یزد؛ قلب بادگیرها و قنات های ایران

به گزارش شیوا مارکت، یزد یکی از بهترین شهرهای خشتی دنیا محسوب می گردد. شهر تاریخی یزد با وجود گرمای طاقت فرسایش در فصول گرم، همه روزهای سال پذیرای گردشگران می باشد.

یزد؛ قلب بادگیرها و قنات های ایران

سرویس گردشگری - یزد مرکز استان یزد در مرکز ایران واقع شده است. این شهر بین رشته کوههای شیرکوه و خرانق و در دشتی به گسترده به نام دشت یزد- اردکان قرار گرفته است. به دلیل ساختار بناها و وجود بادگیرهای فراوان در این شهر، به نام شهر بادگیرها در ایران و دنیا شناخته شده است. از دیگر القاب یزد شهر بادگیرها، عروس کویر و شهر دوچرخه ها می باشد. در سال های اخیر به یزد نام حسینیه ایران نیز داده اند. وجود حسینیه های عظیم و مجهز و همچنین سبک سینه زنی و نوحه خوانی پر شور و خاص و نخل برداری پر شکوه ظهر عاشورا و برپایی روضه سیدالشهدا در طول سال دلیل این نامگذاری است.

راههای دسترسی به یزد

 • اگر قصد دارید با هواپیما به یزد سفر کنید، فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد که در حاشیه شمال غربی شهر قرار گرفته است، پذیرای شما خواهد بود. این فرودگاه به شهر های تهران، مشهد، اهواز، بندرعباس و کیش پرواز دارد. پس از رسیدن به این فرودگاه می توانید به وسیله بلوار آزادگان و پس از آن بلوار شهید صدوقی فاصله حدود 10 کیلومتری به سمت بافت تاریخی شهر را طی کنید.
 • ایستگاه راه آهن شهر یزد، در میدان راه آهن این شهر و در نزدیکی میدان امام حسین (ع) (یکی از میادین اصلی شهر) واقع شده است و در نتیجه امکان اعزام به هر نقطه شهر از ایستگاه راه آهن یزد در هر ساعت شبانه روز وجود دارد. به علاوه سایر شهرهای استان یزد همچون اردکان، میبد و بافق هم دارای ایستگاه راه آهن هستند و امکان سفر مستقیم ریلی از سایر شهرهای ایران به آنها وجود دارد.
 • از تهران می توان به وسیله خروجی اتوبان خلیج فارس، وارد اتوبان تهران- قم شده و جهت را به سمت یزد ادامه داد. بخش اعظمی از جهت تهران به یزد، آزادراه و سایر جهت عظیمراه است که از قدیم به جاده سنتو معروف شده است. این جاده راه اصلی ارتباطی بین یزد، تهران و اصفهان و دیگر نقاط شمالی استان است. راه های جنوبی یزد آن را به استان های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان پیوند می دهد. راه یزد - تفت - ابرکوه در غرب، یزد را به استان های فارس، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر و حتی خوزستان و لرستان متصل می سازد. از شرق نیز راه یزد - طبس استان را به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی و شهر مشهد متصل می نماید.
 • پایانه اتوبوس برون شهری یزد نیز در حاشیه غربی شهر یزد و در فاصله 10 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است. با این حال در تمام ساعات شبانه روز تاکسی ها و اتومبیل های شخصی آماده اند تا شما را به هر نقطه از شهر انتقال دهند.

مناطق گردشگری یزد

 1. آتشکده زرتشتیان: آتشکده یزد واقع در خیابان کاشانی یزد در آبان ماه 1313 بر قطعه زمینی که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران و با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام همابائی ساخته شد آتشی که درون آتشکده یزد می سوزد بیش از 1500 سال است که روشن مانده و این آتش مقدس درون مجمر عظیمی از جنس برنز و شخصی به نام هیربد مسئول روشن نگه داشتن آن است.
 2. میدان و مسجد امیر چخماخ: میدان امیر چخماق نام میدانی در شهر یزد شامل بازار،تکیه،مسجد و دو آب انبار که مربوط به دوره تیموریان می باشد مجموعه میدان امیر چخماق یزد در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده است و یکی از نقاط سوق الجیشی و مهم شهر یزد محسوب می گردد. مجموعه میدان امیر چخماق یکی از شاخص ترین مجموعه های تاریخی شهر یزد محسوب می گردد.
 3. مسجد جامع یزد: مسجد جامع یزد حدود 100 سال و در سه دوره ساخته شده است پایه های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد جامع یزد مربوط به دوره ای موسوم به آذری می باشد و سبک معماری بنای مسجد جامع یزد به شیوه آذری است.بنای گنبد این مسجد متعلق به دوره ابلخانی و سر در آن متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری می باشد.
 4. خانه لاری ها: خانه لاری ها در زمینی به مساحت حدود 1700 متر مربع و زیر بنایی معادل 1200 متر مربع در سال 1286 قمری ساخته شد است و مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده و واقع در خیابان امام خمینی ،محله فهادان یزد و مجاور عمارت کلاه فرنگی می باشد.
 5. آب انبار شش بادگیری: یکی از معروف ترین آب انبار های شهر یزد واقع در محله تپه یزد،کوچه شش بادگیر آب انبار شش بادگیر است که مربوط به180 سال پیش می باشد و در دوره قاجاریه ساخته شده است. آب انبار شش بادگیر دارای دو دهانه ، 55 پله ورودی در قسمت جنوبی و مخزن عظیمی به حجم دو هزار متر مکعب و شش بادگیر آب انبار به صورت 8 وجهی می باشد.
 6. زندان اسکندر: مدرسه ضیائیه یا همان زندان اسکندر در محله فهادان یزد با حدود 8 قرن قدمت ، در مجاورت بقعه دوازده امام واقهع شده و در سال 631 هجری قمری ضیاء الدین حسین رضی عارف معروف مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) را بنا کرد.
 7. قنات زارچ: طولانی ترین قنات در دنیا، به نام قنات زارچ در استان یزد واقع شده است. این قنات 100 کیلومتر طول دارد. مبدأ قنات در حوالی روستای فهرج است که پس از طی روستاهایی مانند خویدک، دهنو و اکرمیه وارد شهر یزد شده از محلات مختلف شهر از جمله میدان امیر چقماق عبور نموده و پس از گذر از مسجد جامع، از شهر یزد خارج و به طرف زارچ حرکت می نماید.

رستوران های یزد

رستوران های زیاد و خوبی در سر تا سر شهر یزد وجود دارد، اما ما در این مطلب تنها دو تا از بهترین رستوران های یزد را برایتان معرفی می کنیم.

 • تالار یزد

کمتر کسی است که اسم تالار یزد را نشنیده باشد، چرا که هم بین خود یزدی ها و هم بین مهمانان این شهر تاریخی، یکی از معروف ترین هاست. تالار یزد که قبلاها به آن حاجی آشپز می گفتند و به آقا قهوه چی هم معروف است، سالن ها و غذاخوری های متعددی برای برگزاری جشن ها و عروسی ها دارد و برخی وقت ها همین که دارید غذا می خورید شاید صدای پایکوبی سالن بغل را هم بشنوید، ولی همه اینها باعث نمی گردد که از خیر غذای خوبش بگذریم. به عقیده بسیاری بهترین غذا را در سفر به یزد باید در رستوران تالار یزد خورد. خیلی ها تعریف باقالی پلو با ماهیچه اش را می نمایند.

اش بسیار لذیذ است و خورشت فسنجان، و ته چینش هم حرف ندارد. به اضافه اینکه قیمه یزدی این رستوران را هم باید امتحان کرد. رسم های قشنگی هم در رستوران حکمفرماست مثل چرخاندن سینی ته دیگ بین میزها. در تالار یزد خبری از مالیات و حق سرویس نیست و قیمت ها معقول است فقط اینکه اینجا رستوران شلوغی است و باید قبل از ساعت 12 آنجا بود، به همه اینها دوری از مرکز شهر و بافت تاریخی شهر را هم اضافه کنید. ناگفته نماند که معروف ترین شیرینی سرای یزد یعنی کارگاه شیرینی حاج خلیفه رهبر هم نزدیک این رستوران است و می توان با یک تیر دونشان زد.

 • رستوران مشیرالممالک

هتل باغ مشیر الممالک یزد باغی قدیمی با درخت های کهن و سر به فلک کشیده، جوی های آب روان، حوض ها و فواره های زیاد است و تصور کنید در همچنین جایی روی تخت بنشینید و غذای باکیفیتی بخورید. غذایی که لذیذ است، چندان گران نیست و در حین خوردنش صدای پرندگان باغ شنیده می گردد. هتل باغ مشیرالممالک چهار رستوران مختلف دارد که انواع و اقسام غذاهای ایرانی، فرنگی و دریایی در آنها سرو می گردد و به خصوص رستوران نقاشی آن معروف است. درجایی که پر از نقاشی های دیواری است و نور قشنگی از پنجره های رنگی به روی میز می تابد. شنیسل مرغ رستوران مشیرالممالک باب طبع است و از خیر کباب ها و جوجه هایش هم نباید گذشت.

اقامت در یزد

هتل های بسیار زیادی در یزد پیدا می گردد ولی پیشنهاد ما به شما انتخاب هتل های سنتی شهر مانند هتل سنتی عظیم فهادان یزد، هتل داد یزد، هتل سنتی مهر و هتل ملک التجار یزد است. حتما هتل دنیاگردی یزد را نیز هنگام سفر به این شهر مد نظر خود قرار دهید. البته اگر در عید و تعطیلات به این شهر مسافرت می کنید بهتر است قبل از سفر، هتل خود را رزرو نمایید.

سوغاتی یزد

برای خریدها می توانید به بازارهای قدیمی یزد مانند بازار خان، بازار زرگری، بازار پنجه علی، بازار علاقبندی، بازار چیت سازی، بازار افشار و بازار دروازه مهریز سری بزنید. یزد را می توان شهر شیرینی ها هم نام برد. در این شهر انواع و اقسام شیرینی از جمله حلوا ارده اردکان، کیک یزدی، قطاب، باقلوا، پشمک یزدی، نقل، حاجی بادومی، نان برنجی، نان پنجره ای، سوهان آردی و سوهان خانی، انواع لوز را نام برد. از سوی دیگر صنایع دستی معروف یزد شامل سفال و سرامیک، دارایی بافی، ترمه، شمد، چادر شب و زیلو می گردد.

پیشنهاد آخر

اگر به یزد رفتید حتما به محله قدیمی فهادان رفته و آدرس فست فودیهایی را بگیرید که همبرگر با گوشت شتر سرو می نمایند. سری به آنجا بزنید و حتما این وعده غذایی را برای یکبار هم که شده در زندگی خود مزه کنید. در میان وعده ها هم اگر توانستید فالوده یزدی را امتحان کنید. این فالوده کاملا متفاوت از فالوده شیرازی است و تنها مخصوص یزد می باشد.

خیمه نیوز: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: setare.com
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24519

به "یزد؛ قلب بادگیرها و قنات های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد؛ قلب بادگیرها و قنات های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید