شاخصهای کتابخوانی سمنان رضایتبخش نیست

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در سمنان، نادر فخری سرپرست فرمانداری سمنان عصر شنبه 23 آذر در نشست ستاد جشنواره پایتخت کتاب در سالن جلسات فرمانداری سمنان با قدردانی از کوشش مدیران دستگاه های اجرایی عضو این ستاد، گفت: بی تردید تحقق هدف پایتخت کتاب ایران برای سمنان به عنوان یک اقدام بسیار ارزشمند فرهنگی با نگاه کارشناسی مدیران امکان پذیر خواهد بود.

شاخصهای کتابخوانی سمنان رضایتبخش نیست

وی استفاده از خرد جمعی مدیران همراه با بهره مندی از مشارکت بخش خصوصی را از مهمترین مولفه های اجرای این هدف دانست و ابراز امیدواری کرد: با حضور پررنگ و استفاده از تجربیات فعالان این حوزه هر چه زودتر شاهد تحقق این امر باشیم.

فخری شیوع کرونا و لزوم حفظ فاصله اجتماعی و خانه نشینی مردم را فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه کتاب و کتابخوانی دانست و بر ضرورت برنامه ریزی برای بهره مندی اقشار مختلف جامعه به ویژه بیماران بستری در بیمارستان ها و همچنین مبتلایان به کرونا در ایام قرنطینه تاکید نمود.

وی بر ضرورت مشخص الویت به منظور تصمیم گیری مطلوب و ایجاد انگیزه در اعضای این ستاد تاکید و مطرح کرد: با وجود فرهنگ بالا و دانش پژوهی مردم دلیل رضایت بخش نبودن سرانه کتابخوانی در سمنان طی گزارش ارائه شده، ضعف در مستندسازی و گزارش دهی نامناسب به مراجع بالادستی است و ضرورت دارد با وجود فرهنگ غنی و اصیل مردم این شهرستان هر چه سریع تر در ترمیم این صندلی کوشش گردد.

سرپرست فرمانداری سمنان با تبریک هفته تحقیق و پژوهش وجود 808 عضو هیات علمی در 13 مرکز آموزش عالی شهرستان سمنان را به عنوان یک توان بسیار با ارزش برای اجرای طرح های پژوهشی در بخش های مختلف مطرح کرد و یادآور شد: باید از ظرفیت استادان و مفاخر شهرستان به منظور بهره برداری مناسب همراه با ریسک کمتر در تحقق اهداف و برنامه های شهرستان استفاده مطلوب کرد.

فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان گفت: با توجه به افکارسنجی انجام شده در سمنان مردم این شهرستان موضوع پایتختی کتاب را به عنوان یک هدف و مطالبه مد نظر قرار داده اند.

وی ظرفیت سمنان را از نظر فرهنگی و تاریخی واجد شرایط کسب این عنوان دانست و گفت: سمنان مردمی فرهنگی و اخلاق مدار دارد و توجه به مباحث فرهنگی به ویژه کتاب و کتابخوانی از مطالبات و اهداف مد نظر مردم این خطه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان هدف اصلی طرح پایتخت کتاب را ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه بیان نمود و اضافه نمود: طرح پایتخت کتاب مسابقه ای بین شهرها است و سمنان با توجه به آنالیز های انجام شده قابلیت بالایی برای کسب این عنوان دارد.

وی با اشاره به انتصاب نادر فخری به عنوان سرپرست فرمانداری سمنان گزارشی اجمالی از اقدامات و فعالیت هایی که در این خضوص در سمنان انجام شده ارائه کرد و توضیح داد: برای هماهنگی فعالیت ها، ستادی در فرمانداری به ریاست فرماندار تشکیل شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با بیان اینکه دبیرخانه ای فعال و با موضوع یک تشکل مردم نهاد در این خصوص تشکیل شده است، گفت: با همت جوانان فعال در دبیرخانه و نیز مشارکت و همکاری گسترده دستگاه های مختلف فرهنگی ازجمله شهرداری سمنان ادارات کل آموزش و پرورش، کتابخانه های عمومی، کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان و نیز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 20 طرح ابتکاری و خلاقانه طراحی و رونمایی شده است.

در این نشست همچنین، از سیدعباس دانایی فرماندار قبلی سمنان و سعید دهقانلو سرپرست سابق اداره کل کتابخانه های سمنان تجلیل شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26266

به "شاخصهای کتابخوانی سمنان رضایتبخش نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخصهای کتابخوانی سمنان رضایتبخش نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید