خانه تاریخی شاکری قم مرمت و احیا می گردد

به گزارش شیوا مارکت، خانه تاریخی شاکری قم مربوط به دوره قاجاریه که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده مرمت و احیا می گردد.

خانه تاریخی شاکری قم مرمت و احیا می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر گفت: طرح مرمت و احیای خانه تاریخی شاکری در بیست و پنجمین جلسه شورای فنی میراث فرهنگی استان قم مورد بحث و آنالیز نهاده شد و این طرح توسط سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) انجام می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم، اضافه کرد: این خانه متعلق به عصر قاجار است و در بافت قدیمی قم، در خیابان آذر، ابتدای محله آقاسیدحسن قرار گرفته است، از ویژگی های شاخص آن ورودی اصلی خانه به صورت دو طبقه است که توسط آجرکاری ها و ستون های سنگی تزیین شده است.

او اضافه کرد: مجموع اتاق ها در این بنا به سه گروه اتاق های شمال غربی شامل دو فضای سه دری که یکی از آن ها شاخص ترین نماد معماری مجموعه است، اتاق های شمال شرقی و اتاق های جنوب غربی که دارای زیر زمین هایی با ستون سنگی و قوس های زیبا است و از نظر تاریخی و معماری دارای اهمیت بسیاری است.

یزدانی ادامه داد: این بنا کاربرد مسکونی داشته که از خصوصیات شاخص آن زیبایی فرم ها و تزئینات معماری آن است، شاخص ترین عنصر تزئین شده این خانه به حجاری های سرستون های سنگی آن مربوط می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم، گفت: این بنا در سال 1380 با شماره 5677 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10840

به "خانه تاریخی شاکری قم مرمت و احیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تاریخی شاکری قم مرمت و احیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید