دویچه وله: اینستکس برای ایران مانند باروت خیس است

به گزارش شیوا مارکت، شبکه دویچه وله در گزارشی نوشت، سازوکار فعلی اینستکس کارایی چندانی ندارد و اگر بخواهد بر اقتصاد ایران تأثیرگذار باشد نیازمند حمایت روسیه و چین و تزریق میلیاردها یورو به این سازوکار است.

دویچه وله: اینستکس برای ایران مانند باروت خیس است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روز آدینه مقاله ای در پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله منتشر شد که به آنالیز میزان اثرگذاری ساز و کار موسوم به اینستکس در دور زدن تحریم های آمریکا پرداخت.

دویچه وله اینستکس را که توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران ایجاد شده، به باروت خیس تشبیه کرد و نوشت تا کنون این سازوکار، محدود به دارو و موادغذایی بوده که در حالت عادی نیز شامل تحریم های آمریکا نمی گردد.

این پایگاه خبری آلمانی نوشت، تا کنون تنها چند میلیون یورو به اینستکس تزریق شده است تا شرکت های اروپایی بتوانند بدون مبادله مستقیم پول، به ایران کالا صادر نمایند.

تحلیل گران معتقدند حتی اگر طبق میل بروکسل ابعاد این مکانیسم بزرگتر گردد، در جلوگیری از آسیب جدی به اقتصاد ایران ناکام خواهد ماند.

یکی از تحلیل گران غرب به دویچه وله گفت: در این مرحله، [اینستکس] حتی به تبدیل شدن به مکانیسمی معنادار برای حفظ تبادلات بشردوستانه بین ایران و اروپا، نزدیک هم نشده است.

او گفت برای بازگشت تهران به شرایط مالی در زمان حصول توافق هسته ای سال 2015 باید میلیارد ها یورو به این سازوکار وارد گردد.

وی اضافه نمود ورود و حمایت قدرت هایی مثل چین و روسیه به این سازوکار لازم است.

مقامات تهران خواستار گسترش اینستکس برای پوشش دادن تبادلات نفتی هستند و اهمال اروپایی ها در تأمین آن، افزایش غنی سازی اورانیوم توسط ایران را در پی داشته است.

سوزان مالونی تحلیلگر امور ایران در مؤسسه بروکینگز در این باره گفت، ایران با عبور از بعضی از محدودیت های برجام، کوشش می نماید تا پاسخ ایالات متحده و دیگر طرف های ذی نفع را بسنجد. اینکه دولت بی ثبات ایالات متحده را بسنجید و مقداری هم اضطرار به دیگر طرف های توافق وارد کنید، روش بسیار مؤثری است.

روز چهارشنبه، ناتالی توچی یکی از مشاوران فردریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علی رغم تهدیدهای آمریکا گفت درصورت یاری روسیه می توان نفت را هم به این سازوکار اضافه نمود.

او در مصاحبه با یورونیوز گفت: ایده ما این است که مثلثی بین اتحادیه اروپا، روسیه که یکی از صادرنمایندگان انرژی به اروپا است و ایران ایجاد گردد.

با این حال چنین کاری بدون شک خشم ترامپ را در پی خواهد داشت. او همین حالا نیز بارها اتحادیه اروپا را تهدید نموده است شرکت هایی که با اینستکس همکاری نمایند مورد تحریم قرار خواهد داد.

اندریاس شویتزر مدیر یک گروه مشاوره بازرگانی در لندن به دویچه وله گفت: برای آمریکا، اضافه نمودن نفت به اینستکس، به مثابه اعلام استقلال توسط اروپا خواهد بود.

او گفت اروپا می تواند استقلال سیاسی و مالی خود را حفظ کند اما باید بتواند ضربات وارده از سوی آمریکا را نیز تحمل کند.

وی اضافه نمود در نهایت شرکت های متوسط و کوچک اروپایی بیشترین سود را از این سازوکار خواهند برد. اما شرکت های بزرگ که در معرض دید آمریکا قرار دارند برای معامله با ایران خطر نمی نمایند.

روز پنج شنبه اتحادیه اروپا بیان کرد سه 7 کشور دیگر نیز به 10 کشور عضو اتحادیه اروپا که در سازوکار اینستکس وارد شده اند اضافه نموده می گردد و متعاقباً کشورهای غیر عضو نیز به این طرح می پیوندند.

م

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7694

به "دویچه وله: اینستکس برای ایران مانند باروت خیس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دویچه وله: اینستکس برای ایران مانند باروت خیس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید