امکان برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی وجود ندارد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران مهدی عمرانلو، مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب سی و سوم در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، درباره برگزاری نمایشگاه کتاب از قالب حضوری به مجازی گفت: دوستان طی چند روز اخیر، مسائلی را درباره برگزاری نمایشگاه کتاب مطرح کردند. هر چند هر کاری مزیت و معایبی دارد، اما قطعا اگر این مسئله اجرایی می شد، مزایای فراوانی داشت. ابتدا به ساکن با برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی با مشکلاتی روبرو هستیم؛ زیرا هنوز زیرساخت های مناسب اینترنتی و ارائه سرویس به حجم زیادی از مشتریان وجود ندارد. حتی در کنار آن چگونگی اعمال خرید بن کتاب و بازدید از نمایشگاه هم مطرح است.

امکان برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی وجود ندارد

وی اضافه نمود: موضوع دوم درباره برگزاری نمایشگاه به شکل مجازی این است که برخی ها طی چند روز اخیر نمایشگاه کتاب ما را با نمایشگاه های جهان مقایسه می کنند و قصد الگوبرداری برای نمایشگاه مجازی را دارند، اما باید به صراحت خاطرنشان کرد: مگر چند نمایشگاه در سایر کشورها شاهد فروش هستیم؟ جز در نمایشگاه کتاب چند کشور خاورمیانه در سایر کشورها فروش وجود ندارد و باید این را بدانیم که نمایشگاه کتاب ما یک فروشگاه بزرگ است که در قالب مجازی امکان برگزاری ندارد.

مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب سی و سوم با بیان اینکه اهداف نمایشگاه یا سیاست های آن با برگزاری نمایشگاه مجازی در تضاد است، توضیح داد: همگان می دانند با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، موج و هیجان عجیب از کتابخوانی ایجاد می شد، اما با برگزاری مجازی این موج را از دست می دهیم و حتی ممکن است لطماتی هم داشته باشد.

عمرانلو در پاسخ به اینکه چنانچه نمایشگاه مجازی برگزار شود، شرایط در بخش خارجی چگونه خواهد شد، گفت: درباره بخش داخلی نکته حائز اهمیت این است که بانک اطلاعات دقیق، اطلاعات کامل از کتاب ها و خلاصه آنها به صورت تجمیع وجود ندارد تا مخاطب با مراجعه به آن اطلاعاتی از کتاب را کسب کند. حتی بانک اطلاعات خانه کتاب هم گاهی موارد مورد نیاز را ندارد.

وی اضافه نمود: اما در مورد کتاب های خارجی و لاتین، مسائل به اندازه کتاب های داخلی است. حتی شاید کار سخت تر باشد که مخاطب بخواهد کتابی بخواند یا خرید کند. چنانچه نمایشگاه مجازی برگزار شود نخستین لطمه به بخش کتاب های خارجی این است که اختصاص یارانه در نمایشگاه مجازی امکان پذیر نخواهد بود.

مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب سی و سوم درباره اینکه چه زمانی مناسب برای برگزاری نمایشگاه است، گفت: با توجه به اینکه آقای جوادی رئیس نمایشگاه مطرح کردند که نمایشگاه در فصل بهار برگزار نمی شود و هفته سوم تیر ماه نیز کنکور را خواهیم داشت مسلما خانواده ها در ماه مرداد پس از 6 ماه در خانه ماندن به مسافرت خواهند رفت و در ماه پایانی تابستان نیز امکانات تهویه مصلا، فضای برگزاری نمایشگاه کتاب را مهیای بازدید نمی کند. از این رو همه گزینه ها در نیمه اول سال از بین می رود و شاید بهترین گزینه آبان باشد؛ هر چند ممکن است برگزاری نمایشگاه در این تاریخ به کتابفروشی ها لطمه بزند.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19488

به "امکان برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید