این شورت ورزشی رباتیک راه رفتن و دویدن را برای معلولین آسان تر می نمایند

به گزارش شیوا مارکت، اخیرا محققان یک اگزوسوییت رباتیک ساختند که راه رفتن و طی کردن مسافت های طولانی را برای افراد معلول آسان تر می نماید.

این شورت ورزشی رباتیک راه رفتن و دویدن را برای معلولین آسان تر می نمایند

اگزوسوییت (exosuit) یک پوشیدنی رباتی است که توانایی فیزیکی بخش هایی از بدن را بهبود داده و موجب حرکت سریع تر و راحت تر آن ها می گردد. این یک آرزوی دیرینه برای افرادی است که قدرت حرکتی ندارند.

این اگزوسوییت توسط محققانی از دانشگا های هاروارد امریکا، چونگ آنگ کره جنوبی و دانشگاه نبراسکا اوماها ساخته شده است. این محققان یک سیستم رباتیک نرم مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داده اند که به عنوان یک پوشیدنی اگزوسوییت استفاده می گردد.

افراد معلول با یاری این اگزوسوییت بدون مصرف کردن انرژی زیادی می توانند قدم بردارند و پاهای خود را حرکت دهند. در واقع، روباتیک به این افراد یاری می نماید انرژی لازم برای پیاده روی طولانی مدت را داشته باشند. حتی در بعضی موارد، امکان دویدن فرد وجود دارد.

محققان می گویند تازه اول راه هستند. این اگزوسوییت قابل حمل می تواند مفصل های ران افراد را تقویت کند تا بتوانند 1.5 متر در یک ثانیه پیاده روی و 2.5 متر در یک ثانیه دوندگی داشته باشند. این اگزوتیک قدرت راه رفتن افراد را 9.3 درصد و قدرت دویدن آن ها را 4 درصد بهبود می دهد.

برای افرادی که مسائل حرکتی دارند و هیچ توانی در مفصل ران و پاهای آن ها برای حرکت نیست؛ این مقدار پشرفته و بهبود بسیار ارزشمند است. این رباتیک طوری ساخته شده است که مانعی بر سر راه حرکت بیمار نباشد و از سوی دیگر وزن زیادی به او تحمیل نکند.

نسل آینده پوشیدنی های رباتیک

محققان سازنده این اگزوسوییت می گویند حرکات ورزشی بیماران با این دستگاه بسیار طبیعی و مثبت بوده است. مزیت استفاده از این اگزوسوییت، عدم ایجاد محدودیت و ممانعت برای بیماران است.

بیماران پس از پوشیدن این سیستم و 15 دقیقه راه رفتن، این سوال برایشان مطرح می گردد که آیا می توانند بدون این دستگاه خودشان پیاده روی نمایند. چون احساس می نمایند قدرت لازم به پاهای آن ها بازگشته است ولی به محض خاموش کردن دستگاه، پاها سنگین شده و قدم برداشتن آن ها بسیار کند می گردد.

پس از انتشار نتایج این تحقیق، سازمان های گوناگونی به فکر استفاده از این دستگاه اگزوسوییت افتاده اند. برای نمونه، مدیران پروژه دارپا که اتاق فکر نظامیان پنتاگون است، می خواهند از این سیستم برای سربازان خود استفاده نمایند تا مسیرهای طولانی تری پیاده روی نمایند.

تیم سازنده این شورت رباتیک اعتقاد دارند نسل جدیدی از پوشیدنی های هوش مصنوعی را طراحی کردند که در کنار رابط های کامپیوتری - مغزی انسان مانند پروژه Neuralink ایلان ماسک می توانند بهترین کارایی را بدهند.

بخش عظیمی از حرکت پاها و دست ها براساس فرمان های مغزی و هماهنگی مغز با بخش های مختلف بدن است. بنابراین؛ استفاده از یک رابط مغزی و دستگاه اگزوسوییت ساخته شده می تواند جهش بزرگی در حرکت معلولین باشد.

منبع

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: یک پزشک
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9638

به "این شورت ورزشی رباتیک راه رفتن و دویدن را برای معلولین آسان تر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این شورت ورزشی رباتیک راه رفتن و دویدن را برای معلولین آسان تر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید