مقایسه همه جانبه رابط کاربری One UI سامسونگ و اندروید خالص

به گزارش شیوا مارکت، انتخاب یک گوشی هوشمند فقط انتخاب بین اندروید و iOS نیست بلکه اگر می خواهید وارد اکوسیستم اندروید شوید باید از بین رابط کاربری های مختلف یکی را انتخاب کنید. گوگل، سامسونگ، سونی، ال جی، وان پلاس، HTC، موتورولا و دیگر شرکت ها در این زمینه رویکرد خاصی دارند. در این میان سامسونگ یکی از شرکت هایی است که با معرفی رابط کاربری One UI توانسته توجهات زیادی را جلب کند و البته نباید اندروید خالص را از قلم بیندازیم.

مقایسه همه جانبه رابط کاربری One UI سامسونگ و اندروید خالص

برای این مقایسه، رابط کاربری One UI در گلکسی اس 10 ای و اندروید خالص پیکسل 2 را مورد آنالیز قرار داده ایم. می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا اندروید خالص کماکان بهترین اندروید محسوب می گردد یا اینکه رابط کاربری سامسونگ در مقایسه با آن حرف های بیشتری برای گفتن دارد؟

در تمام اسکرین شات های این مطلب، در سمت چپ شاهد تصویر ثبت شده از پیکسل 2 هستید و تصویر سمت راست هم مربوط به گلکسی اس 10 ای است.

ظاهر و تجربه کاربری

بیشتر جذابیت اندروید خالص در هوم اسکرین و app drawer دیده می گردد و وقتی به دیگر بخش ها مانند منوها وارد می شوید، بیش از اینکه زیبا باشند، کارکرد محور هستند. اما سامسونگ برای One UI دقت بیشتری به جزئیات داشته و نمود این رویکرد را در بخش های مختلف می توانیم ببینیم. به عنوان مثال می توانیم به منوی بخش Setting اشاره کنیم که در این بخش One UI ظاهر جذاب تری نسبت به ظاهر خشک و معمولی اندروید خالص دارد.

البته گرایش سامسونگ برای زیبا کردن One UI گاهی می تواند زیاده از حد به نظر برسد. با این وجود، سامسونگ توانسته برای این رابط کاربری ظاهر جذابی را به ارمغان بیاورد. البته منظور ما این نیست که اندروید خالص هم طراحی بدی دارد. فید گوگل اسیستنت (برای دسترسی به آن در هوم اسکرین باید به سمت راست سوایپ کنید) طراحی خوبی دارد و در مقایسه با نمونه بیکسبی، از ظاهر بهتر و جذاب تری بهره می برد.

از لحاظ ارائه تم های مختلف و شخصی سازی، رابط کاربری سامسونگ حرف بیشتری برای گفتن دارد ولی باید خاطرنشان کنیم که در نخستین نسخه بتا اندروید Q هم نشانه هایی مبنی بر وجود امکان شخصی سازی دیده می گردد. همچنین در بخش Setting رابط کاربری One UI بخشی برای تم ها و پس زمینه ها وجود دارد که در اندروید خالص چنین گزینه هایی دیده نمی گردد. در پیکسل، پس زمینه های زنده (live wallpapers) مشخصه های جذابی هستند و همچنین باید به ویجت های آب وهوا و تقویم اشاره کنیم که به صورت پیش فرض فعال هستند. ولی به نظر ما ظاهر One UI جذاب تر است و ضمناً انعطاف پذیری بیشتری دارد.

روی هم رفته، One UI نسبت به رابط کاربری های قبلی سامسونگ پیشرفت قابل توجهی به حساب می آید؛ همه چیز شفاف تر و مینیمال تر شده و نشانه های بصری نمود کمتری دارند و در عین حال وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند.

در نهایت، باید بگوییم که مزیت داشتن یک رابط کاربری کمتر منعطف این است که سرعت بیشتری دارد و گوگل بدون شک چنین موضوعی را هنگام طراحی در نظر داشته است. با این حال، One UI هم نسبت به رابط کاربری های TouchWiz و Samsung Experience از سرعت بهتری بهره می برد و در این زمینه مشکل خاصی ندارد.

اپلیکیشن ها و تنظیمات

اپلیکیشن ها از جمله بخش هایی است که One UI پشت سر اندروید خالص قرار می گیرد. از لحاظ بخش هایی مانند فهرست مخاطبین، تقویم، ماشین حساب، اپلیکیشن های SMS و بسیاری از موارد دیگر، احتمالاً بسیاری از کاربران اپلیکیشن های گوگل را به سامسونگ ترجیح می دهند.

از بین اپلیکیشن هایی که این تفاوت تا حد زیادی احساس می گردد می توانیم به این موارد اشاره کنیم: سامسونگ اینترنت و گوگل کروم، سامسونگ ایمیل و جیمیل، سامسونگ گالری و گوگل فوتوز. اپلیکیشن های سامسونگ خیلی بد نیستند اما روی هم رفته اپلیکیشن های گوگل فاصله زیادی با آن ها دارند.

به نظر ما، گوگل فیت در مقایسه با Samsung Health شهودی تر و مفیدتر است و در زمینه اپلیکیشن هایی که سامسونگ عملکرد بهتری دارد، مانند مدیریت فایل داخلی، اخیراً گوگل پیشرفت قابل توجهی داشته است. البته اگر بخواهیم منصفانه اظهارنظر کنیم، باید بگوییم که رابط کاربری One UI اپلیکیشن محور نیست و ضمناً به راحتی می توان اپلیکیشن های گوگل را برای این رابط کاربری نصب کرد. ضمناً باید خاطرنشان کنیم که در نمایشگرهای بزرگ، استفاده یک دستی از اپلیکیشن های سامسونگ راحت تر است.

یکی از حوزه هایی که معمولاً نکته قوت گوشی های سامسونگ محسوب می گردد، ارائه انواع و اقسام تنظیمات به کاربران است. گاهی اوقات، این حق انتخاب گسترده منجر به گیج شدن کاربر می شد ولی در One UI این تنظیمات گسترده بدون این کاربران را سردرگم نمایند، در اختیار کاربران قرار می گیرند.

گوگل برای اندروید خالص توجه چندانی به شخصی سازی نشان نداده است. به عنوان مثال برای تغییر لاک اسکرین یا نمایشگر همواره روشن دست کاربر چندان باز نیست و به همین خاطر اگر علاقه زیادی به شخصی سازی دارید و چندان هم هوادار لانچرها نیستید، احتمالاً One UI سامسونگ بیشتر توجه شما را جلب می نماید.

قابلیت ها

این روزها تقریباً تمام سیستم عامل ها و اپلیکیشن ها از حالت تاریک پشتیبانی می نمایند و One UI هم از این قاعده مستثنا نیست. سامسونگ پیروز شده این قابلیت را به خوبی برای تمام بخش های مختلف و اپلیکیشن های خود پیاده کند. البته باید بگوییم که خوشبختانه قرار است اندروید Q هم به صورت گسترده از این مشخصه بهره ببرد. یکی دیگر از نقاط قوت One UI، امکان پذیر کردن استفاده یک دستی از رابط کاربری در نمایشگرهای بزرگ است. به عنوان مثال بخش فوقانی تنظیمات مختلف نام آن قسمت به نمایش درمی آید تا کاربران به راحتی بتوانند فقط با یک دست به منوها دسترسی داشته باشند.

روی هم رفته، رابط کاربری های شرکت ها در مقایسه با اندروید خالص، از قابلیت های بیشتری بهره می برند و سامسونگ هم در خصوص One UI عمدتا قابلیت های نسخه های قبلی رابط کاربری خود را با طراحی بهتری برای این نسخه ارائه داده است. از بین مشخصه ها می توانیم به پشتیبانی حالت گیم لانچر برای بهبود عملکرد گوشی هنگام اجرای بازی ها، حالت dual messenger برای اجرای هم زمان دو اپلیکیشن یکسان با اکانت ها مختلف و قابلیت video enhancer برای افزایش جذابیت ویدیوهای ضبط شده می توانیم اشاره کنیم.

چنین قابلیت هایی دیر یا زود به اندروید خالص هم راه پیدا می نمایند اما معمولاً گوگل زمانی این قابلیت ها را در اندروید خالص قرار می دهد که از مفید بودن آن ها به طور کامل اطمینان حاصل کند و به همین خاطر این فرایند مدت زیادی طول می کشد. با توجه به نکات مطرح شده، اگر به دنبال نسخه ای از اندروید هستید که از انواع و اقسام ویژگی های متنوع بهره ببرد، اندروید خالص انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود.

کاملاً واضح است که گوگل اسیستنت توانایی بسیار بیشتری نسبت به بیکسبی دارد و همین موضوع مزیت مهمی برای اندروید خالص محسوب می گردد. همچنین استفاده از پیکسل به این معناست که به جای استفاده از دو اکانت برای کارهای مختلف (گوگل و سامسونگ)، کافی است از یک اکانت (گوگل) بهره ببرید. در کنار مسائل ذکر شده، باید بگوییم که کاربران با انتخاب گوشی های پیکسل تا چند سال می توانند نسخه جدید اندروید را دریافت کنیم که چنین چیزی برای گوشی های سامسونگ دیده نمی گردد.

در نهایت انتخاب یک برنده نهایی کار ساده ای نیست. اگرچه اندروید خالص سرعت زیادی دارد و بسیار سبک است، اما سامسونگ هم در رابطه با One UI پیروز شده یک رابط کاربری جذاب و سرشار از امکانات مختلف را خلق کند و بدون شک One UI در بین دیگر رابط کاربری های سامسونگ، جذاب ترین و بهترین است.

10 ویژگی جذاب کاستوم رام ها و رابط کاربری گوشی های اندرویدی

منبع: Gizmodo

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4595

به "مقایسه همه جانبه رابط کاربری One UI سامسونگ و اندروید خالص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه همه جانبه رابط کاربری One UI سامسونگ و اندروید خالص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید