حمله عجیب بیل گیتس به اقتصاد دانان

به گزارش شیوا مارکت، بیل گیتس در اظهاراتی عجیب گفت که اقتصاددانان درکی از مسائل کلان ندارند!

حمله عجیب بیل گیتس به اقتصاد دانان

به گزارش خبرنگاران، مدیر عامل و بنیان گذار مایکروسافت در یادداشتی برای پایگاه خبری کوارتز نوشت: بسیار بد است که اقتصاد دانان، اقتصاد کلان را نمی فهمند. اقتصاد مثل فیزیک نیست که شما یک سری ورودی داشته باشید و بر اساس آن پیش بینی قطعی از خروجی داشته باشید. اینکه آیا نرخ بهره به سطح عادی برگردد چیزی نیست که قابل فرمول گذاری باشد. فاکتورهای زیادی در اقتصاد وجود دارد مثل آن هایی که کینز (اقتصاد دان مشهور انگلیسی) به آن ها اشاره کرده و باعث می شوند اقتصاد قابل پیش بینی نباشد.

بیل گیتس در ادامه می افزاید: حتی امروز نیز مردم سر این که سال 2008 (رکود بزرگ) چه اتفاقی افتاد مطمئن نیستند. بنابراین سخت است که بخواهیم به جلو نگاه کنیم در حالی که هنوز نتوانسته ایم به نقش موسسات رتبه بندی و صدور اوراق در بحران سال 2008 برسیم. لازم به ذکر می دانم که اقتصاد کلان به آنالیز رابطه فاکتورهای مختلف با یکدیگر در سطح کلان می پردازد مثلا این که نرخ بهره چگونه بر دیگر متغیرهای کلان چون نرخ بیکاری، نرخ تورم و رشد مالی اثر می گذارد.

گیتس در ادامه یادداشت خود به مساله کاهش نرخ بهره اشاره کرده و اضافه کرده است: ایده صدور اوراق قرضه 10 ساله با نرخ بهره منفی یا آن طور که در آلمان می بینیم صدور اوراق 30 ساله از نظر اقتصاد کلان یک مساله طبقه بندی نشده است. همان طور که وارن بافت (سومین فرد ثروتمند دنیا و معامله گر بزرگ بورس وال استریت) گفته است، به هر کتاب مرجع مالی رجوع کنید و دنبال نرخ بهره منفی بگردید آن را پیدا نخواهید کرد این در حالی است که اگر بدهی های آمریکا را در نظر نگیریم، بسیاری از بدهی های دولتی مرتبط با نرخ بهره منفی است.

گیتس در ادامه افزود: در حال حاضر با دانشمندانی کار می کنم که به دنبال یافتن راه مقابله با ویروس اچ آی وی هستند و یا راه هایی جدید برای کشتن پشه ها به منظور مقابله با مالاریا. اما در بنیاد خودم همکارانی برای افزایش رشد مالی دنیا ندارم.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10624

به "حمله عجیب بیل گیتس به اقتصاد دانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله عجیب بیل گیتس به اقتصاد دانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید