روبات ها، جایگزین 85 میلیون شغل انسانی

به گزارش شیوا مارکت، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش اخیر خود اعلام نموده است که در سال 2020 میلادی 71 درصد ساعات کاری در مشاغل مختلف در اختیار نیروی انسانی بوده است که پیش بینی می گردد این عدد تا سال 2025 میلادی به 48 درصد کاهش یابد.

روبات ها، جایگزین 85 میلیون شغل انسانی

میثم لطفی| همزمان با همه گیری ویروس کرونا در دنیا و آسیب های وارد شده به مشاغل مختلف، مجمع دنیای اقتصاد (WEF) این هفته گزارشی را منتشر کرد و در خصوص آینده اقتصاد کشور ها شرح داد. این مجمع دنیای با آنالیز هایی که انجام داده است به این نتیجه رسیده که روبات ها ظرف پنج سال آینده روی انبوه مشاغل و کسب و کار ها اثر می گذارند و بسیاری از آن ها را از بین می برند.

برای به دست آوردن این نتایج، تحقیقی روی 300 شرکت بین المللی انجام شد و کارشناسان این سازمان دنیای در سرانجام دریافتند چهار نفر از هر پنج مدیر ارشد برنامه های گسترده دیجیتالی کردن کسب و کار خود را پیش می برند تا با استفاده از فناوری های نوین، بسیاری از مشاغل را به روبات ها بسپارند.

در این گزارش همچنین گفته شده ویروس کرونا نیز فرآیند دورکاری و دیجیتالی کردن مشاغل را رونق بخشیده است و به همین خاطر ورود گسترده روبات ها به کسب و کار ها سریع تر از پیش بینی های قبلی صورت می گیرد. ولی صاحبان کدام مشاغل از این اتفاق باید احساس نگرانی نمایند؟

خیز روبات ها بر مشاغل

مجمع دنیای اقتصاد در تازه ترین آنالیز های خود به این نتیجه رسیده است که طی پنج سال آینده روبات ها بیش از 85 میلیون شغل را از بین می برند و همه گیری ویروس کرونا باعث شده است تا راه برای ورود آن ها به کسب و کار بازتر گردد.

در مطالعات جدید این مرکز تعیین شد تا سال 2025 میلادی کسب مهارت های جدید مهم ترین احتیاج کارمندان محسوب می گردد و اگر افراد از هم اکنون به فکر ارتقای دانش خود نباشند، باید فرصت شغلی خود را به روبات ها بسپارند.

این اتفاق در حالی صورت می گیرد که سال 2025 میلادی کسب و کار های متوسط و عظیم ترجیح می دهند به همان اندازه که برای انسان ها فرصت شغلی ایجاد می نمایند، مشاغل جدید را نیز برای روبات ها در نظر بگیرند.

البته این فرآیند فقط به ضرر انسان ها تمام نمی گردد، زیرا روبات ها در این اتفاق می توانند در بازه زمانی یاد شده بیش از 97 میلیون فرصت شغلی جدید در حوزه های مختلف از جمله هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی ایجاد نمایند و این اتفاق باعث می گردد حوزه هایی نظیر برنامه نویسی، فراوری محتوا، علوم داده و... بیش از امروز فرصت شغلی را در اختیار مردم بگذارند.

با وجود این در گزارش جدید اعلام شده است که در مجموع، روبات ها تعداد فرصت های شغلی پیش رو را کاهش می دهند و حتی بعضی مشاغل را به طور کامل از بین می برند. زیرا شرکت ها و سازمان های عظیم در سراسر دنیا کوشش می نمایند با دیجیتالی کردن فرآیند های کاری و مدرن سازی زیرساخت ها، هزینه های خود را کاهش دهند و در عوض بهره وری بیشتری داشته باشند.

طبق گزارش جدید مجمع دنیای اقتصاد، تا سال 2025 میلادی حدود 43 درصد از کسب و کار های مختلف در سراسر دنیا به دلیل یکپارچگی فناوری مجبور می شوند نیروی کاری خود را کاهش دهند و در این میان 41 درصد کارفرمایان هم تصمیم دارند در این بازه زمانی بر تعداد پیمانکاران فناوری خود بیفزایند.

همچنین 34 درصد مدیرانی که در این مطالعه حضور داشتند اعلام کردند که برنامه ریزی های فراوانی انجام دادند تا همزمان با افزایش سرمایه گذاری روی فناوری های نوین، یکپارچگی بیشتری در فرآیند جذب کارمند به وجود آورند.

مشاغل در خطر

مجمع دنیای اقتصاد در گزارش اخیر خود شرح داده است که تمرکز هرچه بیشتر بر تحولات ژنتیک، هوش مصنوعی، فناوری های روباتیک، چاپگر های سه بعدی و... مهم ترین عوامل اثرگذار در از بین بردن مشاغل هستند و به همین خاطر دهه سوم از هزاره سوم میلادی را می توان عصر انقلاب روباتیک دانست.

با این شرحات پیش بینی شده است که در این دهه به طور میانگین روبات ها در هر سال 7.1 میلیون فرصت شغلی را از بین ببرند و بسیاری از مشاغل خانگی و کسب و کار های کوچک در نهایت عقب نشینی نمایند.

یکی از مشاغلی که گفته شده است 95.1 درصد احتمال از بین رفتن آن توسط روبات ها وجود دارد اپراتور اتصال تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی است و با توجه به اینکه ماشین ها وقت و کارآیی بالاتری نسبت به انسان ها دارند، این فرصت شغلی به احتمال قوی به روبات ها واگذار می گردد.

کارمندان خدمات پستی از دیگر افرادی هستند که به احتمال 95.4 درصد فرصت شغلی خود را به روبات ها واگذار می نمایند تا محموله های پستی به صورت دیجیتالی و بدون دخالت انسان به دست مخاطبان برسند و همچنین کارمندان شاغل در حوزه جواهرات، سنگ ها و فلزات گرانبها با 95.5 درصد احتمال شغل خود را به روبات های آهنی هوشمند می دهند. دولت امریکا پیش بینی نموده است تا سال 2022 میلادی روبات ها نیمی از فرصت های شغلی در عرصه جواهرسازی را به خود اختصاص می دهند.

آشپز ها در رستوران ها از دیگر افرادی هستند که احتمال واگذاری مشاغل آن ها به روبات ها وجود دارد و پس از آن ها هم متخصصان عرصه پرداخت فلزات، چوب، سنگ و... نیز در معرض خطر جدی قرار دارند تا روبات ها جایگزین آن ها شوند.

در گزارش جدید همچنین گفته شده است شانس جایگزینی روبات ها با متخصصان حرفه تحویلداری 97.1 درصد است و به عبارت دیگر پیش بینی می گردد تا سال 2025 میلادی بخش اعظم مراکز ارائه خدمات عمومی، روبات ها را جایگزین صندوقداران نمایند.

دفترداران و افرادی که در حوزه بایگانی مدارک مشغول به کار هستند هم صاحب مشاغلی هستند که 97.6 درصد احتمال از بین رفتن آن ها وجود دارد و سپس منشی ها نیز با درصد مشابه در پنج سال آینده شغل خود را به سیستم های هوشمند و روباتیک می دهند.

از دیگر مشاغلی که این روز ها محبوبیت فراوان دارد و احتمال می رود در یک دهه پیش رو از بین برود به حوزه مدباید اشاره نمود. هنر های مهندسی از جمله علوم جدید محسوب می گردد که کارشناسان در آن می کوشند سیستم های روباتیک هوشمند را برای طراحی لباس، مد و... بر اساس خلق و خوی افراد تربیت نمایند تا در نهایت انسان این فرصت شغلی را هم به روبات ها بدهد.

رانندگی نیز از جمله اتفاقاتی محسوب می گردد که به دست روبات ها انجام خواهد شد تا افرادی که به صورت تخصصی در عرصه رانندگی مشغول به کار هستند، از هم اکنون نگران شغل خود باشند. احتمال جایگزینی روبات ها با رانندگان در یک دهه پیش رو 97.8 درصد اعلام شده است؛ بنابراین علاقه مندان به رانندگی تا چند سال آینده با این اتفاق خداحافظی خواهند کرد.

کارشناسان تحلیل داده از دیگر متخصصانی محسوب می شوند که مشاغل آن ها در معرض خطر قرار گرفته است و به احتمال 97.9 درصد در یک دهه آینده روبات ها جایگزین افرادی می شوند که فرآیند تحلیل داده و صورت های اقتصادی در شرکت ها را انجام می دهند.

برنامه ریزان و اپراتور های ماشین آلات عمرانی، متخصصان حوزه بسته بندی، کارمندان حوزه تدارکات، متخصصان عرصه قضاوت و داوری، کارمندان بانک، متصدیان ارائه وام، اپراتور های مونتاژ و تنظیم زمان در فرآیند های کارخانه ای و حسابرسان اقتصادیاتی نیز از دیگر افرادی محسوب می شوند که شغل آن ها در سال های پیش رو در خطر کاملاً جدی قرار گرفته است تا روبات ها جایگزین آن ها شوند.

ولی در این میان، شغلی که به احتمال 99 درصد تا سرانجام یک دهه پیش رو از بین خواهد رفت مربوط به اپراتور های تلفنی می گردد که بر این اساس انسان ها به طور کامل کنار می فرایند تا روبات ها به صورت 24 ساعته این خدمات را در اختیار افراد بگذارند.

مجمع دنیای اقتصاد در گزارش اخیر خود اعلام نموده است که در سال 2020 میلادی 71 درصد ساعات کاری در مشاغل مختلف در اختیار نیروی انسانی بوده است که پیش بینی می گردد این عدد تا سال 2025 میلادی به 48 درصد کاهش یابد.

در یک دهه آینده فرآیند تسری روبات ها رشد سالانه 30 درصدی را پیش خواهد گرفت و این اتفاق به طور میانگین رشد 5.3 درصدی فراوری ناخالص دنیای را به وجود خواهد آورد تا در نهایت در سال 2030 میلادی ارزش اقتصاد دنیای سرمایه ای بالغ بر 4.9 تریلیون دلار در اختیار داشته باشد.

منبع: روزنامه ایران

کالارنا: کالارنا | تا حالا از ارزانترین فروشگاه اینترنتی خرید کردید؟

منبع: فرادید
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24654

به "روبات ها، جایگزین 85 میلیون شغل انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبات ها، جایگزین 85 میلیون شغل انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید