تلاش صنعت هوانوردی برای ارائه فناوری های زیست سازگار

به گزارش شیوا مارکت، صنعت هوانوردی شاهد گسترش تلاش برای سازگاری با محیط زیست است و ابداعاتی مانند هواپیماهایی که انتشار کربن را کاهش می دهند یا هواپیماهای الکتریکی که با سوخت پایدار کار می کنند را به خود می بیند.

تلاش صنعت هوانوردی برای ارائه فناوری های زیست سازگار

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، صنعت هوانوردی برای سازگاری با محیط زیست و برطرف کردن مسائل کنونی، راه چاره های بسکمک را در پیش گرفته اما بسکمک از مدافعان محیط زیست باور دارند که شاید این راه چاره ها کارساز نباشند.

گزارش های آژانس محیط زیست اروپا (EEA) نشان می دهد که صنعت هوانوردی، عامل سه درصد انتشار کربن در جهان است و جهان نیز امواج گرما، آتش سوزی و طوفان هایی را تجربه می کند که روز به روز شرایط بدتری را پیش می آورند.

دوام، نکته ای مهم در حوزه فناوری های صنعت هوانوردی است و سازندگان این گونه فناوری ها تلاش می کنند تا محصولاتی بادوام تر از پیش ارائه دهند.

برخی از فعالان محیط زیست به نقد برنامه هایی پرداخته اند که با عنوان سبزشویی(greenwash) شناخته می شوند و ادعا می کنند که کمک های زیادی برای کاهش خسارت های ناشی از سوخت هواپیما وجود ندارد. سبزشویی، واژه ای است که به دورویی انسان های به ظاهر دوستدار محیط زیست اشاره می کند و ادعا دارد که این افراد با نام حمایت از محیط زیست، به آن صدمه می زنند.

پاول استین(Paul Stein)، مدیر ارشد فناوری شرکت رولز رویس(Rolls-Royce) گفت: صنعت هوانوردی برای بهبود دوام محصولات، تحت فشار زیادی قرار گرفته است. فرودگاه ها نیز تلاش می کنند تا سوخت های بادوام را بیشتر در دسترس قرار دهند و موتورهای کارآمدتری را به کار ببرند.

کاهش انتشار کربن

صنعت هوانوردی متعهد شده که تا سال 2050، میزان انتشار کربن را تا 50 درصد کاهش دهد. این صنعت در انگلیس، فراتر از این تعهدات پیش رفته و قصد دارد تا همین تاریخ، میزان انتشار کربن را به صفر برساند.

شرکت ایرباس(Airbus) در نمایشگاه هوایی سنگاپور(سنگاپور Airshow)، از یک مدل جدید هواپیما برای آینده رونمایی کرد که بال ها و ساختار متفاوتی دارد. نمونه ابتدایی این هواپیمای موسوم به ماوریک (Maveric)، دو متر طول و سه متر عرض دارد و در ساخت آن، اصول ایرودینامیک بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. ایرباس امیدوار است که این مدل جت بتواند مصرف سوخت را نسبت به مدل های کنونی، تا 20 درصد کاهش دهد.

شرکت فرانسوی- ایتالیایی ای تی آر(ATR) نیز تمایل خود را به ارائه هواپیمایی ابراز کرده که 40 درصد کمتر از هواپیماهای دیگر، سوخت مصرف می کند. ابداع این هواپیما، تعادلی را میان مصرف سوخت و سرعت به نمایش می گذارد.

سرعت کند راه چاره ها

در راستای کاهش آسیب به محیط زیست، گام هایی نیز برای تولید هواپیماهای الکتریکی برداشته شده است. شرکت مهندسی ماگنیکس(magniX)، نخستین هواپیمای تمام الکتریکی جهان را طراحی کرده و آزمایش های پرواز آن را در کانادا انجام داده است.

شرکت سوئیسی اسمارت فلایر(Smartflyer) نیز یک هواپیمای هیبریدی-الکتریکی ابداع کرده که برای استفاده چهار سرنشین طراحی شده و قرار است نخستین پرواز آن در سال 2022 صورت بگیرد. این هواپیما، سر و صدای کمتری دارد و به خاطر استفاده از سوخت های کم هزینه، استفاده از آن نیز با هزینه کمتری صورت می گیرد.

با وجود تصمیم گیری برای انجام دادن چنین پروژه هایی، آلدو مونتاناری(Aldo Montanari)، مدیر روابط کاربری این شرکت متذکر شد که چنین پروژه هایی، با سرعت انجام نخواهند شد.

وی در این باره گفت: فشار چنین پروژه هایی، بسیار زیاد است و من باور دارم که صاحبان صنایع این موضوع را درک کرده اند که انجام دادن این پروژه ها، زمان می برد و طی یک سال عملی نیست.

سوخت های زیستی، یکی از روش های اصلی کاهش انتشار کربن هستند که مورد توجه صنعت هوانوردی قرار گرفته اند و چندین فرودگاه در سال های اخیر با استفاده از این سوخت ها، پروازهای تجاری را انجام داده اند. مشکل اینجاست که سوخت های زیستی، هزینه ای بیش از سوخت های معمولی به همراه دارند.

به رغم تمام تلاش های اجرا شده در این زمینه، مدافعان محیط زیست، صنعت هوانوردی را متهم کرده اند که حرکت بسیار آهسته ای دارد زیرا شواهد بیشتری در مورد پیامدهای مخرب تغییرات آب و هوایی به چشم می خورد.

دوی زلوک(Dewi Zloch)، از فعالان حوزه اقلیم و انرژی گفت: ارائه هواپیماهای بادوام، به زمان بسیار زیادی نیاز دارد. اجرای راه چاره های حوزه فناوری، دهه ها به طول خواهد انجامید.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16042

به "تلاش صنعت هوانوردی برای ارائه فناوری های زیست سازگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش صنعت هوانوردی برای ارائه فناوری های زیست سازگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید