60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت اول)

به گزارش شیوا مارکت، تا چندی پیش برای فراگیری تکنیک های عکاسی باید سال ها جور استاد می کشیدیم و به هر دری می زدیم تا به کتابی دست یابیم و هنر عکاسی خود را ارتقاء دهیم. پس از آن تازه اول داستان یادگیری فوت و فن های ریز و به قولی فوت کوزه گری شروع می شد که فراگیری آن مستلزم صرف سال ها تجربه و هزینه بود. اما امروزه به دلیل پیشرفت عکاسی دیجیتال و افزایش امکانات و تنظیمات مختلف، بر خلاف تصور عموم عکاسی بسیار پیچیده تر و دقیق تر شده است.

60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت اول)

با یاری منبع بسیار فوق العاده اینترنت و دسترسی کم هزینه و حتی رایگان به تکنیک های عکاسی و سال ها تجربه عکاسان حرفه ای، یادگیری ترفندهای عکاسی بسیار آسان است. با خبرنگاران همراه شوید تا در چند مقاله، 60 فوت کوزه گری بسیار مفید را در عکاسی دیجیتال بیاموزید.

1. اول زوم کنید بعد فوکوس

لنزهای زوم معمولا از قابلیت سویچ فوکوس استفاده می نمایند. به این صورت که می توانید اول روی نقطه مورد نظر زوم نموده و بعد از قفل فوکوس اقدام به عمل بک-زوم برای یافتن بهترین فریم کنید. اما معمولا نتیجه کار کاملا شارپ نیست. پیشنهاد ما: اول زوم کنید بعد فوکوس و پس از آن در اسکرین دوربین (مانیتور) عکس گرفته شده را بزرگنمایی کنید تا از شارپ بودن نقاط اصلی مطمئن شوید.

2 . هنگام عکاسی بر فایل RAW، استایل تنظیمات را روی گزینه Neutral بگذارید

هیستوگرام دوربین اطلاعات خود را از نسخه JPEG به دست می آورد. یک فایل RAW اطلاعات بیشتری را در خود نگه می دارد. بنابراین اطلاعاتی که معمولا هیستوگرام درباره سایه ها و نورها به نمایش می گذارد بر طبق اطلاعات RAW نیست. برای تخمین بهتر عکس RAW روی هیستوگرام، تنظیمات کنترل خود را روی حالت خنثی یا همان Neutral بگذارید.

3 . هیستوگرام را در حالت RGB قرار دهید

هیستوگرام نوردهی اطلاعات خوبی را درباره سایه روشن ها و در کل نور به شما می دهد اما درباره رنگ عکس یاریی نمی کند. تنظیمات کنترل را روی حالت RGB (قرمز، سبز، آبی) قرار دهید تا مطمئن شوید رنگ ها در عکس تان اشباع نشده باشد. همانطور که مشاهده می کنید هیستوگرام برای نور بسیار شبیه هیستوگرام رنگ سبز است. پس به این دلیل که رنگ های آبی و قرمز برای دریافت عکس خوب بسیار اهمیت دارند چک کردن هیستوگرام شان مفید است.

4 . ابتدا باید سرعت شاتر را تنظیم کنید

اگر سرعت شاتر پایین باشد، با لرزش کوچک دوربین یا حرکت سوژه، قسمت هایی از عکس محو می گردد. البته گاهی محو بودن عمدی قسمتی از تصویر می تواند مفید باشد که حتی در این صورت هم ضروری است ابتدا سرعت شاتر را تنظیم کنیم.

5 . به ویزور(چشمی) دوربین نگاه کنید

در حالت تقدم شاتر یا تقدم دیافراگم، اطمینان حاصل کنید که دوربین قادر به تنظیم دیافراگم یا سرعت شاتر مناسب است. اگر تصویر درون ویزور خاموش و روشن می گردد یا علامت Hi/Lo می دهد ضروری است که تنظیمات را اصلاح کنید.

6 . تکنیک تنظیم نور از راست یا ETTR کاربردی است

برای ثبت بالاترین کیفیت تصویر با کمترین نویز، روی حالت RAW عکاسی نموده و کاری کنید که بخش بالایی هیستوگرام متمایل به گوشه سمت راست باشد. برای جلوگیری از خراب شدن سایه روشن ها کوشش کنید در این کار زیاده روی نگردد. اگر ضروری است تن سوژه تیره باشد، بعدا در نرم افزارهای فرآوری عکس مانند Adobe Lightroom یا Adobe Camera Raw، نوردهی را کاهش دهید. در مقاله های بعدی بخش های دیگر ترفندهای عکاسی را ارائه می کنیم. منبع : Digital Camera World

منبع: کجارو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23869

به "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید