همه در کنار شورایاران باشیم

به گزارش شیوا مارکت، رضا نیکنام-خبرنگار:شورایاری ها در طول سال های گذشته دوران پرفرازونشیبی را سپری نموده اند تا به صندلی واقعی خود دست یابند.

همه در کنار شورایاران باشیم

آنها با حمایت و پشتیبانی مدیریت شهر تهران به عنوان بازوان قدرتمند شهرداری بخش عمده ای از امور شهری را برعهده دارند که مهم ترین آنها آشنایی و معرفی کمبودها، نیازها و مسائل شهروندان، ارائه راه چاره و پیشنهاد برای برطرف آنها و نظارت بر اجرای دقیق پروژه ها و برنامه ها در محله هاست. مصطفی حسنی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه 18 در این زمینه می گوید: نباید فراموش کرد که حوزه فعالیت این مجلس محلی فقط به شهرداری و امور شهری خلاصه نمی گردد. آنها نمایندگان منتخب مردم برای پیگیری مسائل محله در ارگان ها و نهادهای مختلف هستند. بنابراین فعالیت شوراکمک ها می تواند گستردگی فراوانی داشته باشد، ضمن اینکه در طول 4 دوره گذشته، صندلی شوراکمک ها در همه حوزه ها ارتقا یافته و به نظرمی رسد در دوره پنجم با فعالیت این تشکل مردمی شاهد اوج پیروزیت آنها درامور شهر و محله باشیم. اکنون بیش از 15 سال از فعالیت شوراکمک ها می گذرد وتا برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراکمک ها مدت زیادی باقی نمانده است. از معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه می خواهیم که دیدگاهش را درباره آینده منتخبان مردم به عنوان یاران شهر عنوان کند.

اعضای شوراکمک در طول سال های گذشته برای انجام مسئولیت خود و کسب رضایت شهروندان با سختی های بسکمک روبرو بوده اند. آنها با حمایت شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت شهری، موانع بسکمک را پشت سر گذاشته و به مرور زمان به صندلی شایسته خود رسیده اند.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه با بیان این مطلب، آینده فعالیت شوراکمک ها در دوره جدید را روشن و پرفروغ می داند و می گوید: مسائل و مسائل محله بدون دخالت و مشارکت مردم حل نخواهد شد و البته که فعالیت شوراکمک ها در امور شهری نمونه بارزی از دخالت مردم در اداره شهر است، چراکه اعضای شوراکمک از بدنه جامعه هستند و با آگاهی و شناختی که از کمبودها و پتانسیل های محله خودشان دارند، می توانند در برطرف کمبودها و تحقق خواسته شهروندان نقش کارآمدی داشته باشند. در طول 4 دوره از فعالیت شوراکمک ها، شاهد رشد چشمگیری درکاهش کمبودها و مسائل شهروندان و همکاری آنها به عنوان نمایندگان منتخب مردم با مسئولان ارگان ها و نهادهای مختلف بوده ایم. مصطفی حسنی عقیده دارد در دوره چهارم، صندلی و منزلت شورایاران بیش از گذشته ارتقا یافته و انتظار می رود در دوره پنجم شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این نهاد مردمی باشیم. او ادامه می دهد: نگاه مدیریت شهری به شورایاران، به عنوان کمک گران امور شهر و محله است. البته هر قدرحمایت مسئولان شهر از این نهاد مردمی بیشتر باشد، این اهداف زودتر تحقق خواهد یافت. در دوره اول و دوم فعالیت شوراکمک ها، نقاط ضعف و کمبودهایی وجود داشت که در دوره سوم و چهارم کمتر شده بود. یکی از نقاط ضعف ها آشنایی نداشتن با توضیح وظایف و مسئولیت شورایاران در اداره امور محله بود که به خودی خود می توانست پیگیری خواسته ها و نیازهای شهروندان را زمانبر کند، اما در دوره ای قرار گرفته ایم که این وضعیت بهبودیافته است.

پیش به سوی آبادانی محله

یکی دیگر از موضوعاتی که در دوره جدید فعالیت منتخبان مردم وجود دارد، این است که کارکرد شوراکمک ها حالت رسمی به خود خواهد گرفت. شهروندان با این نهاد مردمی ارتباط و تعامل خوبی برقرار می نمایند و مسئولان ارگان ها و نهادهای مختلف، اعضای شوراکمک را به عنوان نمایندگان مردم می پذیرند. پیش بینی می گردد که یاران شهر در دوره جدید بتوانند با مشارکت و همکمک در اداره امور شهر و محله، مسائل شهروندان را در کمترین زمان ممکن از دامن محله ها پاک نمایند. هر سال که از عمر نهاد شوراکمک ها می گذرد، به همان نسبت مسئولیت و تعهد شوراکمک ها برای خدمت به شهروندان افزایش پیدا می نماید. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه به پیشرفت کار شورایاران عقیده دارد و می گوید: اگرکارنامه فعالیت شورایاران منطقه را در طول 4 دوره گذشته مورد تحقیق و آنالیز قرار دهیم، متوجه توسعه عملکرد این نهاد مردمی در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی، فنی و عمران، حمل ونقل و ترافیک، خدمات شهری و محیط زیست و... می شویم. همچنین نشانه هایی از بالارفتن کیفیت و کمیت فعالیت شوراکمک می یابیم که انکارناپذیر است. اگر بخواهیم نمایندگان مردم در تشکل شوراکمک، در انجام وظایف محوله بیشتر از دوره های قبل پیروز باشند، باید نزد مسئولان ارگان ها و نهادهای مختلف از حمایت قانونی بیشتری برخوردار باشند.

شورایاران همگام با مسئولان

حسنی می گوید: شوراکمک ها با حضور در جلسات مختلف بی واسطه و به طور مستقیم درخواست ها و مسائل شهروندان را با مسئولان در میان می گذارند. انتظار داریم در دوره جدید از فعالیت یاران شهر، این ارتباط و تعامل سازنده با مسئولان و مدیران ارگان ها و نهادهای دیگر شهر نیز بیش از گذشته برقرار باشد و دامنه فعالیت شوراکمک ها هر روز افزایش پیدا کند. وی عقیده دارد این تعامل مطلوب و سازنده باید الگویی برای سایر مسئولان شهر باشد، چراکه حیطه اختیارات و وظایف شوراکمک ها فقط محدود به شهرداری ها نیست و سایر ارگان ها نیز باید جوابگوی نیازها و مطالبات مردم باشند.

  • اگر بخواهیم نمایندگان مردم در انجام وظایف محوله بیشتر از دوره های قبل پیروز باشند، باید نزد مسئولان مختلف از حمایت قانونی بیشتری برخوردار باشند

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7864

به "همه در کنار شورایاران باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه در کنار شورایاران باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید