راهکارهای تامین امنیت مودم اینترنت

به گزارش شیوا مارکت، چند راه حل مهم حفاظتی است که باعث می گردد دسترسی و اتصال دیگران به مودم شما، حتی هکر هایی که پسورد شما را پیدا نموده اند، قطع گردد.

راهکارهای تامین امنیت مودم اینترنت

به گزارش ، در این رابطه علی اصغر زارعی کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی و مهندسی فناوری و اطلاعات، چند راه حل مهم امنیتی حفاظت از مودم پیشنهاد نموده است که باعث می گردد دسترسی و اتصال دیگران به مودم شما، حتی هکر هایی که پسورد شما را پیدا نموده اند، قطع گردد.

پسورد مودم تان را عوض کنید: در شرایطی که احتمال می دهید هک شده باشید، برای امن تر کردن مودم، باید حتما پسورد آن را عوض کنید. در کل توصیه می گردد گاهی این کار را بکنید. برای این کار مرورگر کروم یا فایرفاکس را باز کنید. در مودم های دی لینک در قسمت آدرس، آی پی 192/ 168/ 1/ 1 را وارد کنید. نام کاربری و رمز عبور مودم خود را وارد کنید، غالبا هر دو به صورت پیش فرض، کلمه admin هستند. بعد به صفحه تنظیمات مودم وارد می شوید در این بخش با توجه به مدل مودم، دسترسی به تنظیمات آن متفاوت است. بعد از وارد شدن به تنظیمات مودم، وارد تب Setup شوید. سپس به بخش Wireless Setup و بخش Security Wireless بروید. در قسمت Pre Shared Key پسورد جدید را وارد کنید. در برخی مدل ها در قسمت Security Wireless، در بخش پسورد باید رمز عبور جدید را وارد کنید.

با پنهان کردن SSID امنیت مودم را افزایش دهید: SSID همان نام مودم است که با پنهان کردن آن، اگر کسی شبکه های وایرلس را جست وجو کند، اسم مودم نمایش داده نمی گردد و این موضوع امنیت مودم را افزایش می دهد و امکان هک شدن آن را کاهش می دهد، در حقیقت شما با این کار مانع از اتصال افراد به شبکه وای فای خودتان می شوید. البته این کار هک شدن مودم شما را غیر ممکن نمی کند، بلکه فقط باعث می گردد که وقتی هکر ها شبکه های موجود را جست وجو می نمایند، شبکه شما برای آن ها نمایش داده نگردد. در حقیقت احتمال هک شدن مودم شما با این روش پایین می آید. برای پنهان کردن SSID ابتدا باید آدرس آی پی مودم را در آدرس بار مرورگر وارد کنید. معمولا آدرس آی پی مودم ها 1/ 1/ 168/ 192 یا 1/ 0/ 168/ 192 هستند. در مرحله بعد باید

User Name و پسوردتان را وارد کنید و OK را بزنید. در صفحه بعد وارد بخش تنظیمات مودم یا Wireless Settings شوید. بعد به بخش امنیت مودم یعنی Advanced Security Settings یا Security Settings بروید. در صفحه بعدی SSID ها را می بینید. برخی از مودم ها دوباندی هستند، در این صورت باید برای 4/ 2 GHz و 0/ 5 GHz این کار را جداگانه انجام دهید. روی هر یک از SSID ها کلیک کنید، گزینه Disable را انتخاب و روی Apply کلیک کنید. برای باند بعدی هم، همین کار را تکرار کنید. حالا دیگر اسم شبکه شما در لیست شبکه های موجود و در دسترس نمایش داده نمی گردد، این کار امنیت مودم شما را افزایش می دهد و برای بازگرداندن اسم شبکه شما به لیست شبکه های موجود، مراحل بالا را انجام دهید و بعد روی SSID کلیک و گزینه Enable را انتخاب و نهایتا روی Apply کلیک کنید.

معرفی دستگاه ها به مودم: در این روش، شما مک آدرس دستگاه های مورد تاییدتان را به مودم معرفی می کنید، تا فقط آن ها به مودم تان دسترسی داشته باشند. در این صورت دستگاه های معرفی نشده، حتی اگر پسوردتان را هم داشته باشند نمی توانند به مودم شما وصل شوند. ابتدا باید وارد تنظیمات مودم شوید و شماره 1/ 1/ 168/ 192 یا 1/ 0/ 168/ 192 را در آدرس بار مرورگرتان وارد کنید و اینتر را بزنید تا وارد بخش تنظیمات مودم خود شوید. معمولا نام کاربری و رمز عبور ورود به این بخش کلمه admin است. مگر اینکه آن را عوض نموده باشید. در مرحله بعد به بخش IP & MAC Binding بروید و وارد قسمت ARP List شوید. در این لیست مک آدرس دستگاه هایی را که به مودم وصل هستند می بینید.

حالا باید این مک آدرس ها را به مودم معرفی کنید. برای این کار یا معرفی مک آدرس به جهت Wireless Wireless MAC Filtering بروید. گزینه Add New را بزنید و مک آدرس دستگاه را وارد کنید. دقت کنید در این مرحله باید گزینه Status، در حالت Enabled باشد و در آخر گزینه Save را بزنید. حالا مک آدرسی را که وارد نموده اید در لیست می بینید. این کار را برای بقیه دستگاه هایی که می خواهید به مودم شما معرفی کنید، هم انجام دهید. در آخر در بخش Filtering Rules، گزینه Allow را انتخاب و دکمه Enable را بزنید، حالا دیگر خیالتان راحت است که دستگاه هایی که به مودم معرفی نشده باشند، به هیچ وجه نمی توانند به اینترنت شما وصل شوند و به این طریق هم امنیت داده هایتان را حفظ می کنید و هم جلوی هکر هایی را که می خواهند به ترافیک مصرفی اینترنت شما دسترسی داشته باشند می گیرید.

چگونه سرعت وای فای را افزایش دهیم: یکی از عمده ترین مسائل کاربران سرعت اینترنت است. کاربران زیادی از سرعت کم اینترنت شکایت می نمایند؛ کم بودن سرعت اینترنت به دو عامل مهم بستگی دارد. مورد اول، سرویس دهنده و مخابرات و مورد دوم، تنظیمات و مسائل وای فای. این دو عامل در کم بودن سرعت اینترنت شما بسیار موثر هستند. شما در ابتدا می توانید با استفاده از سایت هایی که به شما سرعت اینترنت شما را نشان می دهند، سرعت اینترنت را در دو حالت بدون کابل و در کنار روتر و در حالت استفاده با کابل مشاهده کنید؛ می توانید از سایت SPEED TEST بهره ببرید. بعد از این کار متوجه تفاوت سرعت اینترنت در این دو حالت می شوید. روتر مهم ترین و اولین مورد است که باید به آن دقت کرد چراکه نقش مهمی در سرعت اینترنتشما دارد.

اگر از مودم های قدیمی استفاده می کنید، مودم جدید بخرید و از روتر جدید با تکنولوژی به روزتر بهره ببرید. چرا که روتر تمام ترافیک اینترنت را از خودش عبور می دهد و نقش مهمی در سرعت اینترنت دارد. پس باید کیفیت بالایی داشته باشد. استفاده از یک روتر جدید می تواند سرعت اینترنت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. بهترین روتر هایی که خریداری می کنید، باید هر دو باند 4/ 2 GHz و 5 GHz را پشتیبانی کند. محل روتر از موارد مهم دیگر است. سیگنال های دستگاه های دیگر روی مودم تاثیر می گذارند و باعث کاهش سرعت اینترنت می شوند. پس بهتر است روتر را در مرکز خانه یا محل کار و دور از سایر وسایل الکترونیکی در فضای باز و در ارتفاع مناسب قرار دهید. چون تمام دستگاه هایی که از باند 4/ 2 GHz استفاده می نمایند، مثل ماکرویو و تلفن بی سیم روی سرعت اینترنت شما تاثیر می گذارند. در واقع تداخل فرکانسی در داخل خانه، می تواند باعث کاهش سرعت اینترنت گردد.

منبع: ایسنا

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4062

به "راهکارهای تامین امنیت مودم اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای تامین امنیت مودم اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید