سامان دهی بلوک های سنگی مقبره کمبوجیه با مجوز شورای فنی اجرا شده است

به گزارش شیوا مارکت، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد درباره اخبار منتشرشده در مورد حفاری در زندان سلیمان (مقبره کمبوجیه) پاسارگاد در فضا مجازی گفت: عملیات سامان دهی بلوک های سنگی بنای موسوم به زندان سلیمان از خرداد امسال با هماهنگی و مجوز شورای فنی پارسه پاسارگاد آغاز شده است.

سامان دهی بلوک های سنگی مقبره کمبوجیه با مجوز شورای فنی اجرا شده است

افشین ابراهیمی، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: این عملیات شامل سه مرحله است؛ اول پاک سازی گل و لای و اجزای گیاهی آسیب رسان از لابه لای قطعات سنگی، دوم آزادسازی بلوک هایی که دچار نشست شده اند و سوم خواناسازی خطوط محیطی تراز فوقانی سفره.

او اضافه نمود: بعد از اجرای عملیات موفقیت آمیز عملیات سامان دهی در جبهه شمال غربی، در ضلع جنوب غربی بر اثر نشست قابل توجه یکی از بلوک های سنگی که باعث شده بود، سالیان زیاد آب باران نفوذ راحت تری به عمق سفره داشته باشد، عملیات خاک برداری از پیرامون این بلوک به منظور آزادسازی و چینش مناسب آن انجام گرفت و در جریان این عملیات خاک برداری هیچ شواهدی از آثار و لایه های فرهنگی مشاهده نشد. حجم خاک برداشت شده نیز تماماً ناشی از رسوبات حاصل از سیلاب بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد توضیح داد: در ادامه به دو دلیل مقرر شد فضای ایجادشده بر اثر آزادسازی این بلوک سنگی ظرف هفته آینده پوشیده یا با رعایت قواعد خود پر گردد و ادامه عملیات به زمان مناسب تری موکول گردد. دلیل اول آن در پیش بودن فصل بارندگی و سخت بودن جمع آوری و دفع آب های سطحی در این محل و دلیل دوم، آشفتگی سؤال برانگیز بلوک های سنگی مجاور است.

افشین ابراهیمی در خاتمه تأکید کرد: این عملیات همچون سایر برنامه ها با همکاری کارشناسان پایگاه مرکب از باستان شناس، معمار، مرمتگر بنا و اشیا انجام گرفت و دو بار هم از طریق اعضای شورای فنی پارسه پاسارگارد در محل، رصد و بازدید شده است.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11919

به "سامان دهی بلوک های سنگی مقبره کمبوجیه با مجوز شورای فنی اجرا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی بلوک های سنگی مقبره کمبوجیه با مجوز شورای فنی اجرا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید