تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت تر می گردد

به گزارش شیوا مارکت، مدیر کل محیط زیست خراسان شمالی از ارائه پیشنهاد ارتقای مناطق شکار ممنوع این استان به مناطق حفاظت شده اطلاع داد.

تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت تر می گردد

علی اصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اظهار کرد: در این استان چهار منطقه شکار ممنوع وجود دارد که پیشنهاد ارتقای این مناطق به مناطق حفاظت شده ارائه شده است.

وی اضافه نمود: با ارتقای این مناطق، کریدور زیست گاه حیات وحش در این استان به طور کامل برقرار شده و حیات وحش به راحتی می توانند تردد نمایند.

مطهری با اشاره به اینکه کریدور حیات وحش می تواند تنوع ژنتیکی را مناسب تر کند، ادامه داد: اگر زیستگاه های حیات وحش به صورت جزیره ای باشند، فراوری مثل آنها درون خانوادگی می گردد که بر روی حیات وحش متولد شده تاثیرگذار خواهد بود.

وی اظهار کرد: زمانیکه حیات وحش با ایجاد کریدور بتوانند به راحتی تردد و رفت و امد نمایند، تنوع زیستی بهتری به وجود خواهد آمد.

این مقام مسئول اعلام کرد: در حال حاضر این کریدور در استان وجود دارد و مناطق تحت حفاظت قرار دارند.

پارک های ملی و مناطق زیست محیطی خراسان شمالی، با برخورداری از قابلیت های طبیعی، صندلی ارزنده ای برای طبیعت گردی دارد و در این میان، مناطق زیر مدیریت محیط زیست، جذابیت بیشتری برای جذب گردشگران و مسافران نوروزی دارند.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از منابع خبری رسمی، خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور با داشتن اقلیم مدیترانه ای، تفاوت چشمگیری با استان های مجاور خود از نظر برخورداری از مواهب طبیعی کوهستان و جنگل دارد و از آن به عنوان دروازه شمالی ورود به خراسان بزرگ یاد می گردد.

در این استان مناطقی مثل بجنورد و شیروان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، مانه و سملقان و اسفراین دارای آب و هوای معتدل و جاجرم و گرمه هم دارای آب و هوای کویری هستند.

پوشش گیاهی در خراسان شمالی هم با توجه به آب و هوای آن به طرز چشمگیری متنوع و متغیر است به طوری که در این منطقه رودخانه ها و جنگل های ریزبرگ ارس به همراه بیابان ها و مراتع ضعیف به فاصله کمی از هم مشاهده می گردد.

خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ و کوه شاه دنیا در جنوب بوده و در مجموع سرزمینی کوهستانی با دشت های حاصلخیز در میان کوه ها است.

پارک ملی ساریگل با بیش از هفت هزار هکتار وسعت، در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اسفراین واقع است و دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است.

از جمله گیاهان این منطقه می توان به ارس، زرشک، زالزالک، کرکو، انجیر وحشی، گردو، باریجه، درمنه، کلاه میر حسن، گون، شیر خشت، نسترن وحشی، چوبک و کنگر اشاره نمود.

ساریگل یکی از زیستگاه های اصلی قوچ و میش اوریال است. جانوران دیگری نظیر پلنگ، بز و پازن، کفتار، گرگ، گربه، پالاس، گربه وحشی، آهو، کبک، تیهو، هما، کرکس، چکاوک، سهره، عقاب طلایی، بالابان، انواع سارگپه، افعی، کفچه مار و تیر مار در این منطقه زیست می نمایند.

منطقه حفاظت شده ساریگل با مساحت بیش از 21 هزار هکتار در غرب پارک ملی ساریگل و در پنج کیلومتری شرق اسفراین قرار گرفته است و این منطقه دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است.

حدود 200 گونه گیاهی از جمله ارس، زالزالک، انجیر وحشی، گردو، بید، سنجد، زرشک، نسترن کوهی، شیر خشت، چوبک، فرفیون، کنگر، زنبق، گاو زبان و پامچال در منطقه شناسایی شده اند و گیاه دارویی و صنعتی باریجه به وفور در منطقه یافت می گردد.

ساریگل، زیستگاه یکی از اصیل ترین و زیباترین پستانداران ایران یعنی قوچ و میش اوریال است. از دیگر گونه های مهم جانوری منطقه می توان به پلنگ، بز و پازن، گرگ، روباه معمولی، گربه پالاس، سمور سنگی، سنجاب زمینی، تشی، کبک، تیهو، بلدرچین، هما، دال، سنقر، بالابان، شاهین، دلیجه، مار افعی، کفچه مار و تیر مار اشاره نمود.

پارک ملی سالوک با بیش از هشت هزار هکتار وسعت، در شمال غربی اسفراین قرار گرفته است و دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است. از گونه های گیاهی منطقه می توان به کلاه میرحسن، گون، زالزالک، زرشک، نسترن وحشی، گوجه وحشی، انجیر، کما، کلاغک، زیره و انواع لاله ها اشاره نمود.

قوچ و میش اوریال و پازن و بز در کوهستان ها از جانوران شاخص منطقه به شمار می آیند و دیگر گونه های مهم جانوری منطقه شامل پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشی است.

منطقه حفاظت شده سالوک با بیش از 11 هزار هکتار وسعت، در غرب پارک ملی سالوک و در شمال غربی اسفراین قرار گرفته است و دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است.

گونه گیاهی غالب منطقه درمنه است که به همراه جنگل های پراکنده ارس و کونه هایی مانند زرشک، گون، کلاه میر حسن، ریش بزی، نسترن وحشی، آنقوزه، باریجه و انجیر پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد.

گونه های مهم جانوری منطقه هم شامل آهو، قوچ و میش اوریال، بز و پازن، گرگ، پلنگ، کفتار، شغال، سمور سنگی، سنجاب زمینی، روباه معمولی، کبک، تیهو، جغد، انواع سهره و چکاوک است.

منطقه حفاظت شده قرخود با 43 هزار هکتار گستره در منتهی الیه شرقی جنگل های خزری و در غرب شهرستان مانه و سملقان قرار گرفته است و منطقه دارای اقلیم مدیترانه ای تا نیمه مرطوب معتدل است.

در دامنه های جنوبی رشته کوه های قرخود گونه های گیاهی نظیر گونه های ارس، زرشک، درمنه، گون، چمن، پری، شور اسفناج کوهی، باریجه و کنگر می روید و دامنه های شمالی دارای پوشش گیاهی با غنای بیشتر شامل گونه هایی مانند کرکو، سیاه تلو، ازگیل، زالزالک، تاغ، گلابی وحشی، تنگرس، قیچ، بارهنگ و زنبق است.

226 گونه جانوری در منطقه شناسایی شده است که مهم ترین این گونه ها عبارتند از آهو، قوچ و میش اوریال، بز و پازن، پلنگ، خرس قهوه ای، گربه وحشی، کبک دری، هما، شاهین، شاه باز، لاک پشت و افعی است.

قرخود به دلیل رویشگاه های گیاهی و زیستگاه های جانوری خود دارای ارزش فراوانی است. دامنه ارتفاعی یکهزار تا 2 هزار و 700 متر، دما و بارندگی متوسط سالیانه 9 درجه سانتیگراد و 660 میلیمتر، منطقه را دارای اقلیم مدیترانه ای تا نیمه مرطوب معتدل نموده است.

قله های مرتفع و به هم پیوسته با یخچال های دائمی، صخره های بزرگ، دره ها و آبشارها متعدد، دشت های کم و پیش وسیع، جنگل ها و مراتع زیبا، غارهای کوچک و بزرگ، چشمه های فراوان، تنوع زیستی گیاهی و جانوری، آثار تاریخی، جلوه های بدیع و کم نظیر و مجاورت با جاده اصلی مشهد - گرگان، بیانگر قابلیت بالای قرخود در جلب گردشگران است.

منطقه حفاظت شده گلول و سرانی، ناحیه ای کوهستانی در 85 کیلومتری شمال شیروان است که با کشور ترکمنستان هم مرز است. مساحت این منطقه بیش از 18 هزار هکتار است. گونه هایی چون ارس، کرکو، قره قات، تنگز، شیر خشت و نسترن وحشی، پوشش گیاهی عمده منطقه را تشکیل می دهند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت با حدود 84 هزار و 435 هکتار در حدود 10 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان جاجرم قرار گرفته است. تاکنون 120 گونه گیاهی از جمله بابونه سفید، خارشتر کاکوتی، اشنیان، اسپند، گل جالیزی، درختچه های گز و تاغ، شور، زنبق و درمنه شناخته شده است.

یوزپلنگ، آهو، قوچ و میش، تشی، گرگ، روباه، شغال، گربه وحشی، کفتار، گراز، سارگپه، سلیم شنی، چکچک، چاخلق، هوبره، جغد کوچک، سنگ چشم خاکستری، دم سرخ، کوکر شکم سیاه، غراب، مار شاخدار(افعی)، تیر مار، بزمجه و لاک پشت آسیایی است.

استان خراسان شمالی با بیش از 28 هزار کیلومتر مربع وسعت در شمال شرق کشور قرار گرفته است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7916

به "تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید