تهیه پرونده ثبتی قلعه شمیل در استان هرمزگان

به گزارش شیوا مارکت، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان از تهیه پرونده ثبتی قلعه شمیل برای ثبت در فهرست آثار ملی اطلاع داد.

تهیه پرونده ثبتی قلعه شمیل در استان هرمزگان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، عباس نوروزی معاون میراث فرهنگی این استان، امروز یکشنبه 28 مرداد با اشاره به این که گام اول در تمام امور مطالعاتی و پژوهشی و انجام اقدامات مرمتی در هر اثر، ثبت آن اثر می باشد، گفت: قلعه شمیل از قلعه های شاخص استان هرمزگان است که نسبت به شرایط محیطی منطقه احداث شده است.

او با بیان اینکه نوع معماری قلعه متشکل از قلعه و دستکن است، اضافه کرد: عموماً در استان هرمزگان دستکن ها بدون قلعه بوده و این نوع بنا در نوع خود منحصر به فرد است.

نوروزی در مورد دستکن موجود در قلعه این طور ادامه داد: گرچه در قلعه لشتان نیز دستکن وجود دارد اما نه برای سکونت بلکه از آن برای ایجاد آب انبار و گور استفاده می شده است.

معاون میراث فرهنگی در مورد قدمت بنا نیز گفت: پژوهش های صورت گرفته نشان می دهد که این قلعه در چندین دوره مورد استفاده قرار گرفته و احتمال می رود قدمت این اثر بیش از دوره صفوی باشد.

نوروزی تاکید نمود: در صورت ثبت این اثر در فهرست آثار ملی، نسبت به اکتشافات باستان شناسی و مرمت آن اقدام خواهد شد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10170

به "تهیه پرونده ثبتی قلعه شمیل در استان هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه پرونده ثبتی قلعه شمیل در استان هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید