شامپانزه های مسن دوستان واقعی خود را گزینش می نمایند

به گزارش شیوا مارکت، خبرگزاری خبرنگاران- نتایج یک مطالعه جدید روی شامپانزه ها نشان می دهد که آنها هرچه پیرتر می شوند، دوستان غیرواقعی خود را کنار می گذارند و حتی تمایل بیشتری به تنهایی سپری کردن اوقات خود دارند.

شامپانزه های مسن دوستان واقعی خود را گزینش می نمایند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از آی ای، همه ما گزینشی رفتار می کنیم و به مرور زمان و با گذشت عمر، تصمیم می گیریم افراد کمتری در اطراف خود داشته باشیم اما خاطرات بهتر و معنادارتری برای خود بسازیم. این رفتار، به وضوح بخشی از مقوله رشد برای ما انسانها است. اما آیا تا به حال به این فکر نموده اید که آیا ما تنها گونه هستیم که چنین کاری انجام می دهیم؟ اکنون با یک مطالعه جدید تعیین شده است که یکی از نزدیک ترین اقوام زنده ما یعنی شامپانزه ها نیز همین رفتار را دارند.

یک تحقیق صورت گرفته روی شامپانزه ها شامل 78 هزار ساعت مشاهدات بین سال های 1995 تا 2016 این موضوع را اثبات نموده است. 21 شامپانزه نر در سنین 15 تا 58 سال در پارک ملی کیباله در اوگاندا تحت نظارت قرار گرفتند.

این تحقیق نشان داد که دوستی شامپانزه های جوان(حدود 15 ساله) یک طرفه است، در حالی که به نظر می رسد قدیمی ترها(حدود 40 ساله) تعاملات متقابل بیشتری با دوستان خود دارند.

الکساندرا روساتی یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه گفت: موضوع واقعاً جالب این است که ما دریافتیم که شامپانزه ها این الگوها را از خود نشان می دهند که آینه رفتار انسان است.

شامپانزه های مورد مطالعه در این تحقیق فقط نر بودند، چرا که شامپانزه های ماده پیوندهای اجتماعی قوی از خود نشان نمی دهند و در مقایسه با نرها تعاملات اجتماعی کمتری دارند.

علاوه بر این مشاهده شد که شامپانزه های مسن دوست دارند بیشتر وقت خود را به تنهایی سپری نمایند و ترجیح می دهند که با نزدیک شدن به سال های عمر خود، تعاملات مثبت بیشتری داشته باشند.

در حقیقت، یک تفاوت بین ما و شامپانزه ها در این تحقیقات تعیین شده است که باید آن را مورد توجه قرار داد.

ریچارد رانگهام بانی و مدیر این پروژه گفت: شامپانزه ها هر چقدر هم باهوش باشند، نمی فهمند که به مرگ نزدیک می شوند و به احتمال زیاد چیز دیگری در شامپانزه ها اتفاق می افتد که شرح می دهد چرا روابط آنها با افزایش سن مثبت تر و بیشتر و عمیق تر می گردد و سپس سوال این است که آیا آنچه در خصوص شامپانزه ها اتفاق می افتد همان است که در انسان ها هم وجود دارد؟

نتایج چندان تعجب آور نبودند. این مطالعه نشان داد از آنجایی که 99 درصد DNA ما با شامپانزه ها مشترک است، به نظر می رسد شامپانزه ها در راستا درستی هستند و با افزایش سن، کمتر درگیر زندگی می شوند.

این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

مجله بهسان: مجله پزشکی و سلامت همراه با مقالات علمی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25230

به "شامپانزه های مسن دوستان واقعی خود را گزینش می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شامپانزه های مسن دوستان واقعی خود را گزینش می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید