اعلام آمار حمایت فارابی از فیلمنامه و طرح های سینمایی

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - در شش ماهه نخست امسال، 424 فیلمنامه و طرح فیلمنامه در سامانه فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی ثبت شد، 363 طرح و فیلمنامه در معاونت فرهنگی و پژوهشی بنیاد مورد آنالیز نهاده شد و قرارداد نگارش 24 اثر منعقد شد.

اعلام آمار حمایت فارابی از فیلمنامه و طرح های سینمایی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، معاونت فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی فعالیت های خود در شش ماه نخست سال 99 در زمینه حمایت از فیلمنامه ها و عقد قرارداد با فیلمنامه نویسان به توضیح زیر بیان کرد:

* آنالیز 167 طرح و فیلمنامه در شوراهای تخصصی و 196 طرح و فیلمنامه در شوراهای کارشناسی

از ابتدای سال تا انتها مهر 99، طی 24 جلسه تعداد 100 طرح و فیلمنامه در شورای اجتماعی، طی 15 جلسه تعداد 35 طرح و فیلمنامه در شورای انقلاب و دفاع مقدس و طی 11 جلسه تعداد 32 طرح و فیلمنامه در شورای کودک و نوجوان توسط اعضای این شوراهای تخصصی آنالیز شده است. این شوراهای تخصصی از فیلمنامه نویسان، صاحب نظران عرصه فیلمنامه نویسی و کارشناسان فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی تشکیل شده اند.

همچنین 196 فیلمنامه و طرح فیلمنامه در شوراهای کارشناسی معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی (متشکل از کارشناسان فیلمنامه بنیاد) آنالیز شده اند.

از میان طرح ها و فیلمنامه های رسیده، در شش ماه نخست سال 99 (تا انتها شهریور) تعداد 24 فیلمنامه به مرحله عقد قرارداد برای نگارش فیلمنامه رسیده و در مراحل مختلف فراوری قرار دارند.

گفتنی است در این مدت و با توجه به شیوع ویروس کووید-19 و لزوم رعایت فاصله گذاری های اجتماعی، همه این جلسات به صورت برخط برگزار شده است.

*ثبت 424 اثر در سامانه فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی

از ابتدای سال 1399، به منظور ارتباط راحت و فراگیر تمامی تهیه نمایندگان، فیلمنامه نویسان و کارگردانان سینمای ایران، سامانه فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی رسما فعالیت خود را شروع کرد. با شروع به کار این سامانه، پیگیری آثار رسیده به بخش فرهنگی تسهیل شده و صاحبان آثار به سادگی می توانند با استفاده ازکد رهگیری، از نظرات شوراهای گوناگون معاونت فرهنگی آگاه شوند. شوراهای تخصصی اجتماعی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کودک و نوجوان به اضافه شوراهای کارشناسی در معاونت فرهنگی وظیفه دریافت و آنالیز طرح ها و فیلمنامه های رسیده را بر عهده دارند.

از ابتدای سال جاری، تعداد 424 فیلمنامه و طرح فیلمنامه به وسیله سامانه فیلمنامه به بنیاد سینمایی فارابی ارسال شده که طرح ها و فیلمنامه های رسیده پس از آنالیز در شوراهای تخصصی و کارشناسی به فراخور محتوا یا سطح فنی، وارد فاز عقد قرار داده شده و یا نکات لازم به منظور بازنویسی به نویسنده اثر منتقل شده است.

* اولویت های محتوایی

معاونت فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی، رویکرد حمایتی خود را در پذیرش فیلمنامه های سینمایی با اولویت های محتوایی هم سو با سیاست های محتوایی سازمان سینمایی تعیین نموده است و بر این اساس، افزایش امید و اعتماد عمومی، تقویت عزت مندی و قدرت ملی و توجه به نهاد خانواده اولویت های محتوایی این معاونت در آنالیز آثار به شمار می رود.

* حمایت از 135 فیلمنامه نویس در طرح حمایت از اعضای کانون فیلمنامه نویسان خانه سینما و انجام فاز اول طرح حمایت از سینمای اقتباسی

طرح حمایت از فیلمنامه نویسان در شرایط پاندمی اخیر به منظور حمایت از فیلمنامه نویسان به عنوان یکی از مهمترین ارکان فراوری در سینما لحاظ شده و اعضای کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، آثار خود را ذیل عنوان طرح فوق به معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی ارسال و یک کارگروه تخصصی متشکل از شوراهای تخصصی بنیاد سینمایی فارابی و سازمان سینمایی و رئیس کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، طرح های رسیده را آنالیز می نمایند. طرح هایی که با روینمودهای سازمان سینمایی تطابق داشته باشند و به لحاظ فنی نیز از استانداردهای لازم برخوردار باشند، برای عقد قرارداد نگارش به بخش قراردادها معرفی می شوند. به طرح هایی هم که استانداردهای لازم محتوایی و فنی را لحاظ ننمایند، توصیه های لازم به منظور ارتقاء سطح کیفی انتقال داده می گردد تا نویسنده طرح در صورت تمایل موارد مطرح شده را اصلاح نمایند.

در این راستا، 41 طرح (ذیل این طرح حمایتی) به معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی رسید که 7 طرح مشروط (منوط به بازنویسی بر اساس نظرات شورا) و دو طرح نیز مورد قبول واقع شد.

همچنین در شش ماه نخست سال جاری در طرح سازمان سینمایی مبنی بر حمایت از اعضای انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینمای ایران از 135 فیلمنامه نویس حمایت اجرا شده است.

گفتنی است در فاز اول طرح حمایت از فراوری فیلم های اقتباسی که با حمایت مستقیم بنیاد سینمایی فارابی صورت می پذیرد 26 طرح بر اساس 26 کتاب به معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی رسید که آثاری چون زیبا صدایم کن (فرهاد حسن زاده)، فیلمنامه نویس: کامبوزیا پرتوی، پلو خورش (هوشنگ مرادی کرمانی)، فیلمنامه نویس: ابراهیم فروزش، شطرنج با ماشین قیامت (حبیب احمدزاده)، فیلمنامه نویس: حبیب احمدزاده و دشتبان (احمد دهقان) فیلمنامه نویس: محمدرضا گوهری در این طرح برگزیده شد. فراخوان فاز دوم این طرح نیز تا انتها پاییز منتشر شده است.

*حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تحقیق و نگارش 24 فیلمنامه

در شش ماهه نخست سال 99، قرارداد تحقیق و نگارش 24 اثر منعقد شد. از بین این 24 فیلمنامه، 10 فیلمنامه در دست آنالیز/بازنویسی اولیه، یک فیلمنامه در مرحله بازنویسی فیلمنامه و 6 فیلمنامه در دست نگارش است و 7 فیلمنامه تحویل بنیاد سینمایی فارابی شده است.

بر اساس این خبر، فیلمنامه های در حال آنالیز/بازنویسی (تحقیق و نگارش) از ابتدای سال جاری تا انتها شهریور 99 با قید نام نویسنده یا کارگردان یا تهیه نماینده ای که با او قرارداد منعقد شده، عبارتند از:

افسانه نیست (تهیه نماینده: محمد پیرهادی- دفاع مقدس)، یعقوب لیث صفاری (نویسنده: مسعود جعفری جوزانی- تاریخ و تمدن)، زندگی دوگانه لیلا (نویسنده: احمدرضا معتمدی- اجتماعی)، نابغه ها (نویسنده: علی شاه حاتمی- کودک و نوجوان)، سلام بر ابراهیم (نویسنده: علی روئین تن- دفاع مقدس)، با هم بریم بهشت (تهیه نماینده: علی فرقانی و مرتضی اصفهانی- مقاومت)، حضرت خدیجه (س) (نویسنده: فرهاد توحیدی - تاریخ اسلام)، پنج گرم (نویسنده: علی موذنی - معناگرا)، عملیات ربات ها (نویسنده: علی عبدالعلی زاده- کودک و نوجوان)، دشمن عزیز (نویسنده: ماکان عاشوری- اجتماعی).

همچنین فیلمنامه پول لعنتی به نویسندگی مجید جوانمرد با موضوع اجتماعی در مرحله بازنویسی فیلمنامه است.

در شش ماهه نخست سال، فیلمنامه های آینده نگار (نویسنده: سپهر علی محمدلو- نوجوان)، ببرهای زخمی حکیمیه (نویسنده: حسام حیدری- کودک و نوجوان)، روز حضور (نویسنده: فریدون فرهودی- اجتماعی)، کووید20 (نویسنده: رضا مقصودی- اجتماعی)، تار و پود عشق (نویسنده: رهبر قنبری- معناگرا) و سفرنامه آهو (نویسنده: محمود آقابابایی پور- اجتماعی/دینی) در دست نگارش بوده اند.

فیلمنامه های تحویل داده شده شش ماهه نخست سال 99 عبارتند از: دسته دختران (نویسنده: منیر قیدی، دفاع مقدس)، برادران افتخاری (نویسنده: مرحوم سیامک شایقی- اجتماعی)، سیل (نویسنده: مهرشاد کارخانی، اجتماعی)، درخت (نویسنده: مهدی ودادی، اجتماعی)، حسن کچل (نویسنده: نادره ترکمانی، کودک و نوجوان)، زیارت از راه دور و نزدیک (سیدمهدی شجاعی، معناگرا)، مرشد (نویسنده: نیما جاویدی، اجتماعی)

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25504

به "اعلام آمار حمایت فارابی از فیلمنامه و طرح های سینمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمار حمایت فارابی از فیلمنامه و طرح های سینمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید