رهاسازی آب سدهای خوزستان با برنامه ریزی انجام می گردد

به گزارش شیوا مارکت، استاندار خوزستان با اشاره به افزایش حجم رهاسازی مخازن سدها، گفت: با اطلاع رسانی و مدیریت صحیح خود را برای سیلاب های آینده آماده می کنیم تا شرایط به نحوی کنترل گردد که مسأله غیر قابل کنترلی پیش نیاید.

رهاسازی آب سدهای خوزستان با برنامه ریزی انجام می گردد

به گزارش خبرنگاران منطقه خوزستان، غلامرضا شریعتی عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید از سدهای کرخه و دز، اظهار کرد: اکنون سد دز از لحاظ ذخیره در بهترین شرایط قرار گرفته است و حجم خالی مخازن آن حداکثر 220 میلیون مترمکعب است.

وی اضافه نمود: برنامه ریزی بر این بوده که تا سرانجام اردیبهشت به سقف این میزان از حجم خالی در مخزن سد دز برسیم.

استاندار خوزستان توضیح داد: بارش های اخیر شرایط را تغییر داده و با توجه به بارش های جدیدی که پیش بینی می گردد، مجبور هستیم که حجم بیشتری از آب مخازن را خالی و شرایط سد را برای پذیرش سیلاب های جدید مهیا کنیم.

شریعتی اعلام کرد: اگر سیلاب های جدید به سمت این رودخانه و سد بیاید و قبل از آن نتوانیم مخازن سد را خالی کنیم، مجبوریم همان سیلاب ها را مستقیم روانه رودخانه کنیم که تبعات بدی برای پایین دست خواهد داشت.

وی اضافه نمود: این رهاسازی ها نیز شاید نگرانی هایی ایجاد کند ولی این کار مدیریت شده و با برنامه است اما اگر به شرایطی برسیم که بدون کنترل سیلاب را رهاسازی کنیم آن وقت خسارت های غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت.

استاندار خوزستان اضافه نمود: از شب گذشته با مدیریت و برنامه ریزی های اجرا شده ظرفیت خروجی سد دز را افزایش دادیم و در صورت احتیاج باز آن را بیشتر خواهیم کرد.

شریعتی اضافه نمود: با اطلاع رسانی و مدیریت صحیح خود را برای سیلاب های آینده آماده می کنیم تا شرایط به نحوی کنترل گردد که مسأله غیر قابل کنترلی پیش نیاید.

وی توضیح داد: شرایط در حال حاضر نرمال است و تصمیم گیری های لازم انجام می گردد.

استاندار خوزستان گفت: سد کرخه رقمی از حجم ذخیره آب را تجربه می نماید که از زمان ساخت تاکنون بی سابقه بوده است.

شریعتی اعلام کرد: باید این شرایط را مدیریت کنیم و خیلی امکان ریسک نداریم ولی زمان و فرصت کافی برای برنامه ریزی و مدیریت وجود دارد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: در پایین دست فیوز پلاک ها را آماده می کنیم و مردم و کشاورزان را قانع کردیم.

شریعتی اضافه نمود: شرایطی فراهم خواهیم کرد که میزان خروجی از سد کرخه را به 800 تا 900 مترمکعب افزایش دهیم.

وی با تقدیر از همکاری مردم و لزوم توجه آنها به هشدارها، گفت: امیدواریم که به لطف الهی و با هماهنگی همه دستگاه های انتظامی، نظامی، اجرایی و قضائی شرایط را به نحوی مدیریت کنیم که مشکل خاصی پیش نیاید.

استاندار خوزستان در سرانجام با اعلام این مطلب که خسارت های وارد شده احتمالی به دلیل رهاسازی آب با برنامه ریزی جبران می گردد، بیان کرد: اگر مردم همکاری لازم را داشته باشند، دیگر در شرایط غیر قابل کنترل تصمیمات اجباری نخواهیم گرفت.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4541

به "رهاسازی آب سدهای خوزستان با برنامه ریزی انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهاسازی آب سدهای خوزستان با برنامه ریزی انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید