بیوگرافی محمد البرادعی ، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش شیوا مارکت، محمد البرادعی سیاست مدار مصری است که در 17 ژوئن 1942 (27 خردادماه 1321) در شهر الدقی مصر به جهان آمد. بیوگرافی محمد البرادعی را بخوانید.

بیوگرافی محمد البرادعی ، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی

آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه سیاست مداران ممکن است برای خیلی ها جذاب باشد. محمد البرادعی سیاستمداری مصری است که برنده جایزه صلح نوبل شد. با هم نگاهی به بیوگرافی محمد البرادعی می اندازیم.

بیوگرافی محمد البرادعی

محمد مصطفى البرادعی در 17 ژوئن 1942 (27 خردادماه 1321) در شهر الدقی مصر به جهان آمد. وی سیاست مدار و حقوقدان مصری است و از سال 1997 تا 2009 در سمت دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت کرده است. پدرش مصطفی وکیل و رئیس سابق کانون وکلای مصر بوده است. او در سال 1962 با مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه قاهره دانش آموخته شد. او از چهره های شناخته شده اصلاح طلب و از مخالفان سرشناس دولت مصر است که در اعتراضات ژانویه 2011 در مصر شرکت داشت و از سوی احزاب اپوزیسیون به عنوان نماینده معترضان برای مذاکره با دولت مصر مشخص شده بود.

ازدواج

محمد البرادعی با عایده الکاشف آموزگار ورزش مدرسه بین المللی وین ازدواج نمود. حاصل ازدواج آنان یک پسر و دختر به نام های لیلی و مصطفی می باشد. دخترش لیلی حقوقدان و پسرش مصطفی مدیر یک ایستگاه تلویزیونی در لندن می باشد. خانواده تا سال 2009 در لندن سکونت داشتند و بعد از سرنگونی رژیم حسنی مبارک به مصر بازگشتند.

فعالیت های سیاسی

محمد البرادعی در سال 1964 به عنوان کارمند وزارت امور خارجه در بخش اداره هیئت مشغول به کار گشت و بعد از مدتی به عنوان نمایندگی هیئت دائمی مصر در سازمان ملل به ژنو و نیویورک سفر نمود. در سال 1974 مدرک دکترای خود را در رشته حقوق بین الملل از دانشگاه نیویورک دریافت کرد. در همان سال به عنوان مشاور و دستیار وزیر امور خارجه وقت مصر، اسماعیل فهمی و سپس به عنوان مسئول حقوق بین الملل در مؤسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد تا سال 1980 مشغول بکار بوده و سپس مجددا به مصر بازگشته و از سال 1981 تا 1987 استاد حقوق بین الملل در دانشگاه حقوق نیویورک مشغول به تدریس بوده است.

او دستاوردهای خود را حاصل تحقیقات و تجربه کاری به عنوان استاد دانشگاه و هم مقام ارشد در سازمان ملل متحد در زمینه های حفظ صلح و توسعه بین المللی، و قوانین بین المللی، سازمان های بین المللی، کنترل تسلیحات و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بصورت هزاران مقاله و کتاب تألیف کرده است.

محمد البرادعی در سال 1985 به آژانس بین المللی انرژی اتمی پیوست. در اوایل به عنوان رایزن حقوقی آژانس و سپس در سال 1993 او معاون مدیر کل امور خارجی آژانس ارتقاء یافت. او در یکم سپتامبر سال 1997 پس از رقابت با هانس بلیکس سوئدی با کسب 33 رأی از مجموع 34 رأی هیئت اجرائی آژانس به مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب گشت. در سپتامبر سال 2001 برای بار دوم و سپتامبر 2005 برای بار سوم انتخاب گشت.

معاون رئیس جمهور در امور روابط بین الملل

چند بعد از شایعاتی مبنی بر مشخص البرادعی به نخست وزیری دولت موقت، عدلی منصور طی حکمی حازم الببلاوی را به عنوان نخست وزیر و محمد البرادعی را به عنوان معاون رئیس جمهور در امور روابط بین الملل مشخص نمود. به دنبال شدت دریافت اعتراضات حامیان محمد مرسی، در روز چهاردهم اوت 2013 و کشتار جمع زیادی از معترضان از طریق ارتش، البرادعی از سمت معاونت امور بین الملل رئیس جمهور استعفا کرد.

برنده جایز نوبل صلح

در اکتبر سال 2005، محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل با آژانس بین المللی انرژی اتمی به دست آورد و جایزه اعطا شده به آژانس و مدیر خود را در به رسمیت شناختن کوشش های اجرا شده در بخش خود را برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای است.

مجله اینترنتی خبرنگاران

تور کانادا: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24864

به "بیوگرافی محمد البرادعی ، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی محمد البرادعی ، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید