ایجاد حالت پنجم ماده در فضا برای اولین بار

به گزارش شیوا مارکت، ایرنا نوشت: محققان برای اولین بار در دنیا توانستند چگالش بوز- اینشتین (حالت پنجم ماده) را در شرایط میکروگرانشی مورد مطالعه قرار دهند.

ایجاد حالت پنجم ماده در فضا برای اولین بار

چگالش بوز- اینشتین که به عنوان حالت پنجم ماده شناخته می گردد، حالتی است که در آن یک گاز رقیق بوزون تا دمای منفی 273.15 درجه سانتیگراد که نزدیک به صفر مطلق است، سرد می گردد و در وضعیت گذار فازی قرار می گیرد. در این حالت کوانتومی، انرژی اتم ها بسیار کم شده و در حالتی نزدیک به توقف، به دام می افتند. این حالت ماده برای مطالعه ماهیت و رفتار ذرات، ایده آل است. محققان در این تحقیقات کوشش کردند با ایجاد این حالت ماده در شرایط میکروگرانشی، حداکثر زمان ممکن را برای انجام آزمایشات مختلف به دست آورند.

معمولا ایجاد حالت چگالش بوز- اینشتین مستلزم بهره گیری از تجهیزاتی به اندازه یک اتاق برای سردکردن اتم ها است. به همین علت محققان ابتدا نمونه کوچکی از این تجهیزات را به شکل یک تراشه حاوی اتم های روبیدیوم ساختند. سپس این تراشه درون یک راکت نهاده شد و در ماموریت MAIUS 1 تا ارتفاع 243 کیلومتری زمین پرتاب شد. در این اقدام دمای تراشه و محتوای آن تا منفی 273.15 درجه سانتیگراد کاهش یافت که کمترین دمای ثبت شده در دنیا محسوب می گردد. این راکت به مدت 6 دقیقه حداقل جاذبه را تجربه کرد. در این مدت محققان 110 طریق مختلف را که جاذبه روی فرایند به دام انداختن و خنک کردن اتم ها اثرگذار است و همچنین رفتار اتم ها در سقوط آزاد را مورد مطالعه قرار دادند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

5656

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1735

به "ایجاد حالت پنجم ماده در فضا برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد حالت پنجم ماده در فضا برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید