توقف کلیه پروازهای روسیه به گرجستان

به گزارش شیوا مارکت، رئیس جمهوری روسیه در پی وخامت اوضاع داخلی در گرجستان و درگیری بین مخالفان و دولت این کشور، با هدف تامین امنیت جان شهروندان روس، بطور موقت کلیه پروازها از سراسر خاک روسیه به گرجستان را متوقف اعلام نمود.

توقف کلیه پروازهای روسیه به گرجستان

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین بیان کرد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز آدینه دستور داد تا به طور موقت کلیه پروازهای هوایی از جمله، هواپیماهای مسافربری از سراسر خاک فدراسیون روسیه به خاک گرجستان متوقف گردد.

در متن این دستور یادآوری شده است که به آژانس های مسافرتی و اپراتورهای توریستی توصیه شده تا در زمان اجرای این ممنوعیت از هر نوع اقدام توریستی در جهت انتقال شهروندان روسی به گرجستان ممانعت نمایند.

پوتین دولت روسیه را نیز موظف نموده تا اقدامات لازم برای بازگرداندن اتباع روسی که در حال حاضر در خاک گرجستان به سر می برند را انجام دهد.

دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه شب گذشته در جمع خبرنگاران بیان کرد که ممنوعیت تمامی پروازها از روسیه به گرجستان تا زمانی که وضعیت پیرامون تامین امنیت شهروندان روسی در این کشور تحت کنترل قرار نداشته باشد ادامه خواهد داشت.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور روسیه نیز شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی بیان کرد که این اقدام مسکو به این دلیل بوده که دولت گرجستان نمی تواند امنیت توریست های روسی در این کشور را تامین کند. در همین رابطه به شهروندان روسی توصیه می گردد تا به خاطر حفظ امنیت خودشان از سفر به گرجستان خودداری نمایند.

وی در تفسیر بحران داخلی کنونی در گرجستان و درگیری ها بین مخالفان و دولت این کشور، گفت مقامات تفلیس نشست مجمع بین مجلسی تشکیل داده و از هیئت نمایندگی روسی دعوت کردند. بعد خودشان ترسیده و شروع به تیراندازی به سمت مخالفان کردند. قوانین داخلی را فراموش نموده و بعد روسیه را مقصر همه چیز معرفی می نمایند.

تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در تفلیس، پایتخت گرجستان روز آدینه نیز همچنان ادامه داشت. نیروهای پلیس این کشور بیش از 300 نفر از معترضین به شرکت هیئت نمایندگی روسیه در نشست مجمع بین مجلسی را، به خاطر جرایمی از جمله، به برهم زدن نظم عمومی، حمله به ماشین پلیس و آسیب رساندن به اموال عمومی بازداشت کردند.

لازم به یادآوری است که روز پنج شنبه در مراسم شروع به کار بیست و ششمین نشست مجمع عمومی بین مجلسی سرگئی گاوریلوف رئیس هیات نمایندگی روسیه برای ایراد سخنرانی در جایگاه ریاست مجلس گرجستان نشست. این مسئله باعث نارضایتی نمایندگان احزاب مخالف در این کشور شد. آنها این نشست را برهم زدند، آب به صورت سیاستمدار روس پاشیده و کوشش کردند تا مدارک و اسناد وی را پاره نمایند. این اعتراضات به بیرون از مجلس نیز رسیده و چندین هزار نفر از مردم هوادار مخالفین به نشانه اعتراض در مقابل ساختمان مجلس گرجستان تجمع کردند که وضعیت به درگیری بین مخالفان و نیروهای پلیس انجامید.

وزارت خارجه روسیه، اقدام نمایندگان احزاب مخالف در گرجستان را انزجارآور و مغایر با اصول روابط بین المللی ارزیابی نموده است.،تسنیم

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7286

به "توقف کلیه پروازهای روسیه به گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف کلیه پروازهای روسیه به گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید