آبشاری با دو طبقه پنهان

به گزارش شیوا مارکت، آبشاری خروشان با نام شلماش در نزدیکی روستای شلماش آذربایجان غربی و در جوار دره ای زیبا وجود دارد که در ظاهر یک آبشار است اما 2 آبشار دیگر در درونش پنهان شده که زیبایی آن را دوچندان و حیرت انگیز نموده است.

آبشاری با دو طبقه پنهان

به گزارش خبرنگاران، آبشار شلماش از مهم ترین آبشارهایی است که در سطح استان آذربایجان غربی و در شهر کردنشین سردشت جاری است. این آبشار با دره ای سرسبز در کنار جنگل های پراکنده در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه های رودخانه زاب کوچک محسوب می گردد.

این آبشار که در فاصله 241 کیلومتری از ارومیه واقع شده، دارای چشم اندازهای زیبا و منحصر به فرد بوده و از زیباترین جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی به شمار می آید.

سه آبشار به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته اند که اولین آن ها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار گرفته است. برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتاً زیاد را پایین رفته و وارد دره ای عمیق شد.

در حال حاضر با احداث پله و حصارهایی، بالا و پایین رفتن از دره، راحت تر و کم خطر تر شده است و مسافران و گردشگران به محض رسیدن به محوطه آبشار می توانند نمایی از آن، بویژه آبشار اول را مشاهده نمایند.

جهت دسترسی از ارومیه تا سردشت حدود 4 ساعت است و آبشار شلماش در 15 کیلومتری جنوب سردشت واقع شده است. برای دیدن این آبشار باید از سردشت به طرف روستای مراغان و روستای شلماش رفت؛ جاده اش آسفالت و امن است و چشم انداز زیبایی دارد و همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می شوند.

تابلوی تفرجگاه آبشار شلماش پیش از رسیدن به روستای شلماش دیده می گردد. در ورودی آبشار پارکینگ بزرگی وجود دارد که سکو برای چادر زدن، سرویس بهداشتی و دسترسی به فروشگاه وجود دارد.

می توان در جهت پارکینگ تا آبشار از بین درخت های بلوط، چنار، انار و گردو گذشت و هوای خوش منطقه و گذشتن از زیر سایه درخت ها، حالتان را جا می آورد.

در مورد وجه تسمیه این آبشار می توان گفت در زبان کردی شلماش به معنی سنگ بزرگ بوده و به دلیل ارتفاع و سنگی بودن کوهی که آبشار از آن جاری می گردد، نام آبشار شلماش بر روی آن گذاشته شده است.

در فصل بهار این آبشار پر آب ترین روزهای خود را می گذراند. آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی از اول خرداد ماه به بعد تا اواسط پاییز می تواند موقع مناسبی برای سفر به این منطقه باشد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3462

به "آبشاری با دو طبقه پنهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشاری با دو طبقه پنهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید