استخدام بهترین کارمندان مهم تر است یا اخراج کارمندان سمی؟ نتایج یک تحقیق دانشگاه هاروارد شما را شگفت زده می نماید

به گزارش شیوا مارکت، کارمندان خوب و سطح بالا برای هر شرکتی ارزشمند هستند. آن ها تاثیرگذاری بیشتری نسبت به کارمندان متوسط دارند، شما را زودتر به اهداف تان می رسانند و مشتریان جدیدی جذب می نمایند.

استخدام بهترین کارمندان مهم تر است یا اخراج کارمندان سمی؟ نتایج یک تحقیق دانشگاه هاروارد شما را شگفت زده می نماید

بسیاری از شرکت ها سعی می نمایند کارمندان سطح اول و عالی بیشتری استخدام نمایند و پول های بیشتری به آن ها بدهند. یکی از سیاست های اساسی کسب وکارها، کشف کارمندان استثنایی و کوشش برای حفظ و نگهداری آن ها است.

به طوری که بعضی شرکت ها دست به هر کاری می زنند تا یک کارمند سطح اول خود را حفظ نمایند و مزایای بیشتری نسبت به دیگر کارمندان برایشان قائل هستند.

اما آیا همواره باید دنبال کشف و استخدام کارمندان اصطلاحا نامبر وان و با هوش و مهارت فوق العاده یا سوپراستار بود؟

طبق مطالعه ای که در سال 2015 توسط دانشکده بازرگانی هاروارد منتشر شد و در آن اطلاعات بیش از 60 هزار کارمند و کارگر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته بود؛ استخدام یک کارمند سطح اول و سوپراستار به طور متوسط 5303 دلار برایشان صرفه جویی دارد.

اما جلوگیری از ادامه همکاری با کارمندان سمی (افرادی که رفتارهای مضر برای یک شرکت دارند) چقدر اهمیت دارد؟ در همین تحقیق به طور متوسط اخراج هر کارمند سمی می تواند 12489 دلار صرفه جویی برای یک شرکت به همراه داشته باشد. این صرفه جویی شامل هزینه های دادگاه و جریمه بیمه و عواقب اقتصادی احتاقتصادی بعدی می گردد.

پس، چرا همه شرکت ها روی استخدام کارمندان خوب تمرکز دارند و از کارمندان سمی درون مجموعه خود غافل هستند؟

افراد سمی می توانند دیگر کارمندان را هم ناامید و منزوی نمایند تا در نهایت زمینه خروج آن ها از یک شرکت باز گردد. روی بهره وری کارمندان و کل تیم تاثیرگذاری بسیار زیادی دارند و دائما انرژی های منفی درون تیم پمپاژ می نمایند. کارمندان خوب و سطح اول را به کارمندانی ضعیف و منفی تبدیل می نمایند و زیان های غیرقابل جبرانی برای هر مجموعه خواهند داشت.

یک دلیل عدم توجه به کارمندان سمی این است که شناسایی این افراد بسیار سخت است و در غالب اوقات خودشان را یک کارمند سطح اول و سوپراستار جا می زنند. حتی گاهی اوقات یک شرکت اقدام به جذب فردی با رزومه بسیار قوی می نماید ولی در حقیقت یک کارمند سمی دیگر به مجموعه خود افزوده است.

کوشش بیشتر برای شناسایی کارمندان سطح یک

همواره یک تیم با کارمندان قوی و مدیر شایشه می تواند تیمی با کارمندان نسبتا متوسط ولی شایسته به همراه مدیر قوی را شکست دهد.

به همین دلیل، بهترین مدیران، قبل از هر چیز و بیشتر از هر پارامتر دیگری، دنبال کارمندان قوی و سطح یکی هستند. تیم های پیروز معمولا شامل 70 الی 80 درصد کارمند و 20 الی 30 درصد مربی یا مدیر رهبر هستند.

هرچه سازمانی عظیم تر باشد؛ نسبت کارمند/مدیر بیشتر خواهد شد. مشخصا اگر 4 کارمند داشته باشید؛ مدیریت روحیه، انرژی، تاثیرگذاری و بهره وری آن ها نسبتا آسان است ولی وقتی 400 کارمند داشته باشید؛ کار خیلی سخت تر می گردد.

بهتر است وقت خود را صرف توسعه مهارت های فردی کارمندان کنید. انسجام تیمی، ایجاد یک فرهنگ نوآورانه، بهبود عملکردهای فردی و جمعی، تمرکز بر نتایج و رشد کارمندان متوسط کارهایی است که یک رهبر واقعی درون یک تیم انجام می دهد.

اگر قرار است یک کارمند با استعداد و با تجربه سطح اول به تیم اضافه گردد؛ باید وقت بگذارید. بهترین زمان برای یافتن یک کارمند عالی زمانی است که به این کارمند نیاز ندارید؛ نه زمانی که شدیدا در تنگنای زمانی هستید و باید یک نیروی جدید به مجموعه اضافه گردد.

کوشش بیشتر برای شناسایی کارمندان سمی

کارمندان سمی به طور مستقیم مشکل زا نیستند و شاید ماه ها و سال ها درون یک شرکت و مجموعه باشند ولی هیچ گاه عامل اصلی اتفاقات تلخ و شکست های پی در پی معرفی نشوند.

کارمندان سمی همانند یک سرطان موذی، به آرامی عملکرد، نگرش و روحیه سایر کارمندان را از بین می برند و به سختی خودشان را نشان می دهند.

اما چگونه می توان یک کارمند در ظاهر با عملکرد مناسب و رضایت بخش ولی سمی را تشخیص داد؟ سه رویکرد اصلی وجود دارد:

1- افرادی که به شدت روی خود تمرکز دارند و خودخواه هستند؛ به شدت مستعد تبدیل شدن به یک کارمند رسمی هستند. افرادی که کمتر دیگران را دیده ولی رفتار و اعتقاد خودشان را به دیگران سرایت می دهند و شدیدا روی آن ها تاثیر می گذارند.

2- افرادی که اعتماد به نفس بیش از حدی دارند. اعتماد به نفسی که متکی بر یک استعداد یا کوشش و مهارت درونی خاصی نیست و بیشتر نشات گرفته از یک خودپسندی و غرور است. مطالعات نشان می دهد افرادی که فروتنی دارند و می پذیرند که اشتباه دارند؛ انتخاب های بهتری دارند.

3- افرادی که دائما می گویند باید قوانین همواره برای همه رعایت شوند. گاهی اوقات انجام دادن یک کاری نیازمند انعطاف پذیری و تغییر فرآیندی ثابت است و این افراد مقاومت نشان می دهند. مطالعات نشان می دهند افرادی که مرتبا می گویند من هرگز قوانین را زیر پا نمی گذارم؛ احتمالا بعضی قوانین را نقض می نمایند یا در صدد آن هستند.

استخدام دائمی بهترین کارمندان غیرممکن است. بنیان گذار موسسه Netscape می گوید در بهترین حالت می توانید 70 درصد استخدامی های خود را کارمندان مفید و سطح یک داشته باشید.

در هنگام تصمیم گیری برای یک استخدام نیروی انسانی باید دقیق، متفکر، باهوش و با اطلاعات کامل درباره او باشید. همین رفتار را باید درباره کارمندان سمی داشته باشید و باز هم دقیق، متفکر و آگاهانه رفتار کنید.

منبع

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: یک پزشک
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24784

به "استخدام بهترین کارمندان مهم تر است یا اخراج کارمندان سمی؟ نتایج یک تحقیق دانشگاه هاروارد شما را شگفت زده می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخدام بهترین کارمندان مهم تر است یا اخراج کارمندان سمی؟ نتایج یک تحقیق دانشگاه هاروارد شما را شگفت زده می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید