اگر زانو درد دارید این ورزش ها را انجام دهید

به گزارش شیوا مارکت، برخی از ورزش ها می توانند فشار زیادی به مفاصل زانو وارد نمایند؛ اما ورزش هایی نیز وجود دارند که فشار چندانی به زانوهایتان وارد نمی نمایند.

اگر زانو درد دارید این ورزش ها را انجام دهید

به گزارش ، در خیلی از موارد، آسیب مفصل زانو، حاصل تکنیک های نادرست ورزشی است. به همین دلیل حتماً باید با پزشکتان مشورت کنید تا دستورالعمل های ورزشی مناسب شما را در اختیارتان بگذارد.

برای حل مشکل زانوهایتان (از هر نوعی) خیلی مهم است که وزنتان را کنترل کنید، چون یکی از علت های اصلی آسیب زانو مانند اوستئوآرتریت و یا التهاب رباط ها، داشتن اضافه وزن است. خوب است بدانید هر 5 کیلوگرم اضافه وزن چیزی در حدود 18 کیلوگرم به زانوهایتان فشار وارد می نماید.

شنا یکی از ورزش هایی است که تمام بدن را فعال می نماید و در ضمنً به زانوهایتان فشاری وارد نمی نماید؛ زیرا آب، از فشار وارد بر بدن می کاهد و با حمایت از زانو در برابر وزن بدنتان مانند ضربه گیری در برابر هرگونه فشار عمل می نماید

چاقی فقط معضلی از جنبه زیبایی ظاهری نیست و در واقع می تواند منجر به مسائلی در سلامت استخوانی و عضلانی نیز بگردد. حتماً می دانید که چاقی عامل عوارض و بیماری هایی مانند افزایش فشار خون، افزایش کلسترول، نارسایی قلبی، دیابت و افزایش قند خون، کبد چرب و آرتروز می باشد. به همین علت، مسائل زانو نباید باعث شوند از ورزش و تحرک اجتناب کنید. شما می توانید با انتخاب ورزش های کم شدت، بدون اینکه فشاری به زانوهایتان وارد کنید، از فواید ورزش بهره مند شوید.

زانو ها بخشی از بدن هستند که بیشترین تأثیر را از حرکات مکرر و فعالیت هایی مانند دویدن، پرش، فوتبال، تنیس، بسکتبال و یا هر فعالیت پُرشدت دیگری دریافت می نمایند؛ اما ورزش های کم شدتی که به زانوهایتان فشار وارد نمی نمایند دارای حرکاتی ملایم تر و کنترل شده تر هستند. البته این کاهش شدت باعث نمی گردد چنین ورزش هایی چربی نسوزانند و عرقتان را در نیاورند. بلکه اتفاقاً بعضی از آن ها می توانند ظرفیت هوازی و عضلانی تان را به خوبی به چالش بکشند و محک بزنند.

5 ورزشی که بر مفاصلتان تاثیر نمی گذارند

شنا یکی از ورزش هایی است که تمام بدن را فعال می نماید و در ضمنً به زانوهایتان فشاری وارد نمی نماید؛ زیرا آب، از فشار وارد بر بدن می کاهد و با حمایت از زانو در برابر وزن بدنتان مانند ضربه گیری در برابر هرگونه فشار عمل می نماید. شنا ورزشی است که ظرفیت هوازی و تنفسی تان را تقویت می نماید و در ضمنً بر عضلات و انعطاف پذیری بدنتان نیز مؤثر است. شما هر نوع شنایی می توانید انجام دهید و عضلات پایین تنه و بالاتنه خود را به چالش بکشید.

ورزش شنا بیشتر از هر نوع ورزش هوازی دیگری، گروه های اصلی عضلانی بدن را تمرین می دهد. تخمین زده می گردد نیم ساعت شنای بی وقفه می تواند چیزی بین 220 تا 270 کالری بسوزاند؛ بنابراین از جهت کالری سوزی نیز ایده آل است.

اگر شنا دوست ندارید، آکوا فیتنس (آیروبیک در آب) هم یک ورزش هوازی استقامتی است که معمولاً در استخر و تحت نظر مربی انجام می گردد. اکوا فیتنس مشابه کلاس های معمول ایروبیک است، اما در آب انجام می گردد و توان استقامتی شما را افزایش می دهد در حالی که شدت کمتری نسبت به ایروبیک در سالن دارد.

راه رفتن در آب احتیاجمند کوشش بیشتری است، بنابراین بیشتر کالری می سوزاند. در آکوا فیتنس، بدن برای تأمین انرژی مورد احتیاجش بیشتر سراغ ذخایر چربی می رود تا کربوهیدرات، یعنی چیزی مشابه اتفاقی که در ورزش های پُرشدت تر روی می دهد.

یک ساعت آکوا فیتنس تقریباً 250 کالری می سوزاند.

این هم یک ورزش کم شدت دیگر که با زانوهایتان کاری ندارد، اما تمرینی عالی است. پارو زدن به تمام قسمت های بدن احتیاج دارد، از بازو ها گرفته تا پا ها و در ضمنً عضلات شکم را نیز به چالش می کشد. احتیاجی نیست نزدیک به یک دریاچه یا رودخانه زندگی کنید یا حتماً یک قایق پارویی داشته باشید، در واقع می توانید به هر باشگاهی مراجعه نموده و از دستگاه پارویی شان بهره ببرید. این دستگاه ها اجازه می دهند مقاومت را طبق توان و ظرفیت خود تنظیم کنید و چند ست با استراحت هایی در میانشان تمرین کنید.

نیم ساعت پارو زدن با سرعت متوسط می تواند بین 260 تا 300 کالری بسوزاند.

اگر تا به حال باشگاه رفته باشید پس حتماً دستگاه الپتیکال را دیده اید که از دو صفحه که پا ها روی آن قرار می گیرند و دو دسته بلند تشکیل شده است. الپتیکال به شما اجازه می دهد یک ورزش کامل هوازی با شدت کم انجام دهید. تسمه قرقره های داخلی این وسیله، مانند ضربه گیری در برابر شدت هر یک از قدم هایی که برمی دارید عمل می نماید و همزمان بالاتنه تان نیز به خوبی فعال می گردد.

الپتیکال، عضلات پاها، باسن، شکم و بخش بالایی دو سر بازو، سه سر بازو و سینه را به کار می گیرد. یک ساعت ورزش با الپتیکال با شدت متوسط می تواند بین 550 و 650 کالری بسوزاند.

در یوگا به طور کلی شما در وضعیت های کششی متعددی قرار می گیرید که احتیاج به انعطاف بدنی دارند، اما چربی سوزی ندارند. ولی بعضی از انواع یوگا احتیاج به انرژی زیاد دارند، بنابراین می توانند به کاهش وزن یاری نمایند مانند آشتانگا یوگا (320 تا 400 کالری در عرض یک ساعت)، بیکرام یوگا (600 کالری در عرض یک ساعت) و یوگای قدرتی که به قدرت بدنی بیشتری احتیاج دارد (بین 300 تا 400 کالری در عرض یک ساعت).

همان طور که می بینید، زانودرد و مسائل زانو نمی توانند جلوی ورزش کردن، کاهش وزن و چربی سوزی شما را بگیرند. اگر حین ورزش دچار هرگونه ناراحتی می شوید، حتماً با پزشکتان این مسئله را مطرح کنید تا بهترین ورزش مناسب شما را توصیه کند.

منبع: تبیان

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8052

به "اگر زانو درد دارید این ورزش ها را انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر زانو درد دارید این ورزش ها را انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید