اعلام تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: دبیر ستاد تنظیم بازار از ادامه تامین کالاهای اساسی و ضروری در طرح نذورات هیات مذهبی تا 28 صفر اطلاع داد.

اعلام تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، محمدرضا کلامی در حاشیه نشست ستاد تنظیم بازار در جمع خبرنگاران بیان داشت: در جلسه امروز ستاد تصمیم گرفتیم مقادیر عرضه کالاهای ضروری و اساسی مانند گوشت قرمز، مرغ، روغن خام، شکر و برنج را از محل ذخایر با سهمیه های معین شده تا 28 صفر ادامه یابد.

وی گفت: از آنجا که مقرر شد هیات های مذهبی بعد از عاشورا نیز در قالب بسته های غذایی خشک و خام، این کالاها را در اختیار جامعه هدف قرار دهند تصمیم گرفتیم عرضه 30 هزار تن برنج، 30 هزار تن شکر، دو هزار تن گوشت قرمز، 10 هزار تن گوشت مرغ و 30 هزار تن روغن ادامه یابد.

دبیر ستاد تنظیم بازار همچنین اضافه کرد: با توجه به اینکه ارز واردات برنج به نرخ آزاد تغییر یافته و با این ارز مقادیر واردات برنج تاثیر منفی بر قیمت برنج داخلی ندارد و تهدیدی نیز برای فراوری نمایندگان داخلی به حساب نمی آید، تصمیم گرفتیم تا فرایند تامین کالای برنج همچنان استمرار یابد تا دچار کمبود و آسیب نشویم.

کلامی با بیان اینکه ممنوعیت واردات برنج همچنان سر جای خود قرار گرفته است گفت: قرار شد آن میزان از محموله های برنجی که قبل از 31 مرداد به بنادر کشور رسیدند و قبض انبار آنها این موضوع را تایید می نماید و نیز آن دسته از محموله های برنجی که ارز خود را قبل از این تاریخ دریافت کردند ترخیص آنها انجام و در بازار با نرخ نیمایی عرضه گردد.

دبیر ستاد تنظیم بازار درباره گوشت قرمز نیز اضافه کرد: قیمت دام زنده در مقایسه با سال 98 کاهشی است و قیمت مصرف نماینده نیز اینگونه است به طور نمونه قیمت یک کیلو گوشت مخلوط گوسفندی در میانگین کشوری 97 هزار تومان است؛ البته ممکن است دست و ران گوسفند گران تر باشد، زیرا کیفیت بالاتری دارد.

وی گفت: اگر چه به حمایت از فراوری و فراورینمایندگان اعتقاد داریم، اما اگر قطعاً خروج دام از کشور اتفاق بیفتد قیمت ها قابل کنترل نخواهد بود؛ بنابراین مصوب کردیم که شرکت پشتیبانی امور دام، ذخایر راهبردی خود را از محل فراوری داخل تامین کند که نرخ آن هم برای گوشت گوساله بسته بندی شده پنج قطعه ای 72 هزار و 500 تومان است که دولت با این نرخ خریداری می نماید و نرخ مصرف نماینده این کالا نیز زیر 80 هزار تومان است.

کلامی اضافه کرد: وقتی الزام کردیم که فولاد در بورس کالا عرضه گردد از دو منظر دچار آسیب بودیم یک آنکه آن مقادیر معین شده در بورس عرضه نمی شد؛ بنابراین برای تقاضاهای موجود، عرضه به اندازه کافی وجود نداشت، از اینرو کارگروه ویژه ای را متشکل از دادستانی، تعزیرات و سازمان حمایت معین کردیم تا شنبه هر هفته مقادیر عرضه در بورس را کنترل نمایند که اگر بر اساس مقادیر معین شده عرضه صورت نگیرد اعمال قانون می گردد.

دبیر ستاد تنظیم بازار ادامه داد: همچنین مقرر کردیم کسانی که عرضه در بورس را انجام ندهند در ابتدای امر اعمال قانون شوند، صادرات آنها متوقف گردد و تامین مواد اولیه برای آن واحد صورت نگیرد که اگر این سه ابزار جواب نداد واحد مختلف به دادستانی معرفی می گردد.

وی گفت: این اقدامات موجب شد در آخرین عرضه میلگرد هم کاهش نرخ رخ داد که البته در تیرآهن و میلگرد تخت نیز اینگونه بوده است ضمن اینکه برای حدود 30 هزار تن میلگرد، عدم جذب ثبت شد که نشان می دهد که این فرایند کاهشی منجر به ادامه کاهش نرخ ها خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22793

به "اعلام تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید