شروع فصلی دیگر از مرمت خانه فرخی یزدی

به گزارش شیوا مارکت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از شروع بخشی دیگر از عملیات مرمت و بازسازی خانه تاریخی فرخی یزدی اطلاع داد.

شروع فصلی دیگر از مرمت خانه فرخی یزدی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، سید مصطفی فاطمی در این خصوص گفت: مرمت و بازسازی بخشی از این خانه تاریخی که شامل جمع آوری آجرهای کف پشت بام و اجرای مجدد کف سازی پشت بام با آجر فرشی، اجرای کاهگل و سیمگل حیاط ، اجرای آجرفرش حیاط، ساخت و نصب درب های چوبی، حفر چاه جذبی و اجرای تاسیسات می باشد توسط اداره کل میراث فرهنگی استان در سال های گذشته صورت گرفته و اکنون فصل دیگری از مرمت آن شروع شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در ادامه اضافه نمود: به منظور تکمیل اقدامات مرمتی بنا در سالجاری، گچ کاری اتاقها، اجرای کاهگل و استحکام بخشی حیاط انجام می گردد.

فاطمی گفت: خانه فرخی یزدی در خیابان امام خمینی و بافت تاریخی شهرجهانی یزد واقع شده که در تملک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است. این بنا متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است که از ویژگی های معماری خانه های ایرانی برخوردار است، به طوری که دو ورودی در شمال، دو حیاط مرکزی و اتاق هایی در اطراف حیاط و زیرزمینی به وسعت کل بنای همکف از قسمتهای مختلف این بنا هستند. روی دیوار ضلع جنوبی این خانه تزئینات گچ کاری مختصری دیده می گردد.

این بنای ارزشمند در سال 1391 با شماره 30840 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9481

به "شروع فصلی دیگر از مرمت خانه فرخی یزدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصلی دیگر از مرمت خانه فرخی یزدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید