ساختار حسی جدیدی که در درک احساس درد نقش دارد

به گزارش شیوا مارکت، پژوهشگران سوئدی، ساختار حسی جدیدی را کشف نموده اند که در احساس درد نقش دارد.

ساختار حسی جدیدی که در درک احساس درد نقش دارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران موسسه کارولینسکا (KI) در سوئد، یک ساختار حسی جدید در پوست کشف نموده اند که در تشخیص درد و واکنش نسبت به آن نقش دارد.

پوست نسبت به دنیا بیرون، بسیار حساس است. پیشتر این باور وجود داشت که احساس درد، مستقیما با پایانه های حساس عصبی در پوست مرتبط است اما این پژوهش جدید نشان می دهد که شاید پایانه های عصبی، به تنهایی مسئول احساس درد نباشند.

پژوهشگران در آنالیز خود، نوع جدیدی از سلول گلیال را در پوست کشف کردند که حساسیت بالایی نسبت به احساس درد حرارتی و درد فیزیکی دارند. درد حرارتی، دردی است که در اثر گرم و یا سرد شدن بیش از حد پوست پیش می آید؛ در حالی که درد مکانیکی، در اثر بریدگی یا فشار ایجاد می گردد.

سلول های گلیال، به شکل یک ساختار شبکه مانند در پوست قرار گرفته اند که پژوهشگران، آن را یک اندام می نامند. به نظر می رسد که فعال شدن این سلول ها، یک محرکه الکتریکی به وجود می آورد که سلول های عصبی را راه اندازی می نماید و در مقابل، یک واکنش مانند کنار کشیدن سریع دست از کنار یک جسم داغ بروز داده می گردد.

پژوهشگران، آزمایش هایی را شروع نموده اند و در این آزمایش ها، مانع عملکرد این ساختار حسی می شوند تا توانایی احساس کردن درد مکانیکی کاهش یابد. آنها هنوز معین ننموده اند که این نتایج، در موش ها دیده شده یا انسان ها اما از سخنان آنها برمی آید که نتایج این آزمایش می توانند راهبردهای جدیدی برای تسکین نوع خاصی از درد ارائه دهند.

پاتریک ارنفورس (Patrik Ernfors)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می دهد که حساسیت نسبت به درد، تنها در بافت عصبی پوست رخ نمی دهد بلکه در این ساختار حسی حساس به درد که به تازگی کشف شده هم دیده می گردد. این کشف، درک ما را در خصوص مکانیسم سلولی حساسیت فیزیکی تغییر می دهد و می تواند به درک درد مزمن نیز منجر گردد.

کشف این گروه جدید از سلول های حساس به درد می تواند به بهبود درک پژوهشگران در خصوص نحوه حساسیت بدن یاری کند و روش های جدیدی برای درمان درد مزمن ارائه دهد.

این پژوهش، در مجله Science به چاپ رسید.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9088

به "ساختار حسی جدیدی که در درک احساس درد نقش دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختار حسی جدیدی که در درک احساس درد نقش دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید