اسلامی: مصوبه ستاد کرونا درباره تمدید 2 ماهه قرارداد مستاجران لازم الاجراست

به گزارش شیوا مارکت، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد تمدید 2 ماهه قرارداد مستاجران لازم الاجراست، گفت: از سازندگان حرفه ای دارای پروژه های تکمیلی و نیمه تمام دعوت می گردد تا در طرح اقدام ملی مسکن مشارکت نمایند.

اسلامی: مصوبه ستاد کرونا درباره تمدید 2 ماهه قرارداد مستاجران لازم الاجراست

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مورد طرح اقدام ملی مسکن، و برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار کردن اقشار مختلف جامعه، گفت: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر تامین مسکن برای دهک های 4 تا 7 که شامل 400 هزار واحد مسکونی است، چندین تفاهم نامه برای جامعه هدف از جمله فرهنگیان، کارگران و کارکنان نیرو های مسلح برنامه ریزی نموده است که این تفاهم نامه نیز مجموعا 500 هزار واحد مسکونی را شامل می گردد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در نظر است تا در حدود 500 هزار واحد مسکونی اقشار هدف جامعه ساخته گردد که در این تفاهم نامه ها جامعه شاغلان و بازنشستگان فرهنگیان در تفاهم با وزارت آموزش و پرورش، جامعه شاغلان و بازنشستگان کارگری در تفاهم با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، و دیگری با وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح خانه دار می شوند.

عضو کابینه دولت دوازدهم ویژگی شاخص طرح اقدام ملی مسکن را، شناسایی دقیق جامعه هدف و احتیاجمند مسکن و همچنین احداث مسکن در اراضی و زمین های دارای زیرساخت عنوان نمود و شرح داد: اراضی طرح اقدام ملی مسکن اراضی در محدوده شهر ها بوده و اراضی هستند که دارای زیرساخت های لازم هستند. همچنین در طرح اقدام ملی کوشش کردیم تا جامعه هدف را بشناسیم و متناسب با جامعه هدف، برنامه ریزی کنیم تا با پروژه هایی روبرو نشویم که سازنده بسازد و متقاضی نداشته باشد.

اسلامی با اشاره به اینکه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در دو مرحله انجام شد، اظهار داشت: در مرحله اول 230 هزار متقاضی ثبت نام کردند که 130 هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند. در عین حال با توجه به اینکه در مرحله اول ثبت نام مردم گله مند بودند که سایت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن زود بسته شده است و مردم امکان ثبت نام ندارند، درمرحله دوم این مشکل رفع شد و افرادی که متقاضی مسکن بودند توانستند در زمان مقرر همگی ثبت نام انجام دهند تا بعدا غربالگری شوند. هدف ما از ثبت نام این بود که به میزانی که زمین تهیه نموده بودیم ثبت نام انجام گردد.

وی یادآور شد: مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به دلیل بحران کرونا، به دو شیوه اینترنتی و پیامکی انجام شد. هم اکنون تعداد ثبت نامی های مرحله اول و دوم هم به وسیله سامانه اینترنتی و سامانه پیامکی، یک میلیون و 600 هزار نفر شده است. در واقع متقاضیان واقعی مسکن زمان لازم داشتند که برای مسکن خود ثبت نام نمایند.

به گفته اسلامی، در این فرآیند برآورد این است که 800 هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن ملی هستند که این تعداد متقاضی دریافت مسکن ملی در برنامه دریافت مسکن قرار گرفته اند.

اسلامی یادآور شد: برای طرح اقدام ملی مسکن در شهر های گوناگون، روش های متفاوتی طراحی شده است برای بعضی اراضی به شکل گروهی تحویل متقاضیان واجد شرایط می گردد. این دسته از متقاضیان به سازمان های نظام مهندسی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرتبط می شوند و در تهیه نقشه و مصالح آن ها را کمک می نماید. این شیوه همانند برنامه ریزی هایی است که در نواحی سیل زده و زلزله زده توسط بنیاد مسکن انجام می گردد. این دسته از متقاضیان در عرض یکسال و حداکثر دو سال با راهنمایی بنیاد مسکن واحد های مسکونی خود را احداث می نمایند.

وی گفت: بخشی از اقدام ملی مسکن با موضوع بنیاد مسکن در حال اجرا است که در بعضی از شهر ها شروع شده است و ادامه خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی شیوه احداث مسکن ملی را در شهر های جدید اظهار داشت و گفت: طرح اقدام ملی مسکن در شهر های جدید توسط پیمانکاران، سازندگان و شرکت هایی که با وزارت راه و شهرسازی مشارکت نموده اند و پروژه ها را می سازند در توافق با سازندگان انجام می گردد و سازندگان خود کار را دنبال می نمایند.

اسلامی نوع سوم طرح اقدام ملی مسکن را پروژه های مشارکتی عنوان نمود و گفت: نوع سوم پروژه های مشارکتی برای اقشاری است که می خواهند واحد های خود را عظیمتر نمایند. برای آن ها قرارداد های مشارکتی تعریف شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن برای فرهنگیان کلنگ زنی شده است، گفت: هفته گذشته در اجرای تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش، فاز اول طرح که احداث بیش از 14 هزار واحد مسکن فرهنگیان است، شروع شد. تفاهم نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با وزارت آموزش و پرورش احداث 170 هزار واحد مسکونی طی دو سال است که اسامی از سوی وزارت آموزش و پرورش به وزارت راه اعلام شد و از بین اسامی اعلام شده، 75 هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

وی اعلام نمود: جامعه هدف شناسایی، شرایط فراهم و تسهیلات بانکی توسط شورای پول و اعتبار به اجرای این طرح اختصاص یافته است. امید است با مجموع شرایطی که فراهم شده و مشارکت مردم، متقاضیان واقعی مسکن صاحب خانه شوند و این دغدغه رفع گردد.

اسلامی همچنین در مورد بازار اجاره و مستاجران نیز اظهار داشت: هفته پیش ستاد ملی تصویب کرد تا مهلت اجاره واحد های مستاجرانی که اسفند و فروردین به اتمام می رسیده است تمدید شده و مدت بسته بودن بنگاه های مشاوره املاک در دوران بحران کرونا، به مدت قرارداد مستاجران اضافه گردد. این مصوبه ابلاغ شده و لازم الاجراست.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: بنگاه های معاملاتی و شورا های حل اختلاف به مصوبه کرونا در مورد تمدید دو ماهه قرارداد مستاجران توجه و برای اجرای آن اقدام نمایند.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات شورای ملی کرونا حکم قانون را دارد و لازم الاجراست، گفت: بنگاه های معاملاتی و شورا های حل اختلاف، اجازه ندهند تا اختلافات بین مردم ایجاد گردد. از مالکان و مستاجران نیز درخواست داریم تا در شرایط بحران کرونا به ویژه در تهران عظیم که آسیب پذیری بالاست با هم تفاهم نمایند تا احتیاج به اسباب کشی نباشد و قرارداد ها با تفاهم تمدید گردد.

اسلامی یادآور شد: از همه سازندگان حرفه ای و افراد دارای واحد های تمام شده و نیمه کاره دعوت نموده ایم تا به طرح اقدام ملی مسکن بپیوندند و واحد های خود را تکمیل نموده و به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تحویل دهند. برای این دسته از سازندگان بعد از تحویل پروژه ها به متقاضیان اقدام ملی بار دیگر زمین برای ساخت واحد های جدید تخصیص خواهد یافت.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19916

به "اسلامی: مصوبه ستاد کرونا درباره تمدید 2 ماهه قرارداد مستاجران لازم الاجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: مصوبه ستاد کرونا درباره تمدید 2 ماهه قرارداد مستاجران لازم الاجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید