مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی اختراع شد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی که توسط محققان و متخصصان پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است، گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران دریافت کرد.

مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی اختراع شد

حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی در این باره گفت: پروژه مکانیزم میراگر جریان گردابی که به عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت فکری و اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده، گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز کسب نموده است.

وی در خصوص اهمیت این مکانیزم خاطرنشان کرد: ماهواره ها شامل یک سری از مکانیزم ها هستند که عملنمودهای مورد نیاز ماموریت فضایی را انجام می دهند، مکانیزم میراگر دورانی، به طور گسترده در ماهواره های مختلف به منظور استهلاک و میراکردن ارتعاشات و حرکات ضربه ای در سیستم های بازکننده از قبیل آرایه های خورشیدی، آنتن و... به کار می رود.

رضائی حقیقت تشریح کرد: روش های مختلفی برای میرا کردن و استهلاک ارتعاشات و حرکات ضربه ای مزاحم در ساختارهای مکانیکی وجود دارد، ولی تعداد معدودی از این روش ها قادرند مزایایی همچون عملکرد بدون تماس اصطکاکی، عدم استفاده از روغن، ارتعاش داخلی پایین، بی نیازی به تعمیر و نگهداری در زمان انبارش و دارا بودن قابلیت اطمینان بالا را هم زمان داشته باشند.

وی در باره چگونگی کار این پروژه گفت: میراگر جریان گردابی دورانی طراحی شده با دارا بودن مزایای فوق و با استفاده از چیدمان آهن رباهای دائمی، جریان های گردابی در یک رسانای متحرک تولید می کند که در نتیجه آن گشتاور مقاومی ایجاد می شود که باعث استهلاک ارتعاشات و حذف حرکات ضربه ای سیستم های بازکننده خواهد شد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20144

به "مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی اختراع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی اختراع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید