ذخیره آب پشت سد سفیدرود کاهش یافته است

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، کاظم لطفی بعدازظهر شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان گیلان در هتل اسپیناس شهرستان آستارا، اظهارکرد: مخزن سد سپیدرود 59 هزار کیلومتر مربع وسعت و چهار برابر مساحت استان گیلان است که متاسفانه هر روز از نظر سطح آب ذخیره شده کاهش می یابد.

ذخیره آب پشت سد سفیدرود کاهش یافته است

وی با بیان اینکه آب سد سفیدرود با استان های گیلان، قزوین، تهران، زنجان، همدان، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل درگیر بوده و روز به روز حجم آب ذخیره شده در این سد کاهش می یابد، اضافه نمود: حفاظت از سد سفیدرود با وضعیت فعلی کم آبی برای استان گیلان بسیار مهم و حیاتی است.

لطفی اعلام کرد: حجم آب ذخیره شده در سد سفیدرود در سال های گذشته 4 میلیارد مترمکعب بوده که در حال حاضر این میزان به یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه گیلان درصورت عدم مدیریت صحیح در حوزه منابع آبی در سال های آتی با بحران کم آبی روبرو می گردد، توضیح داد: شرکت آب منطقه ای گیلان برای 54 رودخانه موجود جاری در سطح استان برنامه ریزی نموده تا تهدیدات آبی را در این زمینه برطرف کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان به شروع نهضت سدسازی در این استان از سال 95 اشاره نمود و اضافه نمود: در حال حاضر 14 سد کوتاه از غرب تا شرق استان گیلان در دست ساخت است. در حالی که در کل کشور تنها 5 سد در حال احداث است.

لطفی به اشتغالزایی برای 3 هزار نفر در نهضت سدسازی گیلان اشاره نمود و گفت: تمامی کارگاه های سدسازی گیلان در حال فعالیت هستند.

شروع لایروبی 40 هکتار از آب بندان های آستارا

وی سد لاستیکی ملادهادی آستارا را از بزرگترین سدهای لاستیکی کوتاه کشور دانست و ادامه داد: این سد تامین کننده آب 14 روستا آستارا بوده و در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی 20 درصدی برخوردار است و در هفته دولت سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی اعلام کرد: استان گیلان از استان های ثروتمند در حوزه منابع آبی مطمئن در کشور است که باید در این حوزه خود را تقویت کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان از شروع عملیات اجرایی لایروبی 40 هکتار از آب بندهای آستارا اطلاع داد تا ظرفیت تامین آب اراضی پایین دست آنها برای سال زراعی آینده مشخص گردد.

لطفی با اشاره به تهدید سیلاب در رودخانه مرزی آستارا چای، اظهار کرد: 13 کیلومتر از نقطه مصب رودخانه - دریا تا به طرف بالا دست رودخانه باید دیواره سازی گردد که 9 کیلومتر از آن اجرا شده و 4 کیلومتر نیز از ادامه دیواره سازی باقیمانده است.

وی اضافه نمود: 20 میلیارد تومان برای ادامه دیواره سازی رودخانه مرزی آستارا چای احتیاج است که تامین اعتبار آنصورت گرفته و تا سال آینده نیز به اتمام می رسد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1683

به "ذخیره آب پشت سد سفیدرود کاهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره آب پشت سد سفیدرود کاهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید