شرایط ارث مرد در صورت فوت همسر

به گزارش شیوا مارکت، زوجین تنها در صورت ازدواج دائمی از یکدیگر ارث می برند.

شرایط ارث مرد در صورت فوت همسر

انتقال مالکیت از طرق و راه های متفاوتی محقق می گردد. گاهی انتقال مالکیت در ازای اقتصادی انجام می گردد و گاهی به صورت مجانی یا به عبارتی بلاعوض (مثل هبه) صورت می گیرد. ممکن است انتقال موقتی و در ازای مبلغی باشد و گاهی هم انتقال به صورت موقتی ولی بلاعوض مثل صلح منافع به صورت رایگان محقق می گردد. اما در ارث ، انتقال مالکیت هم به صورت بلاعوض بوده و هم به نحو قطعی و دائمی محقق می گردد. ارث دارای حالات و فرض های متعددی است. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز شرایط ارث مرد از همسر آن می پردازیم.

شرایط ارث مرد از همسر

زوجین تنها در صورت ازدواج دائمی از یکدیگر ارث می برند و در ازدواج موقت، حتی اگر به صورت شرط ضمن عقد این موضوع قید شده باشد هم زوجین از یکدیگر ارث نمی برند، حال مطابق با قانون مدنی، چنانچه مردی همسرش فوت کند، اگر دارای فرزند مشترک با همسر خود بوده باشد سهم الارث او از اموال باقی مانده خانم یک چهارم خواهد بود و چنانچه فرزندی نداشته باشند سهم الارث مرد یک دوم خواهد بود، اما اگر خانمی همسرش را از دست بدهد چنانچه فرزند مشترکی با مرد داشته باشد یک هشتم باقی مانده از اموال مرد را ارث می برد و در صورتی که فرزندی نداشته باشد سهم الارث خانم یک چهارم اموال خواهد بود. اگر مرد فقط و فقط تنها وارث همسر خود باشد تمام سهم الارث را مالک می گردد ولی اگر خانم فقط وارث همسر خود باشد و هیچ وارث دیگری نباشد فقط به میزان سهم خود ارث می برد (یک چهارم اموال) و باقی مانده اموال جز اموال مجهول المالک شناخته می گردد و زن مالک آن ها نمی گردد.

حالات استثنایی ارث مرد و زن

همانطور که اکثریت جامعه نیز به این موضوع مطلع هستند که زوجین فقط در صورتی از هم ارث می برند که داخل در رابطه زوجیت با یکدیگر باشند و درصورت طلاق و جدایی زوجین از یکدیگر ارثی تعلق نخواهد گرفت؛ اما طبق ماده 943 قانون مدنی، با ایجاد یک حالت استثنایی خلاف موارد گفته شده مقرر نموده است، آن هم در صورتی است که، مردی همسر خود را طلاق دهد (درخواست طلاق از سوی مرد بوده باشد) و مرد یا زن قبل از انقضا مدت 3 ماه فوت نمایند ارث به طرف دیگر تعلق می گیرد. حالت استثنایی دیگر را ماده 944 قانون مدنی به وجود آورده است که بیان داشته است: اگر شوهر در حالی که مریض است همسر خود را طلاق دهد و ظرف یک سال از تاریخ طلاق به سبب همان بیماری که در حین طلاق وجود داشته است فوت کند خانم از او ارث می برد هر چند درخواست طلاق از سوی خانم بوده باشد، ولی این امر مشروط براین است که خانم ازدواج مجدد ننموده باشد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر جنین در چه شرایطی ارث می برد؟ را مطالعه کنید.

مجله بهسان: مجله پزشکی و سلامت همراه با مقالات علمی

منبع: پیام دلتا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25012

به "شرایط ارث مرد در صورت فوت همسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ارث مرد در صورت فوت همسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید