نشانه های بلوغ عاطفی چیست؟

به گزارش شیوا مارکت، یک روانشناس گفت: بلوغ عاطفی یکی از مراحل رشد هر فرد در زندگی است و یک قدم اساسی برای یک زندگی شاد و پیروز محسوب می گردد.

نشانه های بلوغ عاطفی چیست؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور درباره نشانه های بلوغ عاطفی، اظهار کرد: بلوغ عاطفی یکی از مراحل رشد هر فرد در زندگی است و در کنار رسیدن به بلوغ جسمی، فکری، اجتماعی و مالی یک قدم اساسی برای یک زندگی شاد و پیروز محسوب می گردد .

زین الدینی با اشاره به اینکه بلوغ عاطفی به افراد یاری می نماید تا در زمان های بحرانی زندگی تصمیمات عاقلانه تری بگیرند و اجازه ندهند که احساسات بیش از حد تصمیمات آن ها را تحت تأثیر قرار دهد، اضافه نمود: بلوغ عاطفی یک عامل مهم و معین نماینده در پیروزیت زندگی مشترک و روابط اجتماعی افراد است .

این روانشناس گفت: بلوغ عاطفی زمانی اتفاق می افتد که فرد توانایی کنترل عواطف و احساساتش را داشته باشد و به درک صحیحی از خود و روابط اجتماعی اش رسیده باشد و شیوه صحیح محبت کردن، ابراز احساسات و واکنش نشان دادن به رفتار های گوناگون اطرافیان را یاد گرفته باشد .

زین الدینی اعلام کرد: این افراد مسئولیت زندگی خود در رابطه با مسائل فردی و اجتماعی را به خوبی می پذیرند، در مقابل مسائل واکنش های هیجانی و احساسی نشان نمی دهند، به خوبی از احساسات و عواطف خود و دلایل آن آگاهی دارند و تمام کوشش خود را در جهت حل مشکل شان انجام می دهند، همچنین آن ها دیگران را به خاطر مسائلشان سرزنش نمی نمایند .

او افزود: یکی از ویژگی های افراد دارای بلوغ عاطفی تحمل تنش است، مسائل کوچک این افراد را خیلی ناراحت نمی نماید، دیگران به راحتی نمی توانند آن ها را عصبانی نمایند و این افراد دارای مهارت مدیریت خشم هستند .

این روانشناس اضافه نمود: این افراد مهربان و با محبت هستند، اهل کینه، نفرت و انتقام دریافت نیستند، از تجربیات و اشتباهات زندگی خود درس می گیرند، واقعیت های زندگی هر چقدر تلخ را می پذیرند و با آن ها در یک مدت زمان کوتاه سازگار می شوند، این افراد نقد پذیرند، حسرت زندگی گذشته خود را نمی خورند و سعی می نمایند یک زندگی هدفمند با یک برنامه ریزی دقیق داشته باشند .

زین الدینی با اشاره به اینکه افرادی که بلوغ عاطفی کافی ندارند، ادامه داد: در تصمیم گیری های خود خیلی زود تحت تأثیر دیگران قرار می گیرند، همیشه کوشش می نمایند مرکز توجه دیگران باشند، مسئولیت شرایط و زندگی خود را نمی پذیرند، زود عصبانی می شوند و از کوره در می روند، مضطرب و بدبین هستند و نمی توانند به خوبی به صحبت های طرف مقابل خود گوش دهند و واکنش مناسب نشان دهند، آن ها مهارت گوش دادن فعال ندارند .

زین الدینی گفت: افراد دارای بلوغ عاطفی در شرایط مختلف انعطاف پذیر و شکیبا هستند، نظرات و افکار دیگران را قضاوت نمی نمایند، به شکل واقع بینانه نسبت به زندگی خوش بین و قدردان زحمات و محبت های دیگران و شوخ طبع هستند و زندگی هدفمندی دارند .

این روانشناس با بیان اینکه بلوغ عاطفی به فرد یاری می نماید مسئولیت زندگی خود را بپذیرد، گفت: بلوغ عاطفی موجب می گردد که فرد هدف و برنامه ریزی شخصی برای زندگی خود داشته باشد و یک زندگی شاد و سالم بسازد. همچنین موجب می گردد که فرد به خود و دیگران احترام بگذارد و از زندگی خود لذت ببرد، اما باید گفت که پرورش بلوغ عاطفی نیازمند تمرین و ممارست فراوان است .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9779

به "نشانه های بلوغ عاطفی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های بلوغ عاطفی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید