آیا پیاده روی واقعا برای سلامت قلب و عروق خوب است؟ شدت ورزش ما چقدر باید باشد تا از نظر سلامتی بهترین تاثیر را داشته باشد؟

به گزارش شیوا مارکت، بسیار از افراد میانسال یا پا به سن گذاشته، از قدم زدن و پیاده روی به عنوان ورزش یاد می نمایند و وقتی به پزشک مراجعه می نمایند می گویند که فعال هستند و هر روز مثلا یک ساعتی پیاده روی می نمایند.

آیا پیاده روی واقعا برای سلامت قلب و عروق خوب است؟ شدت ورزش ما چقدر باید باشد تا از نظر سلامتی بهترین تاثیر را داشته باشد؟

اما سؤال این است که آیا پیاده روی واقعا برای سلامت، ورزش بهینه ای است یا اینکه ممکن است کافی نباشد و به عبارتی مایی که فکر می کنیم فعال هستیم، هنوز به آستانه تحرک مورد احتیاج خود نرسیده ایم.

نکند یک دفعه پیاده روی ما، چیزی شبیه کار خسته نماینده بی فایده باشد و ما سال ها خود را فریب داده باشیم؟!

چه میزان فعالیت هوازی توصیه می گردد؟

شما باید در طول هفته حداقل 150 دقیقه، یعنی 2 ساعت و نیم فعالیت ورزشی در حد متوسط داشته باشید. با 75 دقیقه ورزش شدید در طول هفته هم می توانید همین میزان سود را ببرید.

حالا اینکه فعالیت ورزشی متوسط و شدید چیست را در ادامه پست می توانید بخوانید.

ضمناً مقداری از ورزش شما هم باید ورزش مقاومتی باشد. حالا شما ممکن است برای این ورزش مقاومتی از دمبل یا دستگاه های بدنسازی یا نرمش هایی که عضله هایتان را در برابر وزن خودتان فعال می نمایند؛ بهره ببرید.

اما سوال اساسی این است که شدت ورزش را چطور باید تنظیم کنیم؟

بدون استفاده از دستگاه پیچیده ما صرفا با توجه به میزان عرق کردن، تعداد تنفس و طپش قلبمان می توانیم مشخص کنیم که ورزشمان در حد متوسط یا شدید است یا نه.

برای اینکه ورزشی در حد متوسط قلمداد گردد؛ این فاکتورها را در نظر بگیرید:

-تنفس شما سریع می گردد، اما هنوز مقدار نفس دارید و فرضا می توانید بدون توقف یکی دو جمله را راحت ادا کنید، اما در این حد نفش ندارید که مثلا چیزی زمزمه کنید.

- عرق ریزش سبکی بعد از 10 دقیقه فعالیت دارید.

اما اگر تنفش شما سریع و عمیق گردد و بعد از چند دقیقه محدود عرق کنید و نفسی در حد گفتن چند کلمه نداشته باشید، فعالیت ورزشی شما شدید است.

یک راه دقیق تر این است که شما با شمردن ضربان قلب یا استفاده از ساعت هوشمد یا حسگرها، شدن ورزش خودتان را پاش کنید.

تعداد ماکزیمم طپش قلب این طوری حساب می گردد: 220 منهای سن شما.

مثلا بیشینه ضربان قلب یک آدم 40 ساله 180 ضربان در دقیقه است.

حالا اگر شما به 50 تا 70 درصد ضربان قلب ماکزیمم برسید، ورزش متوسط نموده اید و اگر ضربان قلب شما به 70 تا 85 درصد ضربان ماکزیمم برسد، ورزش شدید نموده اید.

شیوه دقیق تر:

1- 220 را از سنتان کم کنید که تا بیشینه ضربان قلبتان حساب گردد.

2- تعداد ضربان قلب طبیعی در حال استراحت خودتان را حساب کنید. بهترین وقت برای این کار اول صبح است.

3- تعداد ضربان قلب بیشینه را از تعداد ضربان قلب در حال استراحت کم کنید تا ظرفیت ذخیره قلبتان به دست آید.

4- 70 درصد ضربان قلب ذخیره و 85 درصدش را حساب کنید و به تعداد ضربان قلب در حال استراحت بیفزایید، اعداد به دست آمده آستانه ورزش متوسط و شدید شما هستند.

توجه: بهتر است با پزشک قلبتان قبل از طرح ریزی ورزش حتما مشورت کنید.

توجه 2: البته فعالیت ورزشی سبک هم برای سلامتی خوب است. هم اثر روانی مثبت دارد و هم به بهبود سوخت و ساز یاری می نماید، اما اگر می خواهید بیشترین سود را ببرید باید اندکی با حساب و کتاب تر عمل کنید.

مجله زیبایی زندگی: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: یک پزشک
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24993

به "آیا پیاده روی واقعا برای سلامت قلب و عروق خوب است؟ شدت ورزش ما چقدر باید باشد تا از نظر سلامتی بهترین تاثیر را داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پیاده روی واقعا برای سلامت قلب و عروق خوب است؟ شدت ورزش ما چقدر باید باشد تا از نظر سلامتی بهترین تاثیر را داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید