بانک انگلیسی به دلیل نقض تحریم های ایران جریمه می پردازد

به گزارش شیوا مارکت، تهران - خبرنگاران - بانک انگلیسی استاندارد چارترد که به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شده، پذیرفته است که برای حل و فصل تحقیقات مربوط به این اتهام چند صد میلیون دلار بپردازد.

بانک انگلیسی به دلیل نقض تحریم های ایران جریمه می پردازد

به گزارش بامداد دوشنبه خبرنگاران به نقل از روزنامه گاردین، بانک استاندارد چارترد که مقر آن در لندن بوده اما بیشتر فعالیت های آن بر آسیا متمرکز است، میخواهد به تحقیقات چندساله پیرامون اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران از سوی این بانک خاتمه دهد.

براساس توافق این بانک با دولت آمریکا، استاندارد چارترد می تواند برای دور ماندن از اقدامات تنبیهی واشنگتن جریمه بپردازد اما مهلت این توافق تا چهارشنبه این هفته به خاتمه می رسد.

این بانک هفته گذشته اظهار داشت که مبلغ 900 میلیون دلار را برای پرداخت جریمه های آمریکا و همچنین جریمه های دولت انگلیس کنار گذاشته اما بیشتر این مبلغ مربوط به نقض ادعایی تحریم های واشنگتن است.

تحقیقاتی که دولت آمریکا درباره استاندارد چارترد انجام می داد مربوط به فعالیت های این بانک بین سال های 2007 و 2014 می شد که به گفته مقام های آمریکایی ناقض تحریم های کاخ سفید علیه ایران بوده است.

این بانک پیشتر نیز برای حل و فصل ادعاهای مشابهی که مربوط به فعالیت های سال 2001 تا 2007 بوده مبلغ 667 میلیون دلار به عنوان جریمه پرداخت نموده است.

مهلت نهایی توافق حل و فصل میان دولت آمریکا و این بانک که چند بار تاکنون تمدید شده بود، در 11 فروردین ماه امسال به خاتمه می رسید اما واشنگتن 10 روز دیگر آن را تمدید کرد.

سال گذشته تارنمای خبری بلومبرگ گزارش داد که دولت آمریکا جریمه ای نزدیک به 1.5 میلیارد دلار برای بانک استاندارد چارترد در نظر گرفته است.

رقم این جریمه احتمالی در آن موقع به طور دقیق تعیین نبود اما بلومبرگ اظهار داشت که برمبنای نامه نگاری میان مقام های این بانک و نهادهای نظارت و تنظیم مقررات آمریکا، این مبلغ 1.5 میلیارد دلار تخمین زده شد.

آمریکا در دهه های اخیر با تکیه بر نقش دلار در اقتصاد جهانی، در مواردی تحریم هایی را به شرکت ها و بانک های دیگر کشورها تحمیل نموده است.

این در شرایطی است که به اذعان مقام های پیشین این کشور و کارشناسان مالی، استفاده مکرر از این ابزار، تاثیرگذاری آن را به تدریج به سطح نازلی رسانده است.

جَرِت بلانک مسئول پیشین هماهنگی امور برجام در وزارت خارجه آمریکا، پیش از این در گفت وگو با خبرگزاری بلومبرگ گفته بود: احتمال می رود زمانی برسد که دولت های خارجی و بازیگران بخش خصوصی، ما را نادیده بگیرند.

وی ادامه داد: دولت به نوعی مست قدرت تحریم ها شده، اما آنچه نمی فهمد این است که این ابزار، محدود و شکننده است.

شبد**9416**1379

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4736

به "بانک انگلیسی به دلیل نقض تحریم های ایران جریمه می پردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک انگلیسی به دلیل نقض تحریم های ایران جریمه می پردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید