استفاده از برچسب کاغذی برای نظارت بر میزان گلوکز

به گزارش شیوا مارکت، محققان دانشگاه توکیو در ژاپن نوعی برچسب کاغذی ساختند که درون آن مجهز به میکروسوزن هایی برای اندازه گیری میزان گلوکز خون است.

استفاده از برچسب کاغذی برای نظارت بر میزان گلوکز

به گزارشن خبرنگاران، ایرنا به نقل از پایگاه خبری مدیکال نیوز، معمولا برچسب های مجهز به میکروسوزن از یک قطعه پلیمر ساخته می شوند که سوزن ها در سطح زیرین آن تعبیه شده است. محققان ژاپنی، کاغذ را نیز به این ساختار اضافه کردند. برای این منظور ابتدا محققان مخلوطی از پلیمرهای زیست تخریب پذیر و نمک ذوب شده را درون قالب هایی ریختند که دارای حفره های مخروطی شکل هستند تا میکروسوزن ها تشکیل شوند سپس این قالب را روی یک برگ کاغذ برگرداندند تا سطح صاف میکروسوزن های پلیمری روی کاغذ قرار گرفته و پلیمر به داخل حفره های ریز کاغذ نفوذ کند و میکروسوزن ها به کاغذ متصل شوند.

اندازه گیری قندخون با برچسب کاغذی

در مرحله بعد میکروسوزن ها درون محلولی قرار گرفتند که آن ها را خنک کرده و نمک را از ساختار آن خارج می کند. بدین ترتیب روی میکروسوزن ها هزاران حفره ریز ایجاد شد که امکان جذب مایعات بدن از لایه بالایی پوست را فراهم می کنند. در آخرین مرحله نیز یک لایحه کاغذ حساس به گلوکز روی لایه کاغذی برچسب قرار گرفت.

در آزمایش های اولیه که با استفاده از نوعی ژل به نام آگار حاوی گلوکز محلول انجام شد، منافذ موجود در میکروسوزن ها با موفقیت مایع حاوی گلوکز را به سمت بالا هدایت کرده و به کاغذ حساس به گلوکز رساندند. وجود گلوکز موجب تغییر رنگ کاغذ شد و محققان توانستند میزان گلوکز موجود در ژل را با دقت بالایی اندازه گیری کنند.

به گفته محققان علاوه بر اندازه گیری گلوکز، می توان از این فناوری برای اندازه گیری سایر نشانگرهای زیستی نیز استفاده کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Medical Devices & Sensors منتشر شده است.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23404

به "استفاده از برچسب کاغذی برای نظارت بر میزان گلوکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از برچسب کاغذی برای نظارت بر میزان گلوکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید