اسبی که خوش شانسی می آورد...

به گزارش شیوا مارکت، داستان به 100 سال قبل باز می گردد که یک مادیون آخال از ترکمنستان به منطقه راز و جرگلان آورده می گردد و پس از کشش این مادیون با سیلمی یموت به عنوان یک اسب نر، در سال 82 کره نرینه کهر طلایی به جهان آمد که نامش را دلشاد گذاشتند.

اسبی که خوش شانسی می آورد...

از آنجاییکه این کُره اسب در نوع خود منحصر به فرد بود و دل خانواده را با آمدنش شاد کرد نام آن را دلشاد گذاشتند. قیمت کنونی این حیوان حدود 550 میلیون تومان است و هر کره اسب متولد شده از او بین 80 تا 200 میلیون تومان ارزش دارد.

یزدانی، مالک این اسب که دلبستگی عجیبی به این حیوان دارد با علاقه و ذوق و شوقی خاص سرگذشت دلشاد را تعریف می نماید و به خبرنگار خبرنگاران می گوید زمانیکه این کره اسب به جهان آمد تشخیص داده شد که آینده خوبی دارد.

اسب های جرگلان از 15 تا 16 ماهگی آغاز به تمرین کردن می نمایند و از 18 ماهگی در مسابقات کورس در مسافت های کوتاه شرکت می نمایند این درحالیست که دلشاد از سن دو سالگی و در سال 84 می توانست به صورت قانونی در مسابقات کورس شرکت کند و در همین سن، رکورد سرعت را با یک دقیقه و سه ثانیه در مسافت 1000 متر را توانست به نام خود ثبت کند و 64 امتیاز کورس را از آن خود کرد.

دلشاد در سن دو سالگی با اسب های سه ساله و در سن سه ساله با اسب های پرامتیاز مسابقه داد و توانست امتیاز مسابقات کورس را از آن خود کند و به همین دلیل لقب دلشاد افسانه ای را به خود گرفت.

یزدانی بر قابلیت دلشاد در مدیریت کورس ها تاکید می نماید و می گوید: دلشاد افسانه ای تنها اسبی است که به خاطر داشتن دست و پای قوی تا سن 15، 14 سالگی در مسابقات کورس شرکت کرد و از سوی دیگر قابلیت بالایی در مدیریت کورس را دارد به طوریکه سوارکار فقط سوار بر این اسب استو

این اسب خود سرعت را کنترل می نماید به شکلی که وقتی از دپار خارج می گردد باید از حریفان خود جلو بزند و اگر عقب باشد گوش هایش به پشت خوابیده و زمانیکه حس می نماید پوزه اش از اسب حریف جلوتر رفته، گوش هایش را جلو می دهد و خیالش راحت می گردد که برنده مسابقه است. زمانیکه با اسب های ضعیف مسابقه می دهد با یک فاصله با آنها حرکت می کرد چراکه دوست نداشت به خود فشار بیاورد.

هم اکنون دلشاد افسانه ای 15 سال سن دارد و هنوز توانایی خوبی برای شرکت در مسابقات را دارد اما از آنجاییکه سنش بالا رفته ترجیح داده می گردد که از این حیوان کشش انجام گردد تا کره های زیادتری از این اسب فراوری گردد و بنابراین همین شده که تاکنون دلشاد یک صد کره اسب به جهان آورده است.

صاحب دلشاد معتقد است، دلشاد برای خانواده یزدانی ها شانس می آورد و در ادامه گفته، در اصل دلشاد اسب یکی از عموهایم بود که در سال 86 به یکی از اسب داران در کرج فروخت اما از زمانیکه فروخته شد بد بیاری های ما نیز آغاز شد به طوریکه خواهر دلشاد که در آن موقع قیمت 25 میلیون تومان را داشت در همان شب تلف شد و اتفاقات بد دیگر…

دلشاد در تاریخ 25 مرداد ماه سال 89 فروخته شد و دوباره در تاریخ 25 مرداد ماه سال 91 خریداری شد و دوباره به جرگلان بازگشت. به عقیده یزدانی، دلشاد اسب خوش شانسی خانواده است و دیگر نمی توانند آن را بفروشند.

علت اینکه مالک دلشاد در کرج آن را دوباره به خانواده ما فروخت آن بود که بر طبق گفته خودش، این اسب همواره در آنجا افسرده بود و وی نتوانست از این حیوان به خوبی کار بکشد.

او گفته، بدترین خاطره اش فروختن دلشاد بود.

یزدانی می گوید: به یاد دارم با دلشاد از مسابقات گنبد باز می گشتیم و وقتی به جرگلان رسیدم آغاز به شیهه کشیدن با صدای بلند کرد و می خواست خود را به مردم نشان دهد و زمانیکه به گز (روستای محل زندگی) رسیدیم آنقدر شادمان بود که دو نفری نتوانستیم آن را کنترل کنیم و فوراً خود را به در حیاط رساند و با شیهه کشیدن می خواست شادمانی خود را نشان دهد.

یزدانی در پاسخ به این سوال که اگر روزی این اسب را از دست برود چه واکنشی خواهد داشت، اشک در چشم هایش جمع شد و گفت: بی نهایت دلشاد را دوست دارم، نمی توانم هیچ گاه به این موضوع فکر کنم و حتی نمی توانم پیش بینی کنم که در آن موقع چه می توانم انجام دهم.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3210

به "اسبی که خوش شانسی می آورد..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسبی که خوش شانسی می آورد..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید