صبحانه نخوردن و خطر افزایش مرگ

به گزارش شیوا مارکت، تحقیقی در نشریه کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر شده که در آن به ارتباط میان نخوردن صبحانه و افزایش خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی -عروقی اشاره شده است.

صبحانه نخوردن و خطر افزایش مرگ

به گزارش بی بی سی، بنا بر نتیجهٔ تحقیقی که 22 آوریل، کالج آمریکایی بیماری های قلب وعروق منتشر کرد، صبحانه می تواند نجات دهندهٔ جان شما باشد: نخوردن صبحانه باعث افزایش خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی-عروقی می گردد.

نتایج این تحقیق را تیمی از پزشکان و محققان چندین دانشگاه آمریکا آنالیز کردند. این مشاهدات بر مبنای آنالیز 6550 فرد بزرگسال در سنین بین 40 تا 75 سال بود که در تحقیق ملی تغذیه و بهداشت بین سال های 1988 تا 1994 شرکت کردند.

شرکت نمایندگان در خصوص چگونگی صبحانهٔ خود گزارش دادند.

در این تحقیق همگانی مشاهده شد کسانی که صبحانه نمی خورند، احتمال بسیار بیشتری دارد که بر اثر بیماری های قلبی ـ عروقی فوت نمایندبه طور کلی، 5 درصد از شرکت نمایندگان گفتند که هرگز صبحانه نمی خورند، حدود 11 درصد گفتند که به ندرت صبحانه می خورند و 25 درصد گفتند که به طور متناوب صبحانه می خورند. پژوهشگران سپس آمار مرگ ومیر را تا سال 2011 آنالیز کردند، تا این زمان 2318 نفر از شرکت نمایندگان در تحقیق فوت نموده بودند؛ و آنها در پی ارتباط تناوب خوردن صبحانه و میزان مرگ ومیر افراد بودند.

پس از آنکه عوامل دیگر مرگ ومیر مانند مصرف سیگار و چاقی هم در نظر گرفته شد، گروه تحقیق دریافت کسانی که صبحانه نمی خورند 19 درصد بیشتر محتمل است که به هر کدام از این دلائل فوت نمایند و 87 درصد بیشتر محتمل است که به دلیل بیماری های قلبی-عروقی فوت نمایند.

  • هشدارها

تحقیقات پزشکی نشان داده است که نخوردن صبحانه اثرات منفی بر تندرستی ما دارد، اما محققان هنوز در کوشش برای یافتن این ارتباط هستند. سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا در خصوص یافته های این تحقیق گفت که این مطلب نمی تواند اثبات کند که نخوردن صبحانه به طور مستقیم باعث مرگ بر اثر بیماری های قلبی-عروقی می گردد.

در این تحقیق عادت های دیگر غذایی شرکت نمایندگان و اینکه صبحانه برای آنها چه معنایی دارد و شامل چیست، در نظر گرفته نشده است. در مقاله ای که در وبسایت سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان اچ اس) منتشر شده است و به عوامل افزایش خطر بیماری های قلبی ـ عروقی در افراد پرداخته است، چنین آمده است:افرادی که صبحانه نمی خورند (در این تحقیق) بیشتر محتمل است که در گذشته سیگاری، الکلی، فاقد فعالیت بدنی مناسب، دارای رژیم غذایی بد و از میان افرادی با وضعیت بد اقتصادی- اجتماعی باشند تا کسانی که صبحانه می خورند.

در این تحقیق فقط صبحانه به طور یک سویه ارزیابی شده است و ممکن است نشان دهندهٔ عادت های طولانی مدت افراد نباشد. هم چنین در این تحقیق تعیین نیست منظور از صبحانه از نظر افراد مختلف چیست.

برای مثال، بیشتر افراد هر روز صبحانه می خورند، اما طیف گسترده و گوناگونی از صبحانهٔ سالم در ساعت 8 صبح تا افرادی که صبح دیروقت ساندویچ بیکن یا غلات شیرین می خورند، وجود دارد.

هرچند، دکتر وی بائو، استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه آیووا و نویسندهٔ اصلی این مقاله از این یافته ها دفاع می نماید.بائو می گوید: تحقیقات بسیاری نشان داده است که نخوردن صبحانه باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت، بالا رفتن فشار خون و افزایش کلسترول می گردد.

تحقیق ما نشان می دهد که خوردن صبحانه راه ساده ای برای حفظ سلامت قلب و عروق است.

  • قاتل اصلی

بائو و همکارانش هم چنین نوشتند که ارتباط میان خوردن صبحانه و خطر بیماری های قلبی- عروقی کاملاً تعیین و فارغ از وضعیت اقتصادی- اجتماعی، میزان وزن و چاقی افراد و عوامل خطرآفرین قلبی ـ عروقی است.

محققان اشاره می نمایند : تا جایی که می دانیم، این تحقیق اولین تجزیه و تحلیل آینده نگرانه در زمینهٔ نخوردن صبحانه و خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی- عروقی است.

بیماری های قلبی - عروقی به ویژه بیماری های قلب و سکتهٔ قلبی، یکی از اصلی ترین علت های مرگ در دنیا است، بنا بر آمار سازمان بهداشت دنیای، حدود 15.2 میلیون نفر در سال 2016 به این دلیل فوت کردند.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5411

به "صبحانه نخوردن و خطر افزایش مرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبحانه نخوردن و خطر افزایش مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید