کشف راه چاره تشخیص آلزایمر تا 3 سال زودتر

به گزارش شیوا مارکت، آزمایش خون نو کشف شده به وسیله محققان می تواند بیماری آلزایمر را تا 3سال و نیم قبل از تشخیص بالینی شناسایی کند.

کشف راه چاره تشخیص آلزایمر تا 3 سال زودتر

تحقیقات تازه، آزمایشی مبتنی بر خون ایجاد نموده اند که برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر تا 3.5 سال قبل از تشخیص بالینی مورد استفاده قرار می گیرد.

این مطالعه که در مجله Brain منتشر شده، از ایده ای حمایت می نماید که اجزای موجود در خون انسان می توانند تشکیل سلول های مغزی تازه را تعدیل نمایند؛ فرآیندی که نوروژنز نامیده می گردد. نوروژنز در بخش مهمی از مغز به نام هیپوکامپ رخ می دهد که در یادگیری و حافظه نقش دارد. در حالی که بیماری آلزایمر بر تشکیل سلول های مغزی تازه در هیپوکامپ طی مراحل اولیه بیماری تأثیر می گذارد؛ مطالعات قبلی تنها قادر به مطالعه نوروژنز در مراحل بعدی آن به وسیله کالبد شکافی بودند.

محققان برای درک تغییرات اولیه، طی چندین سال نمونه های خونی را از 56 فرد مبتلا به اختلال شناختی خفیف (MCI) جمع آوری کردند(وضعیتی که در آن فرد آغاز به تجربه ضعیف شدن حافظه یا توانایی شناختی خود می نماید). در حالی که همه افرادی که MCI را تجربه می نمایند به بیماری آلزایمر مبتلا نمی شوند؛ اما افرادی که این بیماری را دارند با سرعت بسیار بالاتری نسبت به دیگران مبتلا می شوند. از 56 شرکت نماینده در این مطالعه، 36 نفر به بیماری آلزایمر مبتلا شدند.

الکساندرا ماروسزاک یکی از نویسندگان این تحقیق شرح داد که آن ها در تحقیقات خود، سلول های مغز را با خون گرفته شده از افراد مبتلا به MCI درمان کردند و آنالیز کردند که چگونه این سلول ها در پاسخ به خون با پیشرفت بیماری آلزایمر تغییر می نمایند.

محققان در مطالعه چگونگی تأثیر خون بر سلول های مغز، چندین کشف کلیدی انجام دادند. نمونه های خونی که طی سال ها از شرکت نمایندگانی که متعاقباً بدتر و به بیماری آلزایمر مبتلا شدند؛ جمع آوری شد. محققان خاطرنشان کردند که این نمونه ها تبدیل سلول های مغز نابالغ به نورون های هیپوکامپ را نیز افزایش می دهند.

در حالی که دلایل اصلی افزایش نوروژنز همچنان نامشخص است، محققان معتقدند که ممکن است این مکانیسم جبران نماینده اولیه برای تخریب عصبی (از دست دادن سلول های مغز) باشد که به وسیله افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تجربه می گردد.

ساندرین تورت، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: مطالعات قبلی نشان دادند که خون موش های جوان می تواند با بهبود نوروژنز هیپوکامپ، اثر جوان نماینده ای روی شناخت موش های مسن داشته باشد. این اتفاق ایده مدل سازی فرآیند نوروژنز را به ما داد. هدف در مطالعه این بود که از این مدل برای درک فرآیند نوروژنز و استفاده از تغییرات این فرآیند برای پیش بینی بیماری آلزایمر استفاده کنیم و اولین شواهد را در انسان پیدا کردیم که نشان می دهد سیستم گردش خون بدن می تواند بر توانایی مغز جهت تشکیل سلول های تازه تأثیر بگذارد.

زمانی که محققان تنها از نمونه های خونی استفاده کردند که قبل تر از ابتلای شرکت نمایندگان به بیماری آلزایمر جمع آوری شده بود؛ دریافتند که تغییرات در نوروژنز 3.5 سال قبل از تشخیص بالینی اتفاق افتاده است.

محققان معتقدند که یافته های آن ها بسیار مهم هستند و به طور بالقوه به ما امکان می دهند تا آغاز زودهنگام آلزایمر را به روشی غیر تهاجمی پیش بینی کنیم. این می تواند مکمل دیگر نشانگرهای زیستی مبتنی بر خون باشد که منعکس نماینده علائم آلزایمر هستند. بیماری، مانند تجمع پروتئین های آمیلوئید و تاو (پروتئین های مهم بیماری آلزایمر).

هیونا لی، یکی دیگر از محققان این مطالعه، گفت: در حال حاضر لازم است که این یافته ها را در گروه بزرگتر و متنوع تری از مردم تایید کنیم. کاربردهای بالقوه آزمایش مبتنی بر خون عالی است. به عنوان مثال، می تواند به طبقه بندی افراد مبتلا به مسائل حافظه جهت آزمایش بالینی داروهای اصلاح نماینده بیماری آلزایمر یاری کند.

محققان می گویند این یافته ها می تواند فرصتی برای درک بیشتر تغییرات مغز در مراحل اولیه بیماری آلزایمر ارائه دهد.

منبع: فارس به نقل از ساینس دیلی

منبع: فرادید
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30024

به "کشف راه چاره تشخیص آلزایمر تا 3 سال زودتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راه چاره تشخیص آلزایمر تا 3 سال زودتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید