دانستنی ها و باورهای جالب درباره سنجاقک ها

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: از نظر بسیاری از افراد، حشرات ترسناک یا چندش آور هستند، اما سنجاقک یکی از معدود حشراتی است که بیشتر ما از دیدن آن لذت می بریم. این حشرات ظرافت خاصی شبیه به پروانه ها دارند، اما ویژگی هایی هم دارند که آن ها را تهدیدی در دنیای حشرات می نماید.

دانستنی ها و باورهای جالب درباره سنجاقک ها

بسیاری از فرهنگ ها اعتقادات خاصی درباره سنجاقک ها دارند. بعضی دید مثبتی دارند و آن ها را نماد پیروزیت و سعادت می دانند و بعضی سنجاقک ها را دوست ندارند و آن ها را بدیُمن می دانند. در این مطلب با حقایق جالبی درباره این حشرات زیبا آشنا می شوید.

یک موجود سحرآمیز

حتما دلیلی دارد که سنجاقک ها توجه زیادی را به خود جلب نموده اند. محققان تخمین می زنند که قدمت این حشرات پیچیده به 180 تا 300 میلیون سال پیش بازمی گردد. امروزه بیش از 5000 نوع سنجاقک وجود دارد.

این حشرات منحصربه فرد دندان ندارند بنابراین خطری برای انسان ندارند. آن ها ابتدا تخم هستند، سپس در آب زندگی می نماید و در نهایت یک سنجاقک بالغ می گردد. سنجاقک می تواند هر یک از بال هایش را جداگانه کنترل کند و از نظر پرواز یکی از بی نظیرترین گونه ها است.

سنجاقک های خوش یمن در ژاپن

سنجاقک ها در ژاپن نماد خوش شانسی هستند. این باور به افسانه ای درباره امپراتور باستان، یوریاکا تنوو مربوط می گردد. طبق این افسانه، یک حشره دست امپراتور را هنگام شکار گاز می گیرد. بعد از آسیب دیدگی، سروکله یک سنجاقک پیدا می گردد و حشره را می خورد؛ بنابراین سنجاقک نماد قدرت و پیروزی می گردد. بعضی هم معتقدند که سنجاقک ها در جشن بودایی بون به عنوان نماد ارواح درگذشتگان ظاهر می شوند.

عقاید سرخپوست ها

سنجاقک ها در بسیاری از نقاشی ها، گردنبند ها و سفال های سرخپوستان بومی آمریکا به چشم می خورند. یکی از افسانه ها که به طور گسترده دست به دست شد این بود که سنجاقک ها از اژد ها سرچشمه می گیرند. در این افسانه، گرگ صحرایی یک اژد های پرنده را متقاعد می نماید که به شکل سنجاقک هایی که امروزه می شناسیم، دربیاید.

سنجاقک ها نمی توانند دوباره به اژد ها تبدیل شوند و نماد تغییر و توهم هستند. بعضی بومیان آمریکا هم اعتقاد دارند که اگر سنجاقک روی قلاب ماهیگیری شما بنشیند، پیروز می شوید ماهی بگیرید. علاوه بر این، رنگ سنجاقک نشان دهنده رنگ ماهی است که خواهید گرفت.

طلسم خوش شانسی در چین

دیدگاه چینی ها نسبت به سنجاقک شبیه دیدگاه آمریکایی ها به کفشدوزک است: طلسم خوش شانسی. همچنین آن ها باور دارند که سنجاقک هماهنگی و کامیابی می آورد و با آرامش همراه است، چون تماشای سنجاقک در حال پرواز شما را وارد حالت مراقبه می نماید.

طبق فلسفه چینی فنگ شویی، سنجاقک نشانه آغاز دوباره و پیروزیت است. همچنین بعضی معقدند که سنجاقک نماد روح اژدها، موجودی افسانه ای در افسانه های قدیمی چین است.

پیش بینی آب و هوا در ویتنام

سنجاقک ها در ویتنام هوا را پیش بینی می نمایند. اگر ببینید که سنجاقکی نزدیک به زمین پرواز می نماید، به این معناست که قرار است باران ببارد. برعکس، سنجاقکی که در ارتفاع بالا پرواز می نماید نشان دهنده یک روز آفتابی است. اگر هم سنجاقک در میانه پرواز کند، نشان دهنده یک روز ابری است. علاوه بر پیش بینی آب و هوا، بعضی ویتنامی ها مثل بسیاری از کشور های آسیایی معتقدند که سنجاقک نماد مثبتی است که هماهنگی را نشان می دهد.

لولوی پرنده در سوئد

برخلاف بسیاری از فرهنگ های آسیایی، سنجاقک ها در سوئد دوست داشتنی نیستند. آن ها معتقدند که سنجاقک ها بد یمن هستند و نشان از غم و آسیب دارند. این دیدگاه منفی نسبت به سنجاقک ها در نام های که برای این حشره درنظر گرفتند هم مشهود است، یکی از آن ها به معنای لولوی پرنده است و دیگری به معنای نیش زن کور

نام دوم شاید به این افسانه مربوط باشد که سنجاقک ها چشم بچه های نافرمان یا دروغگو ها را می دوزند. یعنی این حشرات به دنبال ارواح بد می گردند و اگر دور شما بگردند به این معناست که شاید فکر های بدی در سرتان باشد.

افسانه سنجاقک در آلمان

آلمانی ها 150 نام برای سنجاقک دارند که بسیاری از آن ها بد هستند. یکی از افسانه های آلمانی درباره سنجاقک این است که یک شاهزاده خانم در حال اسب سواری از حرف زدن با یک مرد کوچک خودداری می نماید و سوار بر اسب از روی او رد می گردد؛ بنابراین مرد شاهزاده خانم را نفرین می نماید که برای همواره به اسبش بپیوندد. شاهزاده و اسب با هم ترکیب شدند و به شکل سنجاقک درآمدند.

افسانه رومانیایی

بسیاری از نام های آلمانی برای سنجاقک از کلمه شیطان استفاده می نمایند. به همین ترتیب، سایر کشور های اروپایی هم معتقدند که سنجاقک ها با شیطان یا جادوی سیاه در ارتباط هستند. این باور ها از یک افسانه رومانیایی ریشه می گیرد.

در این داستان، شیطان باید از یک دریاچه بگذرد. او از یک ماهیگیر یاری می خواهد، اما مرد از سوار کردن شیطان در قایقش خودداری می نماید؛ بنابراین شیطان به شکل سنجاقک در می آید تا از دریاچه عبور کند و به این ترتیب سنجاقک به وجود می آید.

درمان مار در انگلستان

مانند بیشتر اروپا، در انگلستان هم معمولا سنجاقک ها دوست داشتنی نیستند. افسانه انگلیسی از این نظر منحصربه فرد که سنجاقک را به مار ربط می دهد. طبق این افسانه سنجاقک ها روی سر مار هایی می نشینند که بیهوش یا زخمی هستند. این افسانه درباره سنجاقک ها به عنوان نوعی درمانگر مار، شاید با ارتباط آن ها با شیطان در بخش هایی از فرهنگ اروپا ارتباط داشته باشد.

عشق، زیبایی و قدرت زنانه در افسانه های اسکاندیناوی

در افسانه های اسکاندیناوی، سنجاقک ها با الهه فریا همراه هستند. فریا مادر خدایان و نماد باروری، عشق، زیبایی و قدرت زنانه است. دم های بلند سنجاقک ها هنگام جفتگیری، به شکل قلب در می آید. باتوجه به اینکه انسان ها قلب را با عشق مرتبط می دانند، تصور می گردد که سنجاقک ها با الهه فریا در ارتباط باشند.

جایی که قدرت با ظرافت برخورد می نماید

سنجاقک توانایی های چشمگیری در حرکت دارد. می تواند در حال پرواز به سرعت تغییر جهت دهد، هر یک از چهار بالش را به طور جداگانه کنترل کند و نسبت به سایر گونه ها بسیار کندتر بال بزند. سنجاقک ها با تنها 30 بار در دقیقه بال زدن می توانند با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت حرکت نمایند، این در حالی است که پشه 800 بار در دقیقه بال می زند. حتی با وجود بال های اضافی، این باورنکردنی است.

توهم و حقیقت

حالت رنگین کمانی بال های سنجاقک باعث می گردد بسته به نور، سایه ها و حتی رنگ آن ها تغییر کند؛ بنابراین تشخیص یک سنجاقک مشخص وقتی نور با زوایای مختلف برخورد می نماید، سخت است. این پدیده باعث شده بعضی باور نمایند که سنجاقک ها نماد توهماتی هستند که در جستجوی حقیقت، دچارش می شویم.

دیدن فراتر از محدودیت ها

انسان ها در مقایسه با سایر پستانداران، بیشتر به بینایی خود تکیه دارند تا حواس دیگری مثل بویایی. با این حال، بینایی ما قابل مقایسه با بعضی حشرات نیست، به خصوص سنجاقک ها. این حشرات کوچک بینایی 360 درجه دارند، به همین دلیل چشمان گرد و برآمده دارند. درواقع 80درصد از قدرت مغز آن ها صرف بینایی می گردد. از نظر نمادین، آن ها نماد توانایی دیدن همه شرایط یا جنبه های زندگی هستند.

منبعی برای پزشکی

سنجاقک ها بخش مهمی از دارو های خاص در چین، ژاپن، تبت، برزیل و ماداگاسکار هستند. همچنین در آفریقا، آمریکای جنوبی آسیا و خاور دور، یک غذای خوشمزه به حساب می آیند. هرچند تصور خوردن حشره برای خیلی از ما وحشتناک است، اما در بخش هایی از دنیا کاملا عادی و یکی از منابع غذایی پایدار است.

هنر و جواهرات

باتوجه به باور های مختلف درباره سنجاقک، قابل درک است که الهام بخش سنجاق سینه و سایر جواهرات باشند. همچنین سنجاقک قرن ها بخشی از نقاشی ها، نقوش برجسته و منسوجات بوده است. در زره ها، کلاه خودها، کتیبه ها و نسخه های خطی قرن یازدهم ژاپن می توان سنجاقک ها را دید، احتمالا آن ها نماد مثبت و راهی برای دفع خطر بوده اند. در هنر قرن هفدهم هلند نیز سنجاقک به چشم می خورد.

منبع: postfun

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13129

به "دانستنی ها و باورهای جالب درباره سنجاقک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی ها و باورهای جالب درباره سنجاقک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید