیفتد یا هیستروسکوپی (یک عمل جراحی تشخیصی برای آنالیز و تشخیص خونریزی های غیرطبیعی رحمی) در خانمی که لکه بینی به علت پولیپ رحمی دارد.

به گفته این متخصص زنان و زایمان، جراحی های غیرضروری شامل مواردی همچون اعمال جراحی پیشرفته اندومتریوز یا لاپاروسکوپی هایی است که در حوزه ناباروری انجام می گردد. همین طور بستن لوله های رحمی آسیب دیده قبل از انتقال جنین در خانمی که آی وی اف شده و جنین فریز دارد، جزو جراحی های ضروری محسوب شده اما اورژانسی نیست. اعمال جراحی زیبایی هم که اصولا غیرضروری هستند و به درخواست بیمار انجام می شوند.

شما باید به سرعت جراحی شوید!

اعمال جراحی اورژانس شامل اعمال جراحی ای است که در صورت انجام نشدن منجر به ایجاد آسیب در بیمار می گردد.

این متخصص در این باره می گوید: پیچ خوردگی تخمدان که در صورت انجام نشدن عمل جراحی باعث از دست رفتن تخمدان می گردد یا خونریزی شدید رحمی که در صورت انجام نشدن کورتاژ باعث وقوع شوک و حتی مرگ بیمار خواهد شد. به همین دلیل در انجام این جراحی ها نباید درنگ کرد.

وی می افزاید: بیماران باردار هم در حوزه زنان قرار می گیرند و مانند زنان غیرباردار عمل جراحی در آنها ممکن است اورژانسی یا غیرضروری باشد. برای مثال اعمال جراحی اورژانس در حوزه بارداری و زایمان شامل خونریزی شدید ناشی از سقط، کنده شدن جفت، افت ضربان قلب جنین یا علائمی از آسیب جنینی داخل رحم است که در صورت انجام نشدن عمل جراحی باعث مرگ مادر یا جنین یا هر دو

خواهد شد. برخی از موارد نیز به خودی خود اورژانسی نیستند اما به سرعت ممکن است به یک شرایط اورژانسی تبدیل شوند. سزارین در صورتی که با دلایل پزشکی و از قبل مشخص شده باشد یا سزارین تکراری در خانمی که زایمان قبلی فرزندش نیز به روش سزارین بوده است، شرایط کم خطرتری از سزارین اورژانس دارد. اما به هرحال سزارین یک عمل جراحی عظیم محسوب می گردد و بهتر است تا حد امکان، بجز در موارد ضروری انجام نگردد.

پونه شیرازی - دانش و سلامت روزنامه خبرنگاران

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20471

به "جراحی های زنانه در دوران کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی های زنانه در دوران کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید