آژانس بین المللی انرژی: قیمت نفت دیگر کفاف هزینه های استخراج آن را نمی دهد

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارشی هشدار داد که بحران جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر زنجیره تامین جهانی نفت ملموس خواهد شد و در سایر بخشهای انرژی انعکاس پیدا می نماید.

آژانس بین المللی انرژی: قیمت نفت دیگر کفاف هزینه های استخراج آن را نمی دهد

به گزارش خبرنگاران: قیمتهای نفت از زمان شیوع ویروس کرونا که مصرف دنیای سوخت را به میزان چشمگیری کاهش داده و همچنین به دلیل شوک عرضه پس از خاتمه توافق محدودیت عرضه فراوریکنندگان اوپک و روسیه، سقوط نموده است.

قیمت نفت خام در سه ماهه اول سال 2020 با 70 درصد کاهش، بزرگترین سقوط سه ماهه در تاریخ را رقم زد و در مارس حدود 55 درصد کاهش داشت که کاهش ماهانه کم سابقه ای بود. قیمتها دوشنبه هفته جاری به پایین ترین حد از سال 2002 سقوط کردند.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، قیمت حدود پنج میلیون بشکه نفت که روزانه در دنیا فراوری می گردد کفاف هزینه های استخراج را نمی دهد.

قیمت نفت برای فراوریکنندگان غرب کانادا تک رقمی شده و قیمتهای منفی در بخشهایی از آمریکای شمالی برای بعضی از گریدهای نفتی دیگر مشاهده می گردد.

فراوریکنندگان نفت با کاهش عمده هزینه روی فراوری جدید، به این شرایط واکنش نشان داده اند و کاهش اولیه هزینه ها از 20 تا 35 درصد نسبت به هزینه ای که برای سال 2020 برنامه ریزی شده بود، متغیر بوده است.

آژانس بین المللی انرژی پیش از این برآورد نموده بود که درآمد بعضی از کشورهای فراوریکننده نفت در سال 2020 نسبت به سال 2019 به میزان 50 تا 85 درصد کاهش پیدا خواهد نمود اما با توجه به گستردگی میزان شوک تقاضا، کاهش درآمد ممکن است بسیار بالاتر باشد.

بسیاری از غولهای نفتی شرایط داراییهای خود را مورد ارزیابی قرار می دهند و ممکن است موج دیگری از تعطیلی پالایشگاه در راه باشد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی نسبت به تبعات ریزش قیمت نفت روی سایر بخشهای انرژی هشدار داد و اعلام کرد یک دوره طولانی قیمتهای پایین نفت ممکن است روی چشم انداز گذر به انرژیهای پاک مانند گاز طبیعی تاثیر بگذارد. نفت 25 دلار در هر بشکه باعث خواهد شد بعضی از صادرکنندگان گاز نتوانند هزینه های عملیاتی خود را پوشش دهند. شرایط قیمتها در بازار محموله های تک گاز هم تعریف چندانی ندارد و هیچ امیدی فراهم نمی کند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18121

به "آژانس بین المللی انرژی: قیمت نفت دیگر کفاف هزینه های استخراج آن را نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی: قیمت نفت دیگر کفاف هزینه های استخراج آن را نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید