جزئیات نرخ سود جدید بانک ها ، عملا چه اتفاقی افتاده است؟

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش تجارت نیوز، نرخ سود بانکی از امروز در عمل کاهش خواهد یافت. براساس تصمیم مدیران عامل بانک ها و موافقت بانک مرکزی، نرخ سود سپرده های یکساله از امروز به 15 درصد خواهد رسید. نرخ سود سپرده ها به شکل غیررسمی تا محدوده 18 تا 20 درصد پس از التهابات ارزی سال 97 افزایش یافته بود. تصمیم جدید می تواند به معنای کاهش بهای تمام شده پول برای بانک ها به حساب آید. همچنین نرخ سود سپرده های کوتاه مدت نیز از 10 به 8 درصد نزول کرد. البته طبق مصوبه جدید، بانک ها این امکان را دارند که در قالب گواهی سپرده، نرخ سود 18 درصد به مشتریان ارائه دهند.

جزئیات نرخ سود جدید بانک ها ، عملا چه اتفاقی افتاده است؟

سود بانکی تک نرخی ماند

در اولین روز هفته جاری شورای عالی بانک ها و موسسات اعتباری با حضور مدیران عامل تشکیل جلسه داده و به این جمع بندی رسیدند که نرخ سود سپرده ها با کاهش همراه گردد و به 15 درصد برسد. بانک ها در تصمیم قبلی مقرر نموده بودند که بین نرخ سود اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت قائل شوند و نرخ سود اشخاص حقوقی با کاهش همراه گردد؛ درحالی که نرخ سود اشخاص حقیقی فعلا بدون تغییر باقی بماند. اما در جلسه سی ام فروردین با کسب نظر تکمیلی دیگر مدیران عامل بانک ها و اخذ نظر بانک مرکزی، تفاوت بین نرخ سود اشخاص حقیقی و حقوقی برچیده شد و نرخ سود چه برای اشخاص حقیقی و چه برای اشخاص حقوقی در یک عدد مشخص مشخص شد.

جزئیات نرخ سود

آخرین مصوبه رسمی شورای پول و اعتبار در خصوص نرخ سود مربوط به شهریور 1396 است که در آن، نرخ سود سپرده های کوتاه مدت حداکثر 10 درصد و نرخ سود سپرده های یک ساله، به شکل علی الحساب 15 درصد وضع شده بود. اما این قالب رسمی ماجرا بود. شاید اکنون نیز بعضی با استناد به مصوبه قبلی شورای پول و اعتبار، مدعی شوند که نرخ سود سپرده های یکساله هیچ تغییری ننموده است.

درحالی که در عمل پس از التهابات ارزی، نرخ ها در بازار پول نیز به سمت اعداد بالاتری حرکت کرد تا بخشی از نقدینگی سرگردان موجود در سایر بازارها را جذب کند. در حقیقت نرخ سود به سمت 18 تا 20 درصد در بعضی بانک ها ارتقا یافت. در نتیجه تصمیم جدیدی که از امروز اجرا می گردد، عملا به معنای کاهش حداقل 3 درصدی نرخ سود سپرده های یکساله خواهد بود. بر این اساس، نرخ سود سپرده های بلندمدت یکساله جدید از تاریخ اول اردیبهشت ماه سال جاری، معادل 15 درصد افتتاح می گردد. این تصمیم شامل سپرده های موجود نمی گردد.

نرخ سود حساب های موجود براساس قرارداد بانک ها تا زمان سررسید خواهد بود. همچنین نرخ سود سپرده های 6 ماهه و بالاتر نیز 11 درصد مشخص شده است. نرخ سود سپرده های کوتاه مدت بانک ها برای ماندگاری کمتر از 6 ماه، معادل 8 درصد مشخص شده است. درحالی که در قالب قبلی، نرخ سود سپرده های کوتاه مدت معادل 10 درصد بود. بعضی مدیران بانکی معتقدند که سپرده های 10 درصدی در سبد سپرده های بانکی چندان رقم قابل توجهی نیست و این تصمیم، نمی تواند روی قیمت تمام شده پول بانک ها تاثیرگذار باشد. البته یک امکان برای اهدای سود بالاتر نیز به بانک ها داده شده است. به طوری که بانک ها می توانند گواهی سپرده ها با حداکثر نرخ 18 درصد و نرخ شکست 10 درصد نیز برای مشتریان افتتاح نمایند. این فضای تنفس در بازار پول می تواند همچنان برای بعضی مشتریان که سود بدون ریسک را بر سود باریسک در بازارهای موازی ترجیح می دهند، جذاب باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19139

به "جزئیات نرخ سود جدید بانک ها ، عملا چه اتفاقی افتاده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نرخ سود جدید بانک ها ، عملا چه اتفاقی افتاده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید